Presunúť na hlavný obsah

Keď mu zomrela bývalá manželka, volal milenke. Čo sa dialo po smrti Diany v kráľovskom paláci?

Zahraničné celebrity

Smrť Diany otriasla celým svetom. O to viac však so samotnými synmi princeznej, ktorí sa museli vysporiadať so stratou mamy príliš skoro.

Už od momentu, kedy sa Diana Spencer po prvýkrát objavila po boku princa Charlesa, sa jej médiá nevedeli nabažiť. S napätím sledovali, aký ďalší krok pôvabná blondína urobí, snorili jej v minulosti či hodnotili prezentáciu na spoločenských udalostiach. Napriek všetkému, čo sa o nej popísalo, však bola Diana miláčik nielen celého národa, ale aj sveta. Všetci ju obdivovali za skromnosť a v dobročinnosť, ktorou sa vyznačovala. Svoj voľný čas venovala ľuďom v núdzi a rôznym charitatívnym projektom.

Záhadná autonehoda

Bol 30.august 1997 a princezná Diana sa spolu so svojím priateľom, egyptským podnikateľom Dodim Fayedom, nachádzala v Paríži. Podobne ako do tohto dňa sa aj tentokrát paparazzi snažili zachytiť každý moment dvojice. V tom čase sa totiž pošuškávalo, že by princezná mohla pod srdcom nosiť dieťa, alebo sa podujať na vážny krok - zasnúbiť sa so svojím partnerom. 

Pár minút po polnoci stratil vodič auta, v ktorom sedela Diana s Dodim a bodyguardom, kontrolu nad vozidlom. Podľa svedkov sa totiž snažil striasť fotografov na motorkách, ktorí sa za každú cenu snažili spraviť exkluzívne zábery. Značne tak prekročil povolenú rýchlosť, no práve to sa stalo pasažierom osudným. Auto pri vyše 100km rýchlosti narazilo čelne do podporného stĺpa. Vodič a Dodi boli na mieste mŕtvi. Diana bola takmer okamžite prevezená do nemocnice, zatiaľ čo jej bodyguard utrpel ľahšie zranenia.

Prečítajte si: Odhalené nahrávky Charlesa a Camilly. Toto si zažila princezná Diana počas manželstva s princom

Zdrvujúce správy

Bolo niečo po tretej hodine ráno, keď britskému veľvyslancovi vo Francúzsku zazvonil telefón. Hneď, ako mu bolo oznámené, že princezná Diana mala vážnu autonehodu, smeroval do nemocnice a kontaktoval kráľovskú rodinu. Napriek vážnosti situácie si Charles spočiatku myslel, že Diana utrpela menšie zranenia. Napriek tomu bol však odhodlaný letieť za ňou súkromným lietadlom kráľovskej rodiny. To sa mu však už nepodarilo - krátko na to totiž Diana posledný krát vydýchla.

Tá noc bola pre kráľovskú rodinu, ktorá sa v tom čase nachádzala vo svojom škótskom zámku, mimoriadne ťažkou. Kráľovná sa zavrela do svojej izby a s Charlesom neprehovorila ani slovo. „Kráľovná bola zmetená a podozrievavá. Jej prvá poznámka, po tom, čo jej bola oznámená Dianina smrť bola - niekto musel poškodiť brzdy,'' píše sa v kráľovskej biografii Môj manžel a ja.

Charles sa taktiež zavrel do svojej izby a celú noc nezatvoril oči. So svojou milenkou Camillou Parker pretelefonoval celú noc. Svojím synom sa na odporúčanie svojej mamy rozhodol oznámiť smutnú správu až ráno. Okrem ťažkého rozhovoru so svojimi deťmi sa však desil aj ďalšej veci. Ako sa píše v publikácií, princ sa spolu s Camillou obávali o svoju reputáciu.  „Charles okamžite vedel, že ho verejnosť bude obviňovať zo smrti Diany,'' uvádza sa.

Neprehliadnite: Život v kráľovskom paláci očami asistentky Jej veličenstva: Ako to vyzerá v súkromí a ktorý člen je najkomplikovanejší?

Na druhý deň cestoval Charles spolu so súrodencami Diany do Paríža, aby prevzal jej telo. Buckinghamský palác zatiaľ vydal oficiálne vyhlásenie, v ktorom prejavovali ľútosť a smrť princeznej označili za veľkú stratu. Princ William a Harry zatiaľ ostali v Škótsku a služobníctvo ako neskôr aj celý Buckinghamský palác dostali za úlohu zničiť všetky noviny v okolí. Zakázané bolo aj vysloviť čo i len meno Diany. Pred vlastným smútkom ich však kráľovský dvor ochrániť nemohol... 

- Najčítanejšie -