Presunúť na hlavný obsah

Kedy je najideálnejší čas na dieťa, v 20, 30, či 40-ke? Odborníci sa zhodujú v jednom

Feminity

Túžite po bábätku no nie ste si istá, či je ten správny čas? Odborníci sa zhodujú v tom, kedy je na to z biologického aj psychologického hľadiska, žena najviac pripravená.

Áno, je nám to jasné. Biologické hodiny každej z nás sú nastavené inak. Kedy je však najvhodnejší čas založiť si rodinu? Existuje však vôbec ideálny vek na materstvo? Vieme, fenomén matiek v zrelšom veku je stále bežnejšou záležitosťou. No v dnešnej dobe v tom odborníci majú jasno.

Mohlo by vás zaujímať: Ostala som tehotná s bývalým: Nikdy by som nepovedala, že práve tento muž mi zmení život od základov

Limity sa strácajú

Určite to veľmi dobre poznáte. V 20 - tke máme energie na rozdávanie, v 30 -tke je to niečo náročnejšie a 40 - tke už veľmi dobre poznáme svoje limity. Zároveň sa v zrelšom veku stávame akési pohodlnejšie a vyhovuje nám istá miera komfortu, na ktorú sme si zvykli. Kedy sa teda stať mamou a treba to vôbec riešiť? Z lekárskeho hľadiska je ideálne otehotnieť prvýkrát v rozpätí 18- 27 rokov. 27 rokov sa považuje za hornú hranicu, potom nastávajú tri roky akejsi tolerancie a od 30-tky začína naše telo starnúť. Je tam väčšia pravdepodobnosť, že vaša túžba po bábätku a jej naplnenie bude trvať o niečo dlhšie. To hovorí naše telo a matka príroda.

Neprehliadnite: Najväčšiu facku od života som dostala hneď po pôrode: Môj manžel sa na malého ani nepozrel a oznámil mi, že je koniec 

Avšak z psychologického hľadiska, je napríklad žena po štyridsiatke oveľa vyzretejšou a dokáže zvládnuť aj akýkoľvek nátlak okolia. "Rovnako je oveľa pokojnejšou a vyrovnanejšou“, tvrdí klinický psychológ Mgr. Martin Miler. Takže ako vidíte, každá minca má dve strany. Avšak aj odborníci našli medzitýmto kompromis a odhalili najvhodnejší vek na bábätko. 

Najvhodnejšie je to v tomto období

Samozrejme je rozdiel či ste prvorodička, alebo čakáte druhé dieťa. Avšak jedno je isté. Prírodu nedokážeme oklamať.  Preto podľa odborníkov, by mali mať ženy prvé dieťa maximálne do 35 - ky kým u mužov sa táto hranica posúva na 40 - tku. Po tejto vekovej hranici, totiž hrozia rôzne zdravotné riziká, jednak pre plod, ale aj pre samotnú rodičku. A práve 35 - ka, je považovaná za ideálnu aj z psychologického hľadiska. "Ženy sú pokojnejšie, vedia čo chcú, majú už jasno v prioritách a zväčša dobre rozbehnutú kariéru. Preto ich nič neťahá, čo najskôr opäť do práce a môžu si materskú plnohodnotne užívať. Navyše vyrovnaná mama je pre dieťa veľmi dôležitým aspektom, v rámci jeho ďalšieho vývoja," uzatvára Miler. Ako je to s vami? Mali ste dieťa skôr, neskôr, či zapadáte do tabuliek? 


- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus