Presunúť na hlavný obsah

Múza YSL si prešla peklom, vyhrážkami a ponižovaním: Otvorene o tom, koľko ľudí má dodnes predsudky kvôli pôvodu

Zahraničné celebrity

Hoci si sama nepripadá výnimočná, okúzlila celý modelingový svet. Jej čokoládová pleť a krásne rysy si získali takmer každého. TAKMER. Stretla sa však aj s opačnou stranou. Urážkami, nepochopením a ponižovaním.

"Vždy som sa považovala za klasickú somálsku ženu, takú ničím výnimočnú," tvrdí čokoládová kráska. Jej objaviteľ, americký fotograf Peter Beard by je však určite oponoval. Očarila ho na prvý pohľad. 

Rasizmus a urážky boli niečím, s čím sa stretávala denne

Iman je dcérou gynekologičky a somálskeho veľvyslanca v Saudskej Arábii. Jej meno v preklade znamená viera a rodičia jej ho aj preto dali. Dúfali, že napriek postaveniu žien vo východnej Afrike, ich dcéra bude mať pekný a šťastný život. A hoci s malými skratkami, ich sen sa premenil na realitu. V 80. rokoch sa táto žena stala vôbec prvou topmodelkou tmavej pleti, ktorá okamžite očarila svetových návrhárov a vystúpila na najznámejšie prehliadkové móla. 

Jej život sa zmenil počas štúdia politológie v Nairobi. Práve tam ju objavil módny fotograf Peter Beard. "Najskôr som si myslela, že si zo mňa robí žarty, alebo že ma chce ako prostitútku. Nikdy som totiž nenosila make -up ani podpätky. Nevedela som, čo je Vogue a nikdy som nečítala módne magazíny." Nafotila fotky, Peter jej zaplatil školné a ani vo sne nečakala, že sa jej začína celosvetová kariéra. 

Prečítajte si aj: Premeny najmladšej Karadshianky: Hoci sama plastiky popiera, fotky hovoria opak

A hoci to vyzerá idylicky, nebolo to celkom tak. S otázkou rasizmu sa stretávala od začiatku. "V čase, keď som sa presťahovala do NY, správali sa ku mne ako keby som prišla z džungle. Podceňovali ma, mnohí sa o mne bavili v tretej osobe, mysliac si, že neviem anglicky. A to som vo svojich 18 tich ovládala štyri svetové jazyky."

Napriek tomu, že ju ľudia súdili podľa vzhľadu a mnohokrát ju považovali aj branži takmer za negramotnú, ona sa v 70. a 80 rokoch stala múzou Yves Saint Laurenta, chránenkyňou Versaceho, predvádzala pre Calvina Kleina, či Donnu Karan. Jej kariéra trvala len 14 rokov, no v modelingovej sfére zanechala trvalú stopu. Práve vtedy sa totiž začali dvere v tejto oblasti, otvárať aj dievčatám s tmavou pokožkou. 

Oslávila 65. narodeniny a tvrdí, že nikdy nebola šťastnejšia. Je mamou, venuje sa vlastnej firme, podporuje postavenie a práva žien vo svete a bojuje za ne. 

Neprehliadnite: PRED a PO: Otec Kylie a Kendall Jenner bol kedysi sexsymbol. Ako svojej rodine odhalil, že sa chce zmeniť na ženu?

- Najčítanejšie -