Presunúť na hlavný obsah

Zavinovacie šaty oslavujú 45 rokov: Silno ženský kúsok je symbolom sebavedomej modernej ženy

Móda

Často vidíme vec samotnú, ale nie príbeh, ktorý za ňou stojí. Takto kontroverzne vznikli zavinovacie šaty, ktoré oslávili 45 rokov svojej existencie.

Len ťažko možno zavinovacím šatám poprieť status módnej stálice. Je to už 45 rokov, čo sa tieto šaty symbolom sily a nezávislosti generácie bojujúcej za rovnoprávnosť. Zavinovacie šaty spájajú svoju existenciu s menom belgickej módnej návrhárky Diane von Furstenberg, vďaka ktorej tento univerzálny a ľahko nositeľný kúsok uzrel svetlo sveta v roku 1974.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DVF - Diane von Furstenberg (@dvf),

Neprehliadnite: Štýlové letné sandále pre všetky typy žien: Po akých túto sezónu siahnuť?

Šteklivý začiatok kariéry

Za zrodom ikonického kúsku sa skrýva pomerne “šteklivý” príbeh. Módna návrhárka Diane Von Furstenberg, o ktorej sa zvykne hovoriť aj ako o kráľovnej ženskej siluety, poodhalila, čo stálo za vznikom lichotivého i pragmatického modelu. V 80. rokoch na otázku francúzskej reportérky smerujúcej k nápadu, ktorý spustil jej módnu kariéru odpovedala takto: „No, ak sa snažíte vykĺznuť od spiaceho muža bez prebudenia, zipsy sú nočnou morou." Keď jej s odstupom času pripomenul jej odpoveď Telegraph UK, Diane von Furstenderg so smiechom doplnila: „Nepokúsili ste sa nikdy nepozorovane zmiznúť z miestnosti nasledujúce ráno? Ja som to urobila mnohokrát.” 

Prečítajte si tiež: Povinná letná výbava: Vo vašej plážovej taške by vám nemali chýbať tieto dovolenkové must have kúsky

Power dress

To, čo dnes poznáme ako ikonické šaty však pôvodne ani šaty neboli. Návrhárka v prvých fázach kreatívneho procesu uvažovala o zavinovacom tope a sukni. Šaty boli pripravené ako ich jednoduchšia a príťažlivejšia verzia, ktorá vyvolala ohlasy tak silné, že ich nečakala ani samotná návrhárka. Šaty sa stali doslova celosvetovým fenoménom a symbolom sebavedomej modernej ženy. A sú nim do dnes. 

V novom šate

Okrem originálnych modelov prosperujúcej módnej značky DVF, ktorú si obľúbilo mnoho známych osobností ako Kate Middleton, Pippa Middleton, Jessica Alba, Gwyneth Paltrow či dokonca Madonna, je v súčasnosti k dispozícii aj mnoho ďalších variácií tejto šatovej klasiky. Stačí si len vybrať!

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus