Presunúť na hlavný obsah

Severská diéta ako cesta k sexi krivkám: Počas mesiaca stratíte 5 kíl tuku, no nebudete hladovať

Chudnutie a diéty

Severská diéta si získava čoraz viac priaznivcov. Je totiž rýchla, efektívna a výsledky pri nej vidíte naozaj veľmi skoro. Pozrite sa, akých pravidiel sa pri nej však musíte držať.

Je podobná stredomorskej strave a výrazne kladie dôraz na rastlinné potraviny a morské plody

Severská strava kladie dôraz na tradičné, udržateľné a miestne potraviny s veľkým apelom na tie, ktoré sú považované za zdravé. Je veľmi podobná stredomorskej strave. Najväčší rozdiel je v tom, že namiesto extra panenského olivového oleja používate repkový.

Čítajte tiež: Nafúknuté brucho rieši skoro každý druhý: Za balónovým bruchom sú najčastejšie tieto zlé stravovacie návyky

Celkovo bude váš jedálniček založený na zelenine a ovocí. Čo sa týka zeleniny, hlavnú zložku by mala tvoriť koreňová zelenina, repa, brokolica, cuketa, fenykel, kapusta, mrkva, zeler, paradajky, či artičoky. Pri ovocí voľte druhy s vyšším obsahom vody ako melón, grapefruit, broskyne, prípadne ananás a kiwi. Nezabúdajte však aj na bobuľové ovocie, ktoré má v sebe veľkú dávku antioxidantov. 

Rovnako vhodná je konzumácia strukovín ako hrach, šošovica, fazuľa. Ide o ideálne zdroje bielkovín a vlákniny. Tie by ste mali kombinovať s rybami tri až štyrikrát do týždňa. Výbornou voľbou je losos, tuniak, treska, makrela.

Pri mäse buďte striedmejší a siahnite po jemnom kuracom, jahňacom, či teľacom. Takisto je dobré králičie mäso, keďže má v sebe nízke množstvo tuku. Platí však pravidlo, že mimo rýb si mäso môžete dať len raz týždenne. 

Čo sa týka sacharidov, tie budete prijímať vo forme celozrnných produktov, z mliečnych výrobkov si vyberajte tie s nižším obsahom tuku. Milovníkov sladkého poteší, že dezerty nie sú tabu a môžete si ich dopriať dvakrát počas týždňa. Musia byť však domáce a pokojne si k nim môžete dať pohár suchého bieleho vína. 

Potraviny, ktorých sa musíte vzdať:

  • alkohol (mimo občasného pohárika bieleho suchého vína)
  • sladené nápoje
  • bublinkové nápoje
  • všetky polotovary
  • vyprážané jedlá
  • rafinovaný cukor

Veľmi dôležité, tak ako pri každej diéte je držať sa v kalorickom deficite. Už len tým, že vyššie uvedené potraviny vylúčite z jedálnička sa k nemu dopracujete oveľa ľahšie. Pripravovať si budete chutné, vyvážené kombinácie s množstvo živín a prospešných látok. Navyše vás rýchlo zasýtia, takže eliminujete akýkoľvek syndróm prejedania. 

Príklad jedálnička:

  • Raňajky: malinovo - jahodová kaša s madľovým mliekom + pohár čestvej grapefruitovej šťavy
  • Obed: tuniak s pečenou cuketou, mrkvou, brokolicou na pare, preliaty repkovým olejom s troškou chilli, dva poháre vody
  • Večera: celozrnný chlebík s vajíčkom, klíčkami, čerstvými paradajkami, uhorkou, preliaty repkovým olejom, bylinkový čaj z medovky

Neprehliadnite: Toto s vaším telom dokáže urobiť 100 drepov denne počas jedného mesiaca: Nielen krajší zadok, ale oveľa viac

Ak sa daných pravidiel budete držať mesiac, uvidíte úbytok v centimetroch na tele, zlepší sa vaše metabolické zdravie a znížite aj riziko mnohých chronických ochorení. Takže, ak chcete urobiť niečo dobré pre svoje telo, severská diéta môže stáť za vyskúšanie. Je nabitá množstvom živín, vitamínov a minerálov, ktoré vaše telo potrebuje.

- Najčítanejšie -