Presunúť na hlavný obsah

4 veci, ktoré dokážu zásadne predĺžiť život: Na toto nedajú ľudia z krajín dlhovekosti dopustiť

Zábava

Každý z nás túži po dlhom a plnohodnotnom živote. Áno, sú určité veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ale niektoré áno. Pozrite sa, čo nám môže vo výraznej miere pomôcť život naozaj predĺžiť. Je to jednoduchšie ako ste zrejme predpokladali.

Dlhovekosť a duševné zdravie sú prepojené viac, ako by ste si mysleli

Naše telo a myseľ nie sú oddelené a potrebujú fungovať v symbióze, najmä pokiaľ ide o starnutie. Práve preto je mimoriadne dôležité zamerať sa na zlepšenie svojho duševného zdravia, pričom pracujete aj na fyzickej stránke.

Prečítajte si: Proteín výrazne prospieva k štíhlej figúre. Nájsť ho môžete aj v potravinách, ktorým nevenujete dostatočnú pozornosť

Byť vrámci emocionálnej sféry v pohode je teda v skutočnosti kľúčom k dlhému, naplnenému a spokojnému životu. Tohto sa držia ľudia, žijúci v tzv. modrých zónach, kde sa bežný človek dožije aj 100 rokov.

Konkrétne ide o Sardíniu, kostarický polostrov Nicoya, grécky ostrov Ikaria a japonský ostrov Okinawa. Na čo ľudia tu nedajú dopustiť a na čom stavajú svoje hodnoty?

1. Zamerajte sa na bežné denné aktivity, nájdite niečo, čo vás napĺňa a pravidelne sa hýbte

Veci ako cvičenie, meditácia, dobrovoľníctvo, čítanie, kreslenie, skrátka čokoľvek, čo vám robí radosť by ste mali robiť denne. Môže ísť pritom pokojne o malé časové okno, no je veľmi dôležité. Takéto viac menej účelové aktivity vo veľkej miere pomáhajú k psychickej pohode, pretože sa pri nich produkujú hormóny šťastia. Znižujú aj úroveň stresu, čo eliminuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, srdcových infarktov a depresie. Ľudia žijúci v najšťastnejších krajinách sveta sú k tomuto vedení od útleho detstva. 

Tí, ktorí vedú fyzicky aktívny životný štýl, majú nižšie riziko srdcových chorôb a kognitívneho úpadku. Snažte sa robiť 30 minút akejkoľvek fyzickej aktivity denne päť dní v týždni. So silovými činnosťami ako je zdvíhanie činiek si vystačíte dva dni v týždni. Zvyšuje to produkciu serotonínu a endorfínov, pričom sa eliminuje aj riziko depresie. 

2. Dajte si záležať na dopĺňaní kvalitných živín a doprajte si dobrý, pravidelný spánok

Strava, ktorá sa zameriava hlavne na rastlinné potraviny je kľúčová. Jesť by ste mali aj jedlá s vysokým obsahom vlákniny, spolu s množstvom výživných prvkov ako sú strukoviny, špenát, čučoriedky a orechy.

Zdravá strava môže zlepšiť krvný tlak, cholesterol, znížiť riziko cukrovky, mŕtvice, cievnych ochorení a depresie. To, čo telu dávate, z toho čerpá. Ľudia žijúci v modrých zónach nezabúdajú ani na kvalitné víno, ktoré si bez výčitiek doprajú.

Dobrý spánok súvisí so zdravím mozgu a fyzickým zdravím, najmä keď starneme. Väčšina dospelých by sa mala snažiť o sedem alebo viac hodín spánku počas noci. Mali by ste si tiež vytvoriť dobrú rutinu pred spaním, aby ste optimalizovali jeho kvalitu.

Hodinu pred večierkou odložte mobil, počítač, v miestnosti vyvetrajte a snažte sa chodiť pravidelne spať v rovnakom čase. Urobte si prípadne bylinkový čaj, zapáľte sviečky a nalaďte sa na vlnu odpočinku.

3. Budujte si dobré vzťahy

Sociálne väzby dokázateľne ovplyvňujú naše fyzické zdravie vo veľkom. Existuje množstvo vedeckých poznatkov, ktoré dokazujú, že vzťahy potrebujeme k svojmu zdraviu. Tesné puto medzi priateľmi a rodinou aj zapojenie do zmysluplných spoločenských aktivít, môžu človeku pomôcť udržať si bystrú myseľ a dobrú pamäť.

Nejde však iba o počet spoločenských väzieb. Mozgové funkcie ovplyvňuje aj typ týchto vzťahov, ich kvalita a zmysel. Preto by ste si na nich mali dať naozaj záležať.

4. Majte zdravý postoj k starnutiu

Existuje veľa negatívnych stereotypov o starnutí a tie môžu byť škodlivé pre vaše zdravie. Štúdie zistili, že ľudia, ktorí majú na starnutie pozitívnejší názor, žijú o sedem a pol roka dlhšie ako tí, ktorí sa na starnutie pozerajú negatívne.

Neprehliadnite: Jedzte zdravo, cítťe sa skvelo: Rovnica, ktorá funguje a pomôže vám prepracovať sa k sexi krivkám v priebehu mesiaca

To znamená, že ak sa pristihnete pri negatívnych stereotypoch o starnutí, jednoducho zmeňte myslenie a postavte sa proti tomuto stereotypu niečím iným. Zameranie sa na pozitívno zvýši sebaúctu a zároveň zníži úzkosť a stres.