Presunúť na hlavný obsah

4 tipy ako sa nafúknutého bruška zbavíte do 5 dní: Stačí si osvojiť tieto pravidlá

Chudnutie a diéty

Pokiaľ aj vás trápi pravidelne nafukovanie bruška, skúste na sebe aplikovať štyri jednoduché pravidlá, ktoré tento problém celkom rýchlo vyriešia. Prezradíme vám, čo naozaj funguje.

1. Obmedzte potraviny a činnosti, ktoré spôsobujú nafukovanie

Niektoré potraviny a stravovacie návyky zvyšujú riziko nafukovania. Ide o niektoré druhy ovocia, zeleniny, obilnín, sýtené nápoje, či konzumáciu nápojov pri jedle. Výskum ukázal, že obmedzenie niektorých sacharidov-fermentovateľných oligosacharidov, disacharidov, monosacharidov a polyolov, môže znížiť nadúvanie.

Tieto zložky by ste zo stravy mali vylúčiť:

  • Zrná: pšenica a raž
  • Mliečne výrobky: mlieko, jogurt a syr
  • Ovocie: jablká, hrušky, mango, ovocné šťavy z broskýň a sušené ovocie
  • Zelenina: ružičkový kel, kapusta, špargľa, cibuľa, pór, cuketa a zelené fazuľky
  • Strukoviny: šošovica a strukoviny
  • Ostatné: med

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

2. Jedzte menšie porcie a obmedzte soľ a tuk

Jedenie veľkých, slaných alebo mastných jedál môže prispieť k nafukovaniu. Veľké porcie majú tendencie  natiahnuť žalúdok a viesť k hromadeniu plynov a pevných látok v čreve. Vysoké hladiny uhľohydrátov v črevách, ktoré sú ťažko stráviteľné, zvýšia fermentáciu a tým aj plynatosť.

Vysoký príjem soli zase spôsobuje zadržiavanie vody v črevách, čo vedie k pocitom nafukovania. No a tuky a rafinované sacharidy sa trávia dlhšie. Čím dlhšie strávia v čreve, tým väčšia je pravdepodobnosť nafúknutého brucha. 

3. Doprajte si probiotiká

Niektoré výskumy ukazujú, že probiotiká môžu pomôcť znížiť nadúvanie a iné tráviace symptómy zvýšením počtu a typov zdravých baktérií vo vašom čreve. Okrem klasických suplementov, je dobré mať ich zastúpenie v strave, v čo najprirodzenejšej  forme.

Implementujte do jedálnička tieto potraviny: 

  • kimchi
  • kombucha
  • miso
  • kyslé uhorky

4. Cvičte

Ľahké cvičenie, ako je beh alebo jazda na bicykli, pomáha zbaviť sa plynov z čriev a žalúdka, čím sa znižuje nadúvanie, takže aj akékoľvek nafukovanie eliminujete na minimum. Preto by ste mali aspoň 150 minút týždenne, venovať miernej intenzite cvičenia, ako je napríklad rýchla chôdza, či nejaká forma kardia. 

Čítajte: Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú