Presunúť na hlavný obsah

Vaša dcéra prechádza prvým ťažkým rozchodom: Týchto 7 rád by ste jej ako správna matka mali predať

Rodinné vzťahy

Žiadny rozchod nie je ľahký, no tie prvé sú takmer najhoršie. Ukážte vašej dcére, ako sa s ním ľahšie vyrovnať.

1. Jej hodnota nestojí na jeho rozhodnutiach

V prvom rade jej skúste vysvetliť, ako veľmi sa mýli, ak si myslí, že sa ich vzťah skončil hlavne kvôli jej neschopnosti urobiť ho šťastným. Jeho rozhodnutie rozísť sa v žiadnom prípade nedefinuje hodnotu alebo cenu vašej dcéry ako človeka. Rozchod neznamená, že pre neho nebola dosť dobrá alebo mu nedávalo to, čo od vzťahu očakával. Jednoducho len urobil to, čo považoval za to najlepšie pre seba. Jeho rozhodnutie bolo o ňom, nie o nej.

Prečítajte si: 7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu

2. Minulosť netreba žiť, no ani na ňu zabudnúť

Možno sa o tom spočiatku nebude chcieť s vami rozprávať, dôležité však je, aby ste jej vysvetlili význam času, ktorý spolu so svojím prvým partnerom prežila. Spomienky jej nikto nikdy nevezme, časom sa stanú príbehom, ktorý niekedy v budúcnosti bude s úsmevom rozprávať vašim vnúčatám, teraz sa v nich však netreba zbytočne utápať. Nachvíľu jej neostane nič iné, len zamestnať myseľ, aby sa nevracala naspäť do minulosti, no časom bude aj spomienka na prvý bozk znesiteľná.

Mohlo by vás zaujímať: 7 dôvodov, prečo by ste svojmu dieťaťu nemali dávať odmalička všetko: Šiesty bod by ste určite zažiť nechceli

3.  Štastie nie je na mapách

Chvíle strávené s priateľmi, výlety či letná škola jej pomôžu aspoň trochu zabudnúť a urobia všetok ten smútok a tragickosť znesiteľnejšími. Na druhej strane jej však dôrazne vysvetlite, ako zlomené srdce funguje. Kamkoľvek pôjde, ponesie si ho so sebou. Šťastie totiž nie je na mapách, a preto zmena prostredia nešťastnú lásku razom nevylieči. Dôležité je uvedomiť si, že všetko chce len čas. Vaša dcéra môže zmeniť miesto, kde ho strávi, samú seba si však zoberie so sebou.

4. Život nie je o ňom, ale o NEJ

Prvý rozchod ju aspoň naučí tomu, ako po druhýkrát nebyť natoľko závislý na druhom.  Vaša dcéra si musí uvedomiť hlavne to, že má pred sebou ešte neuveriteľne veľa možností a zážitkov, ktoré je skvelé zdielať s druhou osobou, nie však nevyhnutné. Rozchod je možno bolestivý, no pomôže jej nájsť samu seba a naučiť sa žiť pre to, aby bola v prvom rade šťastná ona, nie niekto iný.

Nenechajte si ujsť: 8 myšlienok, ktoré vás prinútia sa zamyslieť nad putom medzi matkou a dcérou: Našli ste sa aspoň v jednom bode?

5. Lepšie skončiť so zlomeným srdcom ako nikdy nemilovať

Aj keď vidíte, ako to vašu dcéru teraz bolí, predajte jej jednu radu. Akákoľvek veľká bolesť z rochodu je lepšia, ako keby nikdy nemilovala. Možno to hneď nepochopí, no po pár mesiacoch, možno rokoch sama zistí, že ste mali pravdu. Byť milovaný a milovať je jednou z najkrajších vecí v živote a kto ich nezažije, je ukrátený o oveľa viac ako o jeden nešťastný srdcobôľ.

6. Cítiť bolesť je ľudské

Mať zlomené srdce je naozaj hrozný pocit, snažiť sa mu však vyhnúť len preto, aby sme bolesť necítili, nie je správna cesta. Vaša dcéra musí pochopiť, že je človek. A ľudia jednoducho majú rôzne pocity, za ktoré by sa nemali hanbiť. Cítiť bolesť a byť nešťastný je súčasťou postupného dostávania sa z rozchodu. Preto by mala prestať potláčať bolesť, ktorú cíti a nechať, nech ju zaplaví. Čím rýchlejšie a silnejšie si prejde tým najhorším, tým jednoduchšie sa jej bude dýchať každým ďalším dňom. 

Neprehliadnite: Týchto 10 situácií sa vám javí ako najhorších na svete, no opak je pravdou: Nevyhýbajte sa im!

7. Každý potrebuje iné množstvo času

Čas je najlepší liek. Na zlomené srdce to však platí dvojnásobne. Emócie zoslabnú, spomienky sa stanú úsmevnými, pocit prázdna sa zaplní lepšími, krajšími a úžasnejšími novými zážitkami či ľuďmi. Každý však potrebuje iné množstvo času na to, aby sa dokázal dostať cez niečo také šokujúce, ako je prvý rozchod. Preto jej vysvetlite, že sa naozaj nemá kam ponáhľať. Minúty prejdú do hodín, tie do dní a nakoniec prejde to správne množstvo času. História je toho predsa dôkazom.

Myslíte si, že je prvý rozchod ťažký?

spolu hlasovalo 139 ľudí

Áno
134
Nie
5