Presunúť na hlavný obsah

Myslíte si, že suchej pokožky sa zbavíte, keď budete telo zásobovať dostatkom vody? Tu je odpoveď dermatológov

Zdravie a relax

Problém so suchou pokožkou? Pomôže pitie väčšieho množstva vody? Dermatológ pozná odpoveď...

Iba, ak ste dehydrovaní 

Ako informuje portál health.com, internet je plný rád, že je to práve voda, ktorá môže vyriešiť problém so suchou pokožkou a zlepšiť jej štruktúru a vzhľad. Na túto radu majú však dermatológovia oslovení spomínaným portálom svoj názor a ten znie: „Zvýšenie príjmu vody však povedie k lepšej pleti iba vtedy, ak je niekto dehydrovaný. Okrem pitia dostatočného množstva vody môžu ľudia udržiavať svoju pokožku hydratovanú používaním kvalitných hydratačných krémov, vlažnou sprchou a používaním zvlhčovačov,“ objasňujú na úvod. 

Mohlo byvás zaujímať: Ako sa starať o pokožku v chladnom počasí?

Ľudia mylne robia toto 

Suchá až šupinatá pokožka je oveľa viac viditeľnejšia v zime, počas chladných dní a nocí. Môže to dokonca viesť až ku kožným ochoreniam, popraskaným perám a krvácaniu z nosa. Mylne si myslia, že ostať v teple svojho príbytku či sprchovať sa v horúcej vode im pomôže sa suchej pokožky zbaviť alebo zmierniť príznaky. V skutočnosti sa ich príznaky týmito spôsobmi len zhoršujú. 

Pokožka v zime stráca vlhkosť 

Pokožka počas zimy stráca podľa dermatológov vlhkosť. Preto dodanie dostatku vody do  nej by sa mohlo javiť ako to najlepšie riešenie. Niektorí zástancovia hovoria, že je to pravda a pokožka ostáva viac napnutejšia a hydratovanejšia. Relevantné výskumy o tomto tvrdení však podľa dermatológov neexistujú. 

Čítajte tiež: Od dehydratácie až po svalovú únavu: 6 spôsobov ako alkohol ovplyvňuje vašu fitness rutinu

Nepretržitá spotreba vody však neovplyvní schopnosť kožnej bariéry utesniť vlhkosť

Dermatológovia v skutočnosti hovoria, že hydratácia pokožky do značnej miery závisí od zdravia jej ochrannej bariéry, vrstvy bohatej na lipidy, ktorá pri správnom fungovaní bráni úniku vody: „Pre ľudí s normálnym stavom hydratácie sa zvýšený príjem vody, žiaľ, nepremietne do „odrosenej“ pokožky. Pitie vody podporuje zdravie pokožky, pretože vám pomáha udržať normálny objem krvi a krvný obeh. Nepretržitá spotreba vody však neovplyvní schopnosť kožnej bariéry utesniť vlhkosť. Ako dermatológ neodporúčam hydratáciu vodou za účelom hydratácie pokožky,“ vysvetlil jeden z nich. 

Neexistuje záruka, že voda prenikne do pokožky 

Iný dermatológ zase dodáva, že dokonca, aj keď voda nadmerne hydratuje, neexistuje žiadna záruka, že voda prenikne špecificky do pokožky: „Po strávení môže ísť do iných orgánov, ktoré vyžadujú viac vody ako koža, ako sú vaše obličky alebo mozog.“ 

Neprehliadnite: Letné SOS pre pokožku: Túto rutinu si osvojte, vyhnete sa tak vráskam, či pigmentovým škvrnám

Na druhej strane, môže sa stať toto 

Na druhej strane odborníci na záver pripúšťajú, že zvýšenie príjmu vody môže zlepšiť zdravie pokožky aj celkové fungovanie tela, ak naše telo skutočne potrebuje hydratáciu: „Extrémna dehydratácia môže viesť k zníženiu objemu cirkulujúcej krvi. Keď sa to stane, krvné cievy budú ťahať vodu zo zvyšku vašich orgánov vrátane kože.“ 

Zvyknete zvýšiť pitie vody za účelom zlepšenia stavu suchej pokožky počas zimy?

spolu hlasovalo 80 ľudí

Áno
14
Nie
66