Presunúť na hlavný obsah

Princezná Diana a jej listy v aukcii: V jednom z nich nazvala svoje medové týždne obrovským úspechom, bola to však pravda?

Zahraničné celebrity

Dnes sú verejnosti známe listy princeznej Diany, ktoré si dokonca môžete vydražiť v aukcii. V jednom z nich spomína na svoje medové týždne s princom Charlesom, ktoré vraj boli obrovským úspechom. No sú tu aj iné zdroje, ktoré tvrdia presný opak. Ako to teda bolo?

Mimoriadne osobná zbierka

Magazín Marie Claire informuje o existencii deviatich listov vlastnoručne napísaných princeznou z Walesu, Dianou, a to v prvých rokoch jej manželstva s princom Charlesom. Tieto listy sa prvýkrát dostali do povedomia verejnosti pred 22 rokmi a boli predané za 22 000 libier hotelierovi Michaelovi Rockallovi, ktorý ich vystavil vo Whittlebury Hall v Towcester, Northamptonshire: „Myslím si, že táto kolekcia je úžasne vzrušujúca a som nesmierne šťastný, že som si ju kúpil. Cena bola takmer na úrovni, na ktorú sme sa chceli dostať, a myslel som si, že by to mohlo ísť do zahraničia. Veľmi silno ale cítim, že niečo také by malo zostať v Anglicku. Považujem to za mimoriadne osobnú zbierku, ktorú princezná napísala niekomu, koho osobne poznala už dlho,“ cituje ho magazín. 

Mohlo by vás zaujímať: Kráľovná Alžbeta II. chcela, aby sa Diana Spencer vydala za niekoho iného z kráľovskej rodiny, nie za Charlesa: Aký mala dôvod?

Dianino teplo, súcit a úcta k ľuďom 

Táto zbierka listov obsahuje ďakovné listy, pozdravy k sviatkom a inú korešpondenciu, ktorá poskytuje vzácny pohľad na Dianin život nad rámec starostlivo vytvoreného verejného obrazu. Aukčný dom o týchto listoch napísal a magazín ho cituje: „V jej vlastnom elegantnom scenári vyžaruje Dianino teplo a skutočný súcit s ostatnými. Tieto listy odhaľujú ženu, ktorá napriek svojmu kráľovskému postaveniu zostala pri zemi a vážila si ľudí vo svojom živote, od svojich zamestnancov až po svojich blízkych dôverníkov.“

Obrovský úspech a skvele strávený čas

Prvý z týchto deviatich listov pochádza ešte zo 14. augusta 1981, práve keď sa mladá princezná z Walesu, vtedy len 20-ročná, vrátila zo svadobnej cesty so svojím novým manželom. Diana v tomto liste gazdinej napísala, že jej medové týždne boli „obrovským úspechom“. Pre pripomenutie, na svadobnej ceste bol tento kráľovský pár na dvojtýždňovej plavbe na kráľovskej jachte Britannia. Okrem toho Diana napísala, že spolu s Charlesom zažili skvelý čas. 

Čítajte tiež: Pár dní pred svadbou chcela Diana Spencer odvolať svadbu s princom Charlesom: Táto osoba zmenila jej rozhodnutie

Iná verzia hovorí... 

No existuje aj iná známa princeznina výpoveď, ktorá je verejnosti a médiám dobre známa. Počas svadobnej cesty mala Diana tiež nájsť manžetové gombíky s prepletenými dvomi C symbolizujúcimi mená Charlesa a Camilly Parker-Bowles, ktoré darovala Camilla svojmu milencovi, čerstvému manželovi Diany, princovi Charlesovi. Tiež ho mala priamo na svadobnej ceste s týmto konfrontovať. 

Ďalšia verzia hovorí... 

Kráľovská biografka, Penny Junor, sa vo svojej knihe Vojvodkyňa tiež vyjadrila k svadobnej ceste a sporom medzi Dianou a Charlesom. Napísala, že zatiaľ čo Charles chcel plávať, čítať, maľovať a písať ďakovné listy, Diana chcela tráviť čas rozhovormi so svojím novým manželom, čo je predsa pochopiteľné: „Vzal si so sebou svoje akvarely, nejaké plátna a hromadu kníh od afrického mystika a spisovateľa Laurensa van der Posta, o ktorých dúfal, že ich s Dianou budú môcť zdieľať a potom o nich po večeroch diskutovať. Diana však nebola veľká čitateľka. Nenávidela jeho knihy a bola urazená, že by mohol radšej strčiť hlavu do jednej z nich, než by mal sedieť a rozprávať sa s ňou. Tiež sa jej nepáčilo, že sedel celé hodiny pri svojom maliarskom stojane ... Jedného dňa, keď Charles maľoval na verande lode Britannie, odišiel sa na pol hodiny na niečo pozerať. Vrátil sa a zistil, že zničila jeho obraz a všetky jeho materiály,“ takto opísala ich medové týždne spomínaná biografka. 

Neprehliadnite: Skutočný dôvod, prečo sa manželstvo Diany a Charlesa skončilo krátko pred jej smrťou: A nie, nebolo to kvôli Camille