Presunúť na hlavný obsah

10 pilierov stabilného manželstva: Čo by medzi dvomi nemalo chýbať, ak chcú spolu vydržať roky

Sex a vzťahy

Francúzsky spisovateľ André Maurois raz povedal: "Šťastné manželstvo je stavba, ktorú treba znova stavať každučký deň.“ Na to, aby však táto stavba mala pevné základy, treba zakomponovať a pracovať s mnohými vecami, tak napríklad...

Láska

Tá je prvotný základ, prečo sa dvaja rozhodnú, ľudovo povedané, do toho spadnúť. Aj keď všetci dobre vieme, že skôr ako o lásku na prvý pohľad, ide o očarenie, poblúznenie, túžbu a podobné veci, len láska nadobudnutá časom jediná môže byť tým prvým pilierom, na ktorom môžeme začať stavať ďalšie.

Mohlo by vás zaujímať: Vďaka tejto maličkosti sa uisťujem každý deň, že som si vybrala toho správneho partnera pre život

Vernosť

Tak nejak je to už zakódované v samotnej inštitúcii manželstva. Pre tretieho tu niet miesta a ak si aj niekto myslí, čo oči nevidia, srdce nebolí, hlboko sa mýli. Pretože najmä, my ženy, máme pre neveru v priam šiesty zmysel. Malo by platiť staré, možno pre niektorých otrepané, ale naozaj od srdca, ak ľúbiš, nepodvedieš. Argumenty typu "monogamia nie je prirodzená" určite neobstaja.

Dôvera

Samozrejme, že každý má svoje malé tajomstvá, ktoré si zo sebou nesie po celý život. Avšak o naozaj dôležitých veciach by mali vedieť obaja. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že v manželstve už nie ste dvaja, ale ako jeden.

Priateľstvo

Často sa hovorí, že na začiatku je to láska a po rokoch láska prerastá do iných vecí, napríklad aj do priateľstva. Možno preto nie je na škodu, zistiť si najprv, ako sa váš nastávajúci správa k priateľom. Potom budete vedieť, čo môžete čakať raz od neho vy.

Čítajte tiež: Vďaka tomuto sa do vás váš manžel znovu zamiluje: Budú vám na to stačiť len dve minúty denne!

Porozumenie

Vášeň je naozaj mocná čarodejka, ale nemá dlhé trvanie a časom vyprchá. Ak ste však našli so svojím vyvoleným porozumenie aj v iných veciach, potom sa spoločného života báť nemusíte.  

Rešpekt

Ak si neváži druhých ľudí, ak ich bez váhania dokáže osočovať pred druhými bez najmenšieho dôvodu, potom si môžete byť istí, že tá osoba nebude nikdy rešpektovať ani vás. To je jednoducho fakt, ktorý nepustí a veľa vám o ňom o partnerovi napovie.

Opora

Najmä v tých ťažkých časoch je presne toto ten pilier, ktorý jediný môže zachrániť vzťah. Ako sa často hovorí, kto zlyhá v takýchto časoch, nezaslúži si byť pri vás v tých najlepších.

Schopnosť odpúšťať

Na nezaplatenie. Počas rokov príde k mnohým situáciám, v ktorých sa budete musieť rozhodnúť, či aj napriek určitým chybám vášho partnera, stojí udržať si vzťah, alebo nie. Pretože nie sme dokonalí, a ako raz povedal aj slávny William Shakespeare: "Pred manžlestvom majte oči otvorené, no v manželstve  ich trochu prižmúrte." Ťažko by sme to mnohí síce aplikovali na neveru, ale záleží od situácie...

Neprehliadnite: Najlepšie manželky nikdy nerobia pre muža týchto 5 vecí: Vďaka tomuto ich vzťahy dlhodobo fungujú

Zachovanie osobnej slobody

Vstúpiť do manželstva neznamená obmedzovať vlastnú slobodu pre uspokojenie toho druhého, ale dopriať partnerovi možnosť rásť, realizovať sa, byť jednoducho tým, kým chce byť. Aj tak mu dávate najavo, že ho ľúbite.

Rovnaká vízia budúcnosti

Kde niet spoločných plánov do budúcna, tam niet ani vzťahu, a už vôbec nie manželstva. Ak sa rôznia čo i len názory na to, kde máte bývať, či mať alebo nemať deti, a podobne dôležité otázky, potom nad manželstvom ani neuvažujte. Nenahovárajte si, že sa to časom zmení, pokiaľ vám to sám partner nedá jasne najvo, nezmôže nič ani čas.