Presunúť na hlavný obsah

Ako si správne vybrať pánsky smoking? Držte sa týchto pravidiel a vyhnete sa faux pas

Móda

Plesová sezóna začína už o pár dní a nasledujúce týždne sa budú niesť v duchu spoločenského života a tanca. Ako by mal vyzerať muž, s ktorým sa do spoločnosti chystáte? S výberom smokingu vám pomôže módna štylistka Klaudia Zárecká.

Plesová sezóna odštartuje tradične v historických priestoroch Slovenského národného divadla, dobročinným Plesom v opere. Už túto sobotu si nenecháme ujsť prehliadku najzaujímavejších rób významných slovenských osobností a prominentných hostí. 

Prečítajte si: Módne faux pas pri výbere plesových šiat: Poradíme vám, čomu sa vyhnúť a ako prísť na ples za dámu

Zatiaľ čo včera sme vám priniesli tipy, ako si vybrať róbu, dnes nezabúdame ani na pánov. Páni by mali siahnuť po elegantnom smokingu, no aj tento výber podlieha kritériám.

Podmienkou je pánsky smoking

Pokiaľ sa na ples chystajú muži, čo sa týka farieb, majú omnoho obmedzenejší výber ako ženy. Podmienkou je vždy siahnuť po čiernom pánskom smokingu, ktorý je symbolom pánskej elegancie. Podľa materiálu klopy na saku sa vyberá šerpa a vesta. Je vhodné zvážiť aj bielu vreckovku - dodá pánom ešte väčšiu eleganciu. 

V prípade, že si pán oblečie klasické smokingové sako na jeden gombík, môže byť rozopnuté v stoji, ale je nevyhnutné mať šerpu alebo vestu, aby zakryla okraje nohavíc (šerpu a vestu nemusia mať pri dvojradových sakách s 4/6 gombíkmi). 

Neprehliadnite: Vieme, aký look zvoliť na tohtoročný ples: Inšpirujte sa kolekciami svetoznámych návrhárov!

Materiál smokingových nohavíc musí byť rovnaký ako sako a podľa etikety sa neodporúča zvoliť si na ples klasickú bielu košeľu a manžety. Rovnako nie je vhodné pod košeľou biele tielko alebo tričko, ideálny je výber telovej farby.

Voľba správneho materiálu je kľúčová aj pri topánkach či fraku. „Topánky musia byť čierne a vyrobené z lakovanej kože (oxford) a k plesovému outfitu neodmysliteľne patria čierne ponožky, ktoré musia zakrývať nohu aj pri sedení. Frak musí byť bielej farby a materiál by sa mal zhodovať s farbou klopy, to vám zaistí elegantný vzhľad,“ dodáva Klaudia Zárecká.

NIE u mužov:

  • svetlý oblek (denné nosenie) 
  • farebná košeľa, prúžky, krátky rukáv
  • mokasíny
  • biele ponožky

- Najčítanejšie -