Presunúť na hlavný obsah

Od dehydratácie až po svalovú únavu: 6 spôsobov ako alkohol ovplyvňuje vašu fitness rutinu

Zdravie a relax

Alkohol a cvičenie netvoria práve najlepšiu súhru. Vzdanie sa alkoholu vo všeobecnosti je veľmi prospešná vec pre zdravie. No umožňuje aj ďalšie benefity, napríklad, aby vaše telo vyťažilo maximum z každého tréningu.

Poalkoholový stav je priamym dôsledkom dehydratácie 

Ako hneď na úvod uvádza odborníčka na výživu pre magazín Glamour: „Alkohol je diuretikum a odvádza vlhkosť z tela.“ Tiež pokračuje a hovorí, že 90 % príznakov poalkoholových stavov je priamym dôsledkom dehydratácie: Voda je kľúčom k udržaniu nášho tela v zdravom prevádzkovom stave, to nie je žiadna novinka, ale tiež pomáha regulovať jej teplotu, čo môže sťažiť cvičenie, ak sme dehydrovaní,“ dodáva. Inými slovami, ak je vo vašom telesnom systéme alkohol, vaša srdcová frekvencia sa zvýši rýchlejšie ako zvyčajne a telesná teplota sa výrazne zvýši, čo spôsobí, že cvičenie bude v konečnom dôsledku nepríjemné. Aké sú teda všetky negatívne vplyvy pitia alkoholu v súvislosti s cvičeniami rôzneho druhu? 

Mohlo by vás zaujímať: Takto alkohol v skutočnosti ovplyvňuje náš mozog: Čo to pre nás znamená?

Svalová únava

Podľa odborníčky, keď pijeme alkohol, v našom tele sa hromadí kyselina mliečna, čo spôsobuje kŕče pri cvičení: „Ďalšími nevyhnutnosťami sú svalová únava a nedostatok rastových hormónov, ktoré sú životne dôležité pre budovanie svalov a ich opravu. Ak pravidelne pijete, váš čas na zotavenie po tréningu bude dlhý a celkovo bude veľmi ťažké budovať svalovú hmotu,“ pokračuje. 

Výkon

Samotné pitie alkoholu a následne cvičenie deň po ovplyvňuje váš výkon. Jedna štúdia ukázala, že poalkoholový stav (opica) môže nasledujúci deň znížiť váš aeróbny výkon o 11,4 %, takže áno, existujú klinické dôkazy, ktoré dokazujú, že alkohol a cvičenie nejdú presne ruka v ruke.

Čítajte tiež: Viete o alkohole všetko? Kvíz „Pijete s rozumom?“ preverí vaše znalosti a odhalí najväčšie mýty

Cukrové výkyvy

Je nám všetkým známe, že alkohol je nabitý cukrami. Je to skutočne vysoká glykemická záťaž pre telo. Po jeho úplnom strávení sa mení v organizme na glukózu. Telo teda trpí zápalom, ktorý môže viesť podľa odborníčky k zadržiavaniu vody, nadúvaniu a únave, keď opäť klesá, a nič z toho neuľahčuje cvičenie: „Moje odporúčanie je vyhnúť sa vínam, koktailom alebo nápojom so sirupom, ak plánujete cvičiť v dňoch po pití. Sú plné cukru a výrazne ovplyvnia váš tréning,“ objasňuje ďalej. 

Znížený metabolizmus

Alkohol okrem iného spôsobuje tráviacemu systému stres, zlenivenie činnosti žalúdka a čriev: „Keďže tráviace sekréty ubúdajú, rýchlosť, ktorou telo absorbuje základné živiny, sa tiež znižuje, čo spôsobuje spomalenie metabolizmu,“ hovorí a odporúča zvoliť si jedlo s vysokým obsahom živín, ako sú orechy a tmavozelená zelenina, pred alkoholom, aby pomohol tráviacemu systému fungovať čo najlepšie. Pomôže to obmedziť účinky na metabolizmus.

Neprehliadnite: Čo urobí jedna plechovka koly s naším telom? Profesionálny tréner upozorňuje na tieto následky na naše zdravie

Nezdravé chute

Ruka v ruke s pitím alkoholu prichádza aj chuť na nezdravé a tučné jedlá: „Alkohol podporuje chemikáliu v mozgu nazývanú galanín, aby sa rozprúdila, čo spôsobuje, že túžime po potravinách bohatých na tuky. Pocit pomalosti a strava bez živín znamená, že naše telá nie sú napájané správnym spôsobom a cvičenie bude náročné,“ vysvetľuje na záver odborníčka.