Presunúť na hlavný obsah

Mlieko ako zázrak pre pleť: Pomôže pri celulitíde, vyhladí pokožku a dokáže eliminovať aj hyperpigmentácie

Chudnutie a diéty

Dnes už nie je tak na výslní ako kedysi. No obyčajné mlieko dokáže s našou pleťou hotové zázraky. Viete na čo všetko vám dobre poslúži?

Dokonalý všeliek z kuchyne

Mlieko má mnoho zdravotných benefitov. Je nabité vitamínmi D a A, ako aj kyselinou mliečnou. Niektoré z týchto zložiek sú zároveň obľúbenými aditívami starostlivosti o pleť. To môže byť dôvod, prečo mnohé ženy začali práve túto zložku stravy, nanášať na svoju pokožku.

Čítajte tiež: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Mlieko obsahuje samotnú kyselinu mliečnu, ktorá je zložkou alfa hydroxykyseliny (AHA). Práve tú obsahujú mnohé moderné produkty starostlivosti o pleť. Kyselina mliečna je obzvlášť populárna v prípravkoch na čistenie tváre a proti starnutiu.

Štúdie dokazujú, že pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a stimuluje rast nových. Takisto je súčasťou mnohých kúr na rozjasnenie pleti a krémov, ktoré liečia tmavé škvrny, a teda pomáha pri hyperpigmentáciách. Mlieko môže tiež pôsobiť upokojujúco, keď sa aplikuje na bolestivé akné.

Rovnako aj používanie fermentovaného mlieka na tvár môže byť prospešné, keď ho využívate ako základ pleťových masiek. Skvelé je pri kúpeli, kedy ho môžete zmiešať s medom, čím vytvoríte dokonalý hydratačný balzam pre pleť. Je to prospešné pri mnohých kožných ochoreniach vrátane ekzému, psoriázy.

Pokiaľ totiž máte suchú pokožku, mliečne kúpele doplnia stratenú vlhkosť, to čo najviac potrebujete. Takéto kúpele teda poskytujú účinnú úľavu od svrbenia pokožky. No a v kombinácii so soľou zase vytvoríte výborný peeling, ktorý pomôže pri celulitíde. 

V mliečnom kúpeli môžete použiť rôzne druhy mlieka, vrátane:

  • plnotučného
  • kokosového
  • kozieho 
  • sušeného
  • ryžového 
  • sójového

Existujú obmedzené dôkazy o tom, či je jeden typ mlieka pre pokožku účinnejší ako iný. Môžete skúsiť experimentovať s rôznymi druhmi a určiť, ktoré z nich preferujete. Nejaké vám určite sadne!

Mohlo by vás zaujímať: Viscelárny tuk v okolí brucha je poriadne nebezpečný: 5 krokov na zníženie rizika ukladania tohto tuku