Presunúť na hlavný obsah

Niekoľko typov zväčšeného brucha: Takto sa vám zmení postava, keď budete prehliadať tieto detaily

Chudnutie a diéty

Na postave do plaviek sa pracuje počas zimy. Niekedy však tuk na bruchu nejde dole, aj keď sa snažíte. Brucho je háklivá oblasť, ktorá rýchlo reaguje nielen na našu stravu ale aj psychickú nepohodu.

Hviezdny tréner James Duigan, ktorý cvičil aj s topmodelkou Rosie Huntington-Whiteley, prezradil pre Bright Side príčiny nežiadúceho rastu brucha rôznych typov. 

Veľké spodné brucho

Máte súmernú postavu, ale vaše spodné brucho vyčnieva v porovnaní so zvyškom bruška. Spôsobiť ho môže nedávne tehotenstvo, nezmenená strava, zakrivenie chrbtice či monotónne cvičenie. Zbavíte sa ho zdravou stravou s vysokým obsahom vlákniny. Zvýšte príjem zeleniny a vody, preferujte ľahko stráviteľné jedlá a bielkoviny v podobe rýb a kuracieho mäsa. Pri cvičení nerobievajte drepy, pravdepodobne ich robíte zle, pričom trpí spodná časť chrbtice a zhoršuje sa jej zakrivenie. Vyskúšajte komplexný tréning na celé telo, nie len na konkrétnu časť tela.

Mohlo by vás zaujímať: Tajný drink na krásu, vďaka ktorému budete vyzerať mladšie: Zbavíte sa aj tuku na bruchu

Tehotenské bruško po porode

Aj keď ste už porodila, bruško je stále nafúknuté a vyzeráte, akoby ste boli v niektorom mesiaci. Po pôrode je dobré dopriať si oddych 2 – 3 mesiace, kým telo naberie späť silu a dá sa dokopy. Pri tomto type bruška je dôležité zahrnúť do stravy príjem rybieho oleja. Takisto by ste mali denne konzumovať zdravé tuky, ako napríklad orechy, rastlinné oleje a olivy. Tie pomáhajú matkám bojovať s únavou. Nevyhnutným cvičením by malo byť posilňovanie Kegelovho svalstva, ktoré pôsobí ako korzet pre vaše telo. Napnite a uvoľníte svaly panvového dna 15-20-krát a zopakujte toto cvičenie 5-krát denne. Pomôže vám vcucnúť brucho dovnútra. Doprajte si aj popoludňajší spánok, pred ktorým sa poriadne ponaťahujte. Spíte v tme aj počas dňa, vďaka čomu sa vyplavia hormóny spánku a zintenzívni sa tak spaľovanie tukov. 

Nafukujúce sa brucho

Ráno máte ploché bruško, večer podstatne väčšie a nafúknuté. Dôvodom môže byť potravinová alergia či nerovnováha črevnej mikroflóry. Vylúčte z jedálnička potraviny, ktoré robia neplechu v organizme. Medzi také patrí alkohol, kvasnice, lepok či mliečne výrobky. Stavte na bohatú stravu plnú zeleniny, ľahkého bieleho mäsa. Pokúste sa vyhýbať pečivu a lepku po dobu dvoch týždňov a uvidíte, či nafukovanie má na svedomí práve pečivo. Pokus vyskúšajte aj s mliečnymi výrobkami. Z raňajok urobte jedlo dňa, pretože vaše trávenie je vtedy na vrchole. V noci nejedzte a vždy dôkladne prežúvajte a pite veľa vody. Nafúknuté brucho môže byť znakom nevyváženej črevnej mikroflóry. Prebiotiká sú najjednoduchším riešením, no nachádzajú sa aj v kyslej smotane, kapuste, cesnaku či cibuli. Zdravé trávenie je ploché bruško. Každé ráno si urobte krátke dýchacie cvičenie: 10-krát sa hlboko nadýchnite a vydýchnite. Ak zjete ťažké jedlo, doprajte si prechádzku. 

Prečítajte si: Vyskúšajte super cviky od úspešnej fitnesky: Slovenka Timea odporúča pri tomto zatnúť zadok

Vystresované brucho

Tuk sa sústreďuje v oblasti pupka a je tvrdé, nie mľandravé. Dôvodom je chronický stres, nepravidelný príjem stravy, pitie množstva kávy, jedenie nezdravých jedál, a takisto môžete trpieť syndrómom dráždivého čreva. Zbavíte sa ho pravidelným a dostatočným množstvom spánku. Zároveň by ste nemali piť viac ako 2 šálky kávy denne. Nepreťažujte svoje telo cvičením. Nadbytočné kardio zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Chodte na hodinu jogy alebo si doprajte dlhé prechádzky. V strave zvýšte príjem horčíka, ktorý pomáha upokojiť celé telo. Nájdete ho v tmavozelenej zelenine, pšeničných otrubách i orechoch. Pite pravidelne harmančekový čaj, ktorý vás upokojí a príjemne zrelaxuje.