Presunúť na hlavný obsah

Vaša terasa či záhrada si zaslúži rovnakú pozornosť ako interiér: Inšpirujte sa týmito materiálmi

Bývanie

Vaša terasa či záhrada si zaslúži rovnakú pozornosť ako interiér. Vplyv prírody možno cítiť vo veľkom a rastlinnú oázu si môžete vytvoriť aj u vás doma.

Opäť prichádza čas roka, v ktorej nás láka tráviť viac času v prírode, dať si rannú šálku kávy na terase alebo usporiadať rodinnú grilovačku. Práve záhrady, terasy, ale aj lodžie sú plnohodnotným priestorom a ak z nich chceme vyťažiť maximum, je dobré venovať ich vzhľadu a vybaveniu nábytkom rovnakú pozornosť ako interiéru. Po zvážení veľkosti dispozície a našich potrieb prichádzajú na rad otázky spojené s dizajnom, údržbou a rozpočtom, ktorý sme ochotní do mobiliáru investovať.

Prečítajte si: Poznáme trendy v bývaní na jeseň 2018: Ponorte sa do mäkkých materiálov a výrazných farieb

Ako si teda vybrať správne? Na trhu je dostupné pomerne veľké množstvo záhradného nábytku od rôznych výrobcov a najjednoduchšie sa v ňom zorientujeme podľa materiálu, z ktorého je vyrobený. Či už vás zláka rustikálny dizajn, nadčasový minimalizmus, alebo futuristické tvary, ideálne je zvoliť zostavy, ktoré reflektujú váš životný štýl a dopĺňajú existujúce zariadenie domu či bytu.

Ratan a nábytok z umelých vlákien

Čisté línie a organika alebo pridané hodnoty nábytku ako LED podsvietenie prinášali do sveta exteriérového zariadenia výzvy, na ktoré výrobcovia reagovali používaním moderných materiálov. Patria sem akrylový nábytok, umelý ratan, ktorý je vyrobený prevažne z polyetylénových vlákien, rôzne polypropylénové výlisky a iné. Tieto materiály majú vysokú odolnosť voči ultrafialovému žiareniu, vode a nepriaznivému počasiu. Pomerne jednoducho sa čistia a dokonca výrobcovia, ktorí využívajú akryl, prišli na povrchovú úpravu, ktorá minimalizuje odtlačky prstov a usádzanie špiny. Biely nábytok, ktorý úžasne vynikne na našej zakvitnutej terase, tak prestáva byť postrachom a s radosťou na ňom relaxujeme ako s pohárom červeného vína, tak so zmrzlinou. Ďalšou neoceniteľnou výhodou takýchto progresívnych materiálov je aj ich minimálna váha oproti kovu alebo drevu a ľahko sa s nimi manipuluje aj tým najmenším členom našej domácnosti.

Mohlo by vás zaujímať: Štýlový záhradný nábytok s nádychom exotiky: Okrúhle ratanové kreslá dodajú vašej záhrade punc jedinečnosti

Kov

Štíhle tvary a pôsobivý dizajn je typický pre nábytkové kolekcie z nerezovej ocele alebo hliníka. Kovy sú v tomto prípade špeciálne ošetrené, aby nepodliehali korózii, boli farebne stále a odolávali poveternostným vplyvom. Kovové sú najmä ich konštrukcie, ktoré sa kombinujú s rôznymi výpletmi a čalúnením. Tieto mäkké sedacie časti a opierky sú vyrobené z materiálov vhodných do exteriéru ako batyline, prípadne tkaniny pokryté teflónom alebo odolný polyester. Po ich kontakte s vodou sa vysušia rovnomerne bez zanechávania máp alebo škvŕn. 

Teak

Ste verným fanúšikom prírodných materiálov a nie je pre vás prekážkou jemná patina používania? V tom prípade sú na dosah exteriérové produkty, ktoré ponúkajú optimálnu stabilitu tvaru a skvelé vlastnosti. Odpoveďou je nábytok z teakového dreva alebo iných exotických drevín. Práve hustá štruktúra teaku a prirodzene vysoký podiel oleja v tomto dreve spôsobuje jeho odolnosť voči vode, zároveň sa nezmršťuje a nekrúti. Pri pravidelnom ošetrovaní profesionálnymi olejmi nestráca svoju sýtu farbu, aj keď viacerí dizajnéri veľmi radi používajú práve jeho šedú podobu, ktorá nastáva prirodzenou oxidáciou spôsobenou ultrafialovým svetlom. 

Inšpirujte sa: Ako zakomponovať pastel do vášho bývania? Inšpirujte sa najnovšími kolekciami nábytku

Rastlinné oázy

Kvety a rastliny sú životabudičom našej domácnosti a sú často na pomedzí medzi interiérom a exteriérom. Ak sa s odvahou pustíme do ich pestovania, prinesú voňavé osvieženie na naše okná, balkóny a terasy. Príjemnou nadstavbou sú bylinky, ktoré ochutia našu kuchyňu a s dobrou vierou sa podarí nájsť miesto na malý skleník aj v tých najskromnejších priestoroch. Veľmi módnou záležitosťou sú teráriá, ktoré majú rôzne podoby a dajú sa zaujímavo kombinovať i zavesiť. V prípade, že ste typ, ktorému vyschne aj kaktus, skvelou, ba priam antistresovou vychytávkou budú pre vás riaso-gule, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a krásne oživia akýkoľvek priestor.

Viac zaujímavých lifestylových tipov nájdete v aktuálnom čísle magazínu Feminity leto 2018.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus