Presunúť na hlavný obsah

6 raňajkových jedál, ktoré zvyšujú stresovú reakciu: Na tieto kombinácie radšej zabudnite

Zdravie a relax

Existuje dôvod, prečo sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa. Ak si vyberiete nesprávne, zvyšujete stresovú reakciu svojho tela. Na tieto raňajkové kombinácie by ste mali radšej zabudnúť.

Nutričný psychiater oslovený portálom mindbodygreen.com hneď na úvod prezrádza, že správne zásobenie tela a mozgu pri raňajkách je kľúčom k celodennému sústredeniu a správnej dávke energie: „Existuje niekoľko vynikajúcich možností raňajok pre zdravie tela a mozgu ... no aj niektoré, ktoré nie sú vhodné,“ hovorí. O ktorých je reč? 

Ovocné smoothies 

Niektoré smoothies sú skutočne zdrojom bielkovín a rastlinnej výživy, nie je to však to, čo čím správne zásobíte telo od rána. Ovocné smoothies sú vo väčšine prípadov len sladkými mliečnymi kokteilmi. Najmä tie čisté ovocné sú v skutočnosti vysoko glykemické, hlavne, keď tam pridáte mango a banány: „Bez tuku alebo bielkovín, ktoré by obmedzili jeho účinky na zvýšenie hladiny cukru v krvi, môže takéto smoothie spôsobiť prudký nárast energie s následným nárazom len o niekoľko hodín neskôr, čo má za následok únavu, úzkosť a podráždenosť,“ objasňuje odborník. 

Mohlo by vás zaujímať: 3 superpotraviny, ktoré zaraďte na zimu do jedálnička: Vaše telo sa vám za ne poďakuje

Ovocné misky 

Raňajkové misky na báze ovocia sú síce bohaté na antioxidanty, ale inak v nich nenájdete nič. Predstavujú rovnako ako v prípade smoothies len zdroj rýchlej energie, po ktorej nasleduje celodenná únava. Ak si do toho ešte pridáte aj kupovanú granolu, med či sladké kokosové vločky, zvýšite si prudko aj krvný cukor. 

Kávy s príchuťami 

Mnohí si na raňajky doprajeme len kávu. Po prvé, káva nemá byť náhrada za plnohodnotné raňajky. A rozhodne to nezlepší ani to, keď si namiesto klasickej čiernej kávy doprajete pravidelne capuccino z mandľového mlieka alebo frapuccino či iné ochutené a cukrom nabité kávové nápoje. Nehovoriac o umelých príchutiach, rafinovanom cukre a množstve mlieka, ktoré sú často príčinou zvýšenia zápalov v tele a mozgu. Dokonca nutričný psychiater hovorí aj o tom, že môžu byť spúšťačom rôznych psychiatrických ochorení. 

Čítajte tiež: Pijete kávu na lačný žalúdok? Toto by ste podľa odborníkov mali vedieť

Obilniny

Cereálie, k tomu opäť mlieko, prípadne dochutíme medom či iným sladidlom. Také obľúbené raňajky nielen detí, ale aj dospelých. Realita je taká, že druh obilnín, ktoré si vyberiete, má dôležité dôsledky pre vaše kognitívne funkcie počas dňa. Problémom je aj to, že obilniny z obchodu často ponúkajú málo živín. Najistejšou cestou, keď si chcete dopriať toto raňajkové jedlo, skúste si pripraviť vlastnú granolu alebo vlastnú cereálnu zmes, ktorou i nezvýšite cukor, ale naopak zvýšite živiny. 

Ovocné jogurty

Mnohí milujeme aj túto raňajkovú kombináciu pozostávajúcu z plnotučného gréckeho jogurtu a nízkoglykemického ovocia ako sú rôzne bobule plné antioxidantov a polyfenolov. Avšak kupovaný jogurt s príchuťami je ďalším skrytým zdrojom cukru, ktorý sa len vydáva za vhodné raňajky. Namiesto toho kupovaného v obchode si urobte vlastný z kúpeného plnotučného gréckeho jogurtu, so ktorého si nasypete bobuľové ovocie bez pridaných cukrov. Môžete chutiť škoricou či kvalitným medom. 

Neprehliadnite: Comfort food: Potraviny, ktoré podporujú mozog aj dušu predstavujú budúcnosť v starostlivosti o seba

Šišky s kávou 

To najhoršie z najhoršieho, čo si môžete na raňajky dať sú šišky. Mnohí milujeme sladké pečivo a ráno pred prácou sa stavíme v nejakej tej pekárničke, aby sme si šišku kúpili: „Neposkytujú vhodný základ pre trvalé sústredenie a náladu počas dňa. Šišky majú vysoký obsah rafinovaných uhľohydrátov a často sú vyprážané v zápalových olejoch, čo vás môže z krátkodobého hľadiska pripraviť na mozgovú hmlu a z dlhodobého hľadiska poškodzovať pamäť,“ dodáva na záver odborník. Ak si k tej šiške doprajete aj kávu, začnete svoj deň s výrazne narušeným nutričným profilom. 

Doprajete si aj vy často jedno z týchto raňajkových jedál, ktoré zvyšuje stresovú reakciu tela a mozgu?

spolu hlasovalo 288 ľudí

Áno
71
Nie
217