Presunúť na hlavný obsah

Zbavte sa pigmentových škvŕn ešte pred letom: Vďaka týmto 4 trikom to zvládnete v priebehu mesiaca

Krása

Áno, pigmetové škvrny sú strašiakom každej ženy, bez ohľadu na vek, či typ pleti. Dokážu totiž poriadne potrápiť. Avšak my sme zistili, ako boj nad nimi vyhráte!

Pokiaľ sa chcete pigmentových škvŕn zbaviť raz a navždy, základom je pochopiť prečo sa nám tvoria a potom im predchádzať. Pretože, keď už sa objavia, boj s nimi nie je najľahší. Dá sa však vyhrať. A to je dobrá správa, no nie?

Hyperpigmentácia trápi čoraz viac žien

Žiaľ je to tak, hyperpigmentácie na tvári, či tele sú dnes azda najčastejší problém, s ktorým sa stretávajú dermatológovia vo svojich ambulanciách. Príčina ich vzniku môže byť naozaj rôzna: genetická predispozícia, hormonálne zmeny, akými sú tehotenstvo, užívanie antikoncepcie, či menopauza), zápalové kožné ochorenia, starnutie. No v neposlednom rade, pigmentové škvrny upozorňujú aj na celkové ochorenia, ako sú ochorenia pečene a obličiek. Hlavným vinníkom však samozrejme zostáva UV žiarenie. Práve preto, najčastejšie vznikajú na odkrytých častiach tela. Viete však ako sa ich zbaviť účinne a v pomerne krátkom čase? Stačí ak sa budete držať týchto 4 bodov. 

Neprehliadnite: Skúste tieto dve zmeny a váš obvod pása sa zmení na nepoznanie: Prečo ženy majú väčšiu chuť na sladké než muži?

Príčiny vzniku pigmentových škŕn

  • opaľovanie
  • genetické predispozície
  • užívanie liekov
  • stres
  • zranenia

1. Obmedzte vystavovanie kože slnečnému žiareniu

Toto je pri liečbe pigmentových škvŕn úplným základom. Slnečnému žiareniu by ste sa mali vyhýbať rovnako v zimnom, jarnom aj letnom období. Noste pokrývku hlavy, slnečné žiarenie a ak sa dá, nevycházdajte z domu v čase obeda do pätnástej. Práve vtedy je intenzita žiarenia najvyššia a len by ste si poškodili. Pri opaľovaní nepoužívajte žiadnu inú kozmetiku ako opaľovací krém. Oblúkom sa vyhýbajte najmä parfumovaným produktom a voňam. Ak je to však možné, úplne sa vyvarujte kontaktu so slnkom a uprednostnite radšej prirodzenejšiu farbu pleti, aby ste úplne zabránili tvorbe škvŕn.

2. Skúste bieliace krémy, pokiaľ máte pigment uložený v povrchových vrstvách kože

Účinnými látkami sú v daných prípadoch väčšinou kyselina citrónová, kyselina salicylová, vitamín C a extrakt zo žeruchy. Ak však bojujete s pigmentovými škvrnami oveľa dlhšie, tento bod môžete rovno vynechať. Nemôžu sa nachádzať vo veľkej hĺbke dermy. Na ošetrenie povrchovo uložených pigmentácií vám dobrú službu urobí aj chemický peeling. Princípom tohto ošetrenia je zlúpanie hornej vrstvy pokožky. Počas zákroku sa na pokožku aplikuje účinná látka, najčastejšie alfa hydroxy kyseliny, a následne sa neutralizuje.

Neprehliadnite: Objavte nápoj, ktorý vás zbaví ranného nafukovania brucha: Takto sa zobudíte o kilo ľahšia

3. Pomôžte si silou prírody

Z ľudových receptov je známe použitie citrónovej šťavy, jablčného octu, či kurkumy... Pokojne si zmes takejto masky nanášajte dvakrát do týždňa. Veľkou devízou je dostupnosť a cena týchto produktov. Rozhodnete to teda skúste, len nezabúdajte na už spomínanú pravidelnosť.

4. Vyhýbajte sa fajčeniu a pite dostatok vody

Ak to robiť nebudete, dosiahnete jediné. Váš stav sa ešte zhorší. Nezabúdajte užívať pravidelne betakarotén, najlepšie v prírodnej forme, používajte špeciálnu kozmetiku na citlivú pleť a pite minimálne dva litre čistej vody denne. Fajčenie a pitie kávy by v tomto období malo byť pre vás tiež tabu. Ak sa týchto bodov budete držať, verte, že požadovanému efektu sa budete tešiť už v priebehu mesiaca.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus