Presunúť na hlavný obsah

Prispôsobte cviky na brucho svojmu veku: Toto by ste mali robiť v 20-tke, 30-tke, 40-tke

Chudnutie a diéty

Cviky na brucho sú kľúčové, pokiaľ chcete mať pevný core a krásny pás. Treba ich však prispôsobiť svojmu veku. To je základom úspechu.

Udržiavanie štíhleho brucha znamená viac než len to, že budete vyzerať skvele, môže vám to pomôcť žiť dlhšie. Väčší pás je spojený s vyšším rizikom srdcových chorôb, cukrovky a dokonca aj rakoviny. Chudnutie, najmä brušného tuku, tiež zlepšuje fungovanie krvných ciev a aj kvalitu života. 

Vieme, že pri diéte je nemožné zamerať sa konkrétne na brušný tuk. Ale celkové chudnutie vám pomôže zmenšiť pás. Ešte dôležitejšie je, že pomôže znížiť nebezpečnú vrstvu viscerálneho tuku, ktorý nevidíte, ale zvyšuje zdravotné riziká. No a dopomôcť si viete cielenými cvikmi. Ktoré sú pre vás najideálnejšie? 

Plank: 20+

Keď máte dvadsať, za úplne základný cvik, ktorý by ste si mali osvojiť a robiť ho denne sa považuje plank. Ide vlastne o izometrické cvičenie, teda sa pri ňom mení napätie vo svaloch. V jednom cviku zapájate brušné, chrbtové svaly, svaly rúk aj nôh a spevňujete svoje vnútro.

Čítajte tiež: Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú

Základná pozícia je na predlaktiach a prstoch na nohách, pričom ruky musíte mať na šírku ramien, tie tvoria 90-stupňový uhol, telo je v jednej priamke s hlavou. Nohy sú mierne rozkročené. Trup je dôležité mať rovno, neprehýbajte sa v drieku. Vydržte 20 sekúnd, potom čas predlžujte. 

Bird dog: 30+

Bird dog je na oblasť brucha skvelý. Je totiž zameraný na brušné svalstvo a chrbticu, zároveň ale aj na extenzory bedier. Zapájate zadok a spevníte oblasť rúk. Ide o výborný stabilizačný cvik na stred tela.

Vychádza sa z pozície na štyroch, s tým, že kolená sa snažte mať pod bedrami a dlane pod ramenami. Následne musíte zdvihnúť opačnú ruku a nohu, pričom cieľom je po celý čas udržať stabilitu. Pri dvíhaní ide výdych, pri spätnom pohybe nádych.

Rotácia s medicinbalom v sede: 40+

Rotácia s medicinbalom v sede prispieva ku spaľovaniu tukov, zlepšuje držanie tela, zvyšuje silu a zapájate pri ňom viacero svalových skupín naraz. Zároveň je to jeden z najbezpečnejších cvikov vôbec. Navyše, šikmé svaly tu dostávajú skutočne zabrať. 

Neprehliadnite: Ideálne raňajky, pokiaľ chcete zhodiť: Tieto tri zložky sú kľúčové, aby naštartovali spaľovanie

Vezmite si ľahký medicinbal, držte ho oboma rukami, sadnite si na zem do mierneho záklonu a pokrčte mierne nohy. Medicinbal prenášajte striedavo z ľavej strany na pravú, pri miernej rotácii trupu.