Presunúť na hlavný obsah

Skutočne majú svadby v zrelšom veku väčšiu šancu prežiť: Je lepšie, ak sa vezmete po 20, 30, či 40-tke?

Partnerské vzťahy

Pokiaľ zvažujete svadbu, no nie ste si úplne istá, či je ten správny čas, máme pre vás niekoľko prekvapivých faktov. Čo myslíte, kedy je najvhodnejšie povedať svojej polovičke "ÁNO"?

V poslednom čase to vyzerá, že čoraz viac žien vstupuje do zväzku manželského v čase, keď už sa mnohé ich kamartáky stihli rozviesť. Skutočne má manželstvo v zrelšom veku dhšiu dobu trvania alebo ide len o novodobý trend a pohodlnosť? 

Mohlo by vás zaujímať: Za najkrajšiu chvíľu v mojom živote vďačím tejto žene: Bez nej by som manželovi nikdy neodpustila

Existuje ideálny vek na manželstvo?

To ktorý vzťah vydrží a ktorý nie je veľmi ťažko na začiatku súdiť. Avšak skutočne je rozdiel, či sa beriete, keď máte 20, 30 alebo 40. Každý vek je totiž iný. A rovnako sa mení aj vaša osobnosť a pohľad na život. Kým v 20 - tke je pre väčšinu z nás život gombička, všetko berieme s ľahkosťou, v postate neriešime zásedné problémy, rovnako pristupujeme aj k manželstvu. "Množstvo mladých ľudí to v tejto životnej fáze berie ako oslavu lásky, no zároveň len párty pre rodičov a kamarátov. Mnohokrát za tým hlbšiu myšlienku nevidia. Ale na tom nie je nič zlé. Je to jednoducho ohraničené vekom a životnými skúsenosťami, ktoré dvadsiatnici nemali ešte kde získať," vysvetľuje Mgr. Martin Miler psychológ. Práve preto sa mnohí ľudia, ktorí sa v danom veku brali, stihli do pár rokov rozviesť. Samozrejme, česť výnimkám. 

Čítajte tiež: Na expartnerku svojho manžela som nikdy nežiarlila: Až do momentu, kým som ju nespoznala, teraz ma znepokojuje

Naopak v 30 - tke si už veľmi dobre uvedomujeme, do čoho ideme a zároveň do manželstva vstupujme aj s inými očakávaniami. "V tejto fáze pristupujeme ku vzťahom nielen srdcom, ale aj rozumom. Partnerov si vyberáme uváženejšie a aj perspektívnejšie," dodáva. Tým pádom majú takéto zväzky a aj väčšiu tendenciu trvácnosti. No a v 40 - tke je to už mnohokrát spájané naozaj najmä s ráciom. Presne vieme zadefinovať, čo chceme, čo nie, máme ustálený názor, postoje, no na druhej strane neradi meníme svoje rituály. ”Jednoducho sme veľa rokov žili veľmi samostatne, robili sme si, čo sme chceli, nemuseli sme sa nikomu prispôsobovať, rozhodovali sme sa iba sami za seba. No a odrazu prichádza spoločne trávený čas, hospodárenie, nehovoriac o tom, ak má jeden z partnerov už deti z predchádzajúceho zväzku. To všetko môže spôsobovať drobné komplikácie. Samozrejme, opäť je to o komunikácii a nastavení si hraníc." Základom však je, aby medzi partnermi v akomkoľvek veku, panovala zhoda v zásadných životných otázkach. Len vtedy to totiž môže fungovať. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus