Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Mladé talenty súčasnej tvorby z VŠVU: Absolventi predviedli zaujímavé kreácie zo svojej dielne

Móda

Vysoká škola výtvárných umení pri príležitosti 70. výročia predstavila mladé talenty súčasnej módnej tvorby. Nenechali sme si ujsť prehliadku modelov z Ateliéru 343 pod vedením Júlie Sabovej.

Pri príležitosti 70. výročia VŠVU Ateliér odevného dizajnu predstavil módnu prehliadku magistrov a bakalárov. V priestoroch Refinery Gallery to ožilo novou generáciou budúcich módnych tvorcov a ich dizajnérskymi strihmi. 

Prečítajte si: Open Call do siedmeho ročníka Fashion LIVE! je spustený! Hlavnou témou tohto ročníka je strih

FEMINITY TV:  70. výročie VŠVU a prehliadka absolventov z Ateliéru 343 pod vedením Júlie Sabovej

Bakalári 
Irina Kaninchen - Kanynchen 

Kolekcia je plná symbolov a satiry, no upúšťa od overenej strohej farebnosti a mužskej siluety. Odzrkadľuje autorkyn vývoj muža na ženu a odvrátenú pozitívnu stranu ponurého sveta politiky, špinavého biznisu, peniazov a drog.  Kolekcia stelesňuje silu, aroganciu a vytrvalosť obracať negatívu a vtip na atraktivitu. 

Prečítajte si: Open Call do siedmeho ročníka Fashion LIVE! je spustený! Hlavnou témou tohto ročníka je strih

Alexandra Kondáčová - Paradox of beauty 

Autorka rieši vo svojej kolekcii otázku krásy a jej ponímania. Je inšpirovaná výberom zaujímavých fyzických modifikácií, ktoré ľudia podstupujú za účelom skrášlenia. Tieto zásahy do tela transformovala a upravila do formy oblečenia podľa vlastného estetického vnímania. Kolekcia je doplnená kolekciou medených šperkov ov umeleckého kováča a sochára Mareka Urbana. 

Magistri 

Zuzana Trtolová - Entropia 

Entropia je fyzikálna veličina, ktorú možno vysvetliť ako mieru neusporiadanosti systému. Nie je však opozitom k poriadku, vyjadruje skôr viacero možných stavov. 
Odkazom pôsobenia entropie je všetko ,,beztvaré", degradované, náhodilé, či nízke. No i v tom možno nájsť svojskú ,,utajenú krásu". Kolekcia je spojením prejavov entropie do formy nositeľných a variovateľných unisex odev, s dôrazom na výraz autorského materiálu a modularitu vybraných kusov. 

Eva Husárová - Skelet vnemu 

Kolekcia je vytvorená v vlastného biomateriálu, ktorý je odlievaný z maku. Inšpiráciou je makový kvet meniaci sa na makovicu plnú zŕn. Každý odev je prejavom objavovania, pochopenia výskumu tolerantného k sebe a svojmu okoliu.

Anna Gregušová - In the Motion

Kolekcia vychádza z konceptu pohybu. Cieľom kolekcie "In the Motion" je vizuálna výpoveď vnútorného prežívania, ktoré je v mnohých prípadoch prejavené pohybom v širokej škále elementárnej ľudskej potreby hýbať sa. Celá kolekcia je postavená na týchto dvoch koncepciách pohybu, viditeľného a neviditeľného. 
Viditeľný pohyb, telesný, predstavuje strihové riešenia odvodené z pohybovej škály ľudského tela 360°. neviditeľný pohyb, čiže duševný je komunikovaný cez autorskú potlač, ktorej autorom je Dušan Chmeliar. Pohyb sa prejavil aj pri finálnej prezentácii kolekcie, ktorú predviedli na móle tanečníci. 

Johanna Grigarová - Vzor Vzorom 

Byť vzorom bez pozlátka,. Kolekcia nesie myšlienku toho, akými vzormi sa riadime a koho v živote nasledujeme. Odevy boli vytvorené priamo na konkrétne osoby, ktoré sú v istom zmysle pre autorku vzorom a tak ako ona sama majú k umeniu a umeleckému cíteniu blízko.

Neprehliadnite: Čo s nepotrebným oblečením? Šatník si najskôr vytrieďte do troch kôpok ako Carrie Bradshaw

Nora Čanecká, Erika Daxnerová, Barbora Jakubová - I´m not a robot 

I´m not a robot je projekt, ktorého cieľom je tvorba samostatne stojatých odevných solitérov, ku tvorba každého kusu sa pristupuje individuálne.  Projekt poukazuje na reálny proces a ľudský vklad do tvorby a výroby konkrétnej odevnej súčiastky a tým chce demonštrovať hodnotu odevu v dnešnej dobe rýchlej módy. Považujeme za potrebné obnoviť dôležitosť ručnej práce a hlavne práce konkrétnych ľudí, ktorí stoja za produktmi. Týmto chceme opäť priniesť emocionalitu a väzbu do vzťahu odev - nositeľ.


- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus