Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Dve kamarátky priniesli na Slovensko pop-up brunch: Začalo to ako pokus, dnes žnú vďaka tradícii úspechy

Kariéra

Je 10:30 ráno a vy ste sa práve zobudili? Je príliš neskoro na raňajky, no stále príliš skoro na obed? Ak ste aj vy typ, ktorý si najmä cez víkend dopraje dlhší spánok, brunch je ideálny práve pre vás.

Brunch sa k nám na Slovensko dostal z Anglicka a táto tradícia je dlhšia, než sami predpokladáte.  Prvé brunche sa konali už v 19. storočí a za ich založením stálo niečo mimoriadne prozaické - hlad. Vtedajší Angličania navštevovali v nedeľu bohoslužbu a po príchode domov sa stretli s rovnakým problémom - na raňajky neskoro, na obed priskoro. A zrodil sa brunch! 

Názov brunch je vlastne slovná hračka, ktorá vznikla kombináciou dvoch anglických slov - breakfast (raňajky) a lunch (obed). Spája sa predovšetkým s víkendom, no nie je to pravidlom. Väčšina reštaurácii podáva brunch v čase medzi 10:00 a 14:00 hod. 

Neprehliadnite: Jarné šaty s folklórnymi prvkami: Máme pre vás štýly, v ktorých sa budete cítiť po celý deň pohodlne

Čo začínalo ako pokus sa dnes premenilo na úspešný pop-up koncept, ktorý spoločne kamarátky  rozbehli. „Rady sme obe varili večere či robili raňajky pre kamarátov. Renáta prišla s nápadom, aby sme urobili menší brunch pre pár ľudi v kaviarni, kde pečie koláče,” spomína Dominika. Dnes je to už rok a pol, čo ich pripravujú každý mesiac. Dopredu ich ženie najmä záujem ľudí, ktorý neutícha.

Zostavovanie menu je vždy veľmi dôležitá časť. Snažia sa zohľadniť nielen predchádzajúce skúsenosti týkajúce sa ponuky jedla, ale aj sezónnosť. Dominika hodnotí: „Najradšej máme jar, leto a jeseň, kedy môžeme brať suroviny zo záhrad alebo z trhu.” Kamarátky sa pokúšajú pre svojim zákazníkov priniesť vždy niečo nové. „Keď ideme do zahraničia, snažíme sa navštíviť čo najviac gastro prevádzok. Okrem ineho ja hľadám inšpiráciu na instagrame a Renáta je stále v roku 2000 a miluje Pinterest,” smeje sa Dominika.

FEMINITY TV: Podľahnite aj vy čaru víkendových brunchov

Prečítajte si tiež: VIDEO: Dvaja manželia vybudovali na Slovensku udržateľnú módu: Na týchto dvoch atribútoch si zakladajú

Ponuka jedál býva zväčša pestrá, vyberie si každý. Brunche však nie sú len o chutnom jedle a dobrom pití, ale aj o zábave a čase strávenom s priateľmi a rodinou.

Dominika a Renáta berú usporiadavanie brunchov ako svoje hobby, keďže každá má aj svoju full time prácu„To, že je toto niečo iné ako robíme bežne je na tom to pekné. Dokážeme si pri tom aj oddýchnuť,” hovorí Renáta. Dominika povzbudzuje všetkých, ktorí o podnikaní premýšľajú: „Ľudia by mali robiť to, čo ich baví a zaujíma. Nerobiť niečo len pre vidiniu profitu.” 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus