Presunúť na hlavný obsah

Problém s nadúvaním môže súvisieť aj s intoleranciou laktózy: Keď telo nedokáže rozložiť cukor, ktorý sa nachádza v mlieku

Zdravie

Pri neznášanlivosti laktózy ľudské telo nemôže správne rozložiť cukor, ktorý sa nachádza v mlieku. Ten je teda tiež v mliečnych výrobkoch, ako sú napríklad syry, smotanová zmrzlina alebo mliečne dezerty.

Medzi príznaky intolerancie laktózy patrí napríklad nadúvanie, plynatosť a hnačka po vypití mlieka alebo po konzumácii mliečnych výrobkov. Tento problém je pomerne rozšírený, odhaduje sa, že celosvetovo má až 68 percent ľudí problémy s trávením laktózy.

Čítajte: Potraviny, s ktorými najrýchlejšie znížite obvod pása: Upraveným jedálničkom roztopíte tuky už po pár dňoch

Intoleranciu laktózy spôsobuje nedostatok enzýmu laktázy

Intolerancia laktózy nie je to isté ako alergia na mlieko. Pri tej organizmus reaguje na mliečne bielkoviny, nie na mliečny cukor, a zatiaľ čo intolerancia laktózy môže byť veľmi nepríjemná, ale priamo neohrozuje život, alergia môže mať veľmi závažné príznaky vrátane anafylaktického šoku.

Intolerancia laktózy je neschopnosť rozložiť typ prírodného cukru nazývaného laktóza. Dochádza k tomu vtedy, keď je v tenkom čreve nedostatok enzýmu zvaného laktáza, ktorá je určená práve na trávenie a rozklad laktózy. Keď k tomu dôjde, nestrávená laktóza sa presunie do hrubého čreva. Baktérie, bežne prítomné v hrubom čreve, potom interagujú s nestrávenou laktózou a spôsobujú nepríjemné ťažkosti.
Gastrointestinálne problémy sa objavujú zhruba od tridsiatich minút do dvoch hodín po požití mlieka alebo mliečnych výrobkov. Bežné príznaky intolerancie laktózy zahŕňajú nadúvanie, hnačka, plynatosť, bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie. Závažnosť sa mení v závislosti od množstva požitej laktózy a zdravotnom stave konkrétneho pacienta.

Hlavné typy intolerancie laktózy

Existujú tri hlavné typy intolerancie laktózy a každá má inú príčinu.

Primárna intolerancia laktózy

Ide o najbežnejší typ intolerancie laktózy. Väčšina ľudí sa rodí s dostatkom laktázy, pričom dojčatá potrebujú tento enzým, aby mohli stráviť materské mlieko. Množstvo produkovanej laktázy sa s pribúdajúcim vekom môže znižovať v súvislosti s príjmom rozmanitejšej stravy. Pokles je postupný. V dospelosti až dve tretiny ľudí už neprodukujú dostatok laktázy, aby správne trávili laktózu.

Sekundárna intolerancia laktózy

Dochádza k nej v dôsledku zranenia, ako je chirurgický zákrok, alebo choroby, napríklad celiakia alebo zápalové choroby čriev. Ak je odstránená alebo dobre liečená základná príčina tohto stavu, môže byť odstránená či eliminovaná aj intolerancie laktózy.

Vrodená intolerancia laktózy

Tento typ laktózovej intolerancie je vrodený. Defektný gén je prenášaný z rodičov na dieťa. V takom prípade nemôže byť dieťa kŕmené materským mliekom, pretože bude trpieť hnačkami. Pokiaľ nie je vrodená laktózová intolerancia rozpoznaná, môže byť pre dieťa tento stav život ohrozujúci. Hnačka totiž spôsobuje dehydratáciu, stratu elektrolytov a tiež podvýživu. Dieťa musí namiesto materského mlieka dostávať dojčenskú výživu bez laktózy.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Máte problémy s trávením laktózy?

Vývojová intolerancia laktózy

Niekedy sa objaví aj tento typ intolerancie laktózy. Dochádza k u predčasne narodených detí, pretože produkcia laktázy u dieťaťa začína najskôr po 34. týždni tehotenstva matky.

Ako prebieha diagnostika intolerancie laktózy?

Ak máte pocit, že trpíte intoleranciou laktózy, môžete si zapisovať skonzumované potraviny a prípadné problémy, ktoré nasledujú. Ak k nim dochádza po požití mlieka a mliečnych potravín, skúste ich na určitú dobu vyradiť a sledujte, či sa problémy zlepšili, alebo úplne zmizli. V prípade, že dôjdete na základe týchto pozorovaní k názoru, že trpíte laktózovou intoleranciou, konzultujte problém s lekárom. Medzi testy, ktoré môže špecialista nariadiť, patrí:

a) test intolerancie laktózy

Jedná sa o krvný test, ktorý zmeria reakciu tela na kvapalinu obsahujúcu vysokú hladinu laktózy. Pokiaľ sa hladina cukru v krvi po vypití mlieka nezvýši, znamená to, že laktóza v mlieku nebola strávená.

b) vodíková dychová skúška

Zmeria množstvo vodíka v dychu po konzumácii nápoja s vysokým obsahom laktózy. Pokiaľ telo nie je schopné laktózu stráviť, baktérie v črevách ju namiesto toho rozložia. Pri tomto procese, zvanom fermentácia, sa uvoľňuje vodík a ďalšie plyny. Tie sú nakoniec vydychované. Vodíkový dychový test ukáže nadlimitné množstvo vodíka v dychu, ak pacient trpí laktózovou intoleranciou.

c) test zo stolice

Tento test sa častejšie ako u dospelých vykonáva u dojčiat a batoliat. Meria sa pri ňom množstvo kyseliny mliečnej vo vzorke stolice.
Správne zostavený jedálniček a denný rozvrh stravy môže výrazne uľaviť
V súčasnej dobe neexistuje spôsob, ako prinútiť telo produkovať viac laktázy. Liečba laktózovej intolerancie zahŕňa zníženie alebo úplne odstránenie mliečnych výrobkov zo stravy. Mnoho ľudí, ktorí netolerujú laktózu, môže vypiť až 10 gramov laktózy (alebo pohár mlieka) bez významným následných ťažkostí. Rozloženie spotreby laktózy na celý deň a konzumácia produktov obsahujúcich laktózu spolu s ďalším jedlom môže zvýšiť jej toleranciu.

Nie všetky mliečne výrobky obsahujú rovnako vysoké množstvo laktózy. Menšiu mieru problémov spôsobujú niektoré tvrdé syry, ako čedar alebo parmezán, a fermentované mliečne výrobky, ako je napríklad jogurt. Mliečne produkty s nízkym obsahom tuku majú zvyčajne aj menej laktózy.
Je možné tiež užívať enzým laktázu, ktorý je dostupný aj ako voľnopredajný doplnok stravy. Pretože však existujú určité vedecké spory týkajúce sa účinnosti doplnkov s laktázou, je vhodné sa poradiť s lekárom predtým, ako ich začnete užívať.

Neprehliadnite: 10 potravín, ktoré majú takmer 0 kalórií: Vďaka nim viete dosiahnuť kalorický deficit a schudnúť

Pri nákupe potravín je potrebné dôkladne čítať etiketu

Mliečne výrobky sú dôležitým zdrojom živín, vrátane vápnika, bielkovín, vitamínov B12 a D a tiež provitamínu A. Pri odstraňovaní mliečnych výrobkov zo stravy je dôležité získať tieto živiny odinakiaľ, najmä vhodným zložením jedálnička alebo vo forme doplnkov stravy.
Po odstránení mliečnych zložiek stravy by malo dôjsť k odzneniu symptómov. Je však nutné si starostlivo prečítať etikety na výrobkoch kvôli možnému obsahu laktózy. Niektoré produkty môžu okrem samotného mlieka a smotany obsahovať niektoré ďalšie zložky získané z mlieka.

Ide napríklad o:

* srvátku alebo srvátkový proteín
* kazeín 
* tvaroh
* syr
* maslo
* jogurt
* margarín
* suchá mliečna sušina alebo sušené mlieko
* nugát

Veľa potravín, u ktorých by ste neočakávali, že by mohli mať mliečnu zložku, pritom tiež môže obsahovať mlieko a laktózu. Medzi príklady patrí:

* šalátové dresingy
* mrazené vafle
* údeniny a hotové mäsité jedlá
* omáčky
* suché raňajkové cereálie
* pekárske zmesi
* mnoho instantných polievok

Niektoré probiotiká môžu utlmiť nežiaduce reakcie na laktózu

Svoj diel prospešnej práce pri tlmení symptómov intolerancie laktózy odvádzajú aj probiotiká. Rastúce množstvo dôkazov totiž naznačuje, že probiotické baktérie nachádzajúce sa hlavne vo fermentovaných mliečnych výrobkoch môžu pomôcť zmierniť zažívacie ťažkosti u ľudí s intoleranciou laktózy.
Je to preto, že niektoré probiotické kmene vykazujú podobnú enzymatickú aktivitu ako laktáza. Je však potrebný ďalší výskum, ktorý by zistil, ktoré baktérie majú v tomto ohľade najvyššiu účinnosť.