Presunúť na hlavný obsah

Raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus a podporia chudnutie: Ak si ich doprajete pravidelne, prijmete oveľa menej kalórií

Chudnutie a diéty

Prvé jedlo dňa, ktoré si dáte, je pre organizmus kľúčové. Nezáleží na čase, kedy po ňom siahnete, no jeho zloženie má vplyv na to, ako sa váš metabolizmus následne počas dňa správa!

Sladké a na živiny chudobné raňajkové jedlá spôsobujú, že sa čoskoro po ich zjedení budete cítiť unavení a hladní. Aby ste sa vyhli zbytočnej chuti do jedla a pomohli si pri chudnutí, vyberajte si ako prvé jedlo dňa výživné možnosti. Ideálne sú vajcia, ovocie, zelenina a zdravé obilniny.

Keď sa totiž snažíte schudnúť, raňajky sú kľúčové v tom, ako sa váš metabolizmus bude správať počas zvyšku dňa. Pozrite sa, čo sa považuje za ideál. Navyše skvelé je, že si dokážete vybrať hneď z niekoľkých možností, prípadne ich viete krásne variovať. 

1. Banány

Jeden klasický banán obsahuje vysoké množstvo vlákniny, no nízky obsah kalórií. Tých má len niečo málo cez 100, no nesie v sebe 3 g vlákniny, čo vlastne predstavuje až 11 % vašej dennej potreby.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Výskum zistil, že zvýšenie príjmu vlákniny z ovocia a zeleniny je spojené so zvýšenou elimináciou hmotnosti. Okrem toho sú banány dobrým zdrojom rezistentného škrobu a ten pomáha znížiť celkový denný príjem potravy a zbavovať telo brušného tuku.

2. Vajcia

Vajcia, bohaté na bielkoviny, dôležité vitamíny, minerály, ako je selén a riboflavín, sú skutočným zdrojom výživy. Prišlo sa na to, že práve vďaka vysokému obsahu bielkovín, znižujú chuť do jedla, keď po nich siahnete ako po prvom jedle dňa. Následne to má veľký vplyv na úbytok hmotnosti a podporu chudnutia. Tiež je dokázané, počas dňa zjete potom menej. 

3. Grapefruity

Okrem toho, že grapefruity majú nízky obsah kalórií, tiež sa môžu ako banány pochváliť vysokým obsahom vlákniny, avšak aj vody. No a obe tieto zložky sú zásadné pri zhadzovaní prebytočných kilogramov.

Čítajte: Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú

Konzumácia citrusových plodov na pravidelnej báze, pomáha chudnúť, ale aj udržiavať si váhu. Je to najmä preto, že citrusové plody typu grapefruit, obsahujú polyfenoly, ako naringenin, čo sú zlúčeniny, ktoré chránia metabolizmus a zlepšujú jeho fungovanie.