Presunúť na hlavný obsah

Takto alkohol v skutočnosti ovplyvňuje náš mozog: Čo to pre nás znamená?

Zdravie a relax

Z vlastnej skúsenosti vieme, že alkohol neprospieva nášmu fyzickému zdraviu, najmä keď to s ním preženieme. Vieme však, ako presne alkohol ovplyvňuje náš mozog? Existuje dokonca niekoľko presvedčivých zistení, keď príde reč na alkohol a zdravie mozgu.

Alkohol (aj málo) má vplyv na zdravie mozgu 

Zaiste, o pohári červeného vína aj trikrát do týždňa sme už počuli. Má isté zdravotné výhody v podobe obsahu polyfenolov a iných prospešných látok. Ale tie dokážeme získať aj z iných zdrojov: „Existuje množstvo vedeckej literatúry zameranej na nebezpečenstvo nadmerného pitia. Doteraz však bolo menej výskumov o zdravotných účinkoch striedmejšej konzumácie alkoholu,“ uvádza hneď na úvod odborníčka, neurofyziologička pre portál mindbodygreen.com. Ako hovorí ďalej, aj umiernený pitný režim v rámci alkoholu ovplyvňuje zdravie nášho mozgu. Ako? 

Pravda alebo ilúzia, ktorou sa utešujeme? 

„Žiadne množstvo alkoholu nie je dobré pre mozog. Možno to každého neprekvapí, no napriek tomu je dôležité si to uvedomiť,“ opomína odborníčka a hovorí, že dobré pre mozog znamená slúžiť mozgu akýmkoľvek pozitívnym spôsobom. Mnohí si myslíme, že ak si dáme jeden pohárik večer po celom pracovnom dni, tak sa uvoľníme a lepšie zaspíme. Je to však pravda alebo ilúzia, ktorou sa utešujeme? 

Mohlo by vás zaujímať: Nie je jedno aký, a kedy. Obľúbený drink v TOMTO čase vašej línii neuškodí

Upokojenie je veľmi odlišné od spánku

Hlavou zložkou alkoholu, vďaka ktorej prichádza akýsi druh uvoľnenia je etanol. Ten má však skôr sedatívny účinok. Ako poznamenáva odborníčka, upokojenie je veľmi odlišné od spánku. Aj pijete, v skutočnosti blokujete hlboký spánok a REM spánok, takže sa do týchto štádií ani nedostanete. O dobrej kvalite spánku sa teda nedá vôbec hovoriť. 

Mierny verzus vyšší príjem alkoholu

Za mierne pitie alkoholu sa podľa výskumov považuje 7 alkoholických nápojov týždenne pre ženy a 14 pre mužov. Poškodenie mozgu však môže byť úplne odlišné. S takouto úrovňou pitia máte však podľa vedcov nízke poškodenie mozgu. Odborníčka hovorí o štúdii, ktorá zistila, že vyšší príjem alkoholu je negatívne spojený s globálnymi mierami objemu mozgu, regionálnymi objemami šedej hmoty a mikroštruktúrou bielej hmoty: „Medzi postihnuté oblasti mozgu patrí frontálny kortex, amygdala a mozgový kmeň, aby sme vymenovali aspoň niektoré oblasti spojené s kreativitou, pamäťou, úsudkom, motorickými úlohami, emocionálnou reguláciou, srdcovou frekvenciou, spánkom a ďalšími,“ vysvetľuje. 

Čítajte tiež: Starostlivosť o vaše srdce môže v budúcnosti spomaliť starnutie vášho mozgu: O čom hovorí nová štúdia?

Jeden pohárik sem tam neuškodí, ale... 

Mnohí by sa opýtali... Znamená to, že by sme nemali vôbec piť? Odpoveď znie, nie nevyhnutne: „Namiesto toho sa zamerajte na vyváženú spotrebu alkoholu a obmedzte pitie, keď môžete. Jeden drink sem a tam s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj neuškodí,“ dodáva na záver odborníčka. Zamerajte sa však skôr na iné spôsoby ako proaktívne podporiť svoj mozog, aby ste optimalizovali kognitívnu dlhovekosť... pravidelné cvičenie, zdravú stravu s potravinami na podporu mozgu, dostatok kvalitného spánku alebo dokonca užívanie doplnkov na zdravie mozgu a pamäť.

Neprehliadnite: 4 spôsoby ako začať podporovať zdravie mozgu v skoršom veku: Prečo je to také dôležité?

Pokladáte svoje pitie alkoholu za mierne alebo vyššie podľa štandardov, ako uvádzajú vedci?

spolu hlasovalo 255 ľudí

Mierne
137
Vyššie
118