Presunúť na hlavný obsah

JonBenét by oslávila 30 rokov. Čo sa v skutočnosti stalo s malou kráľovnou krásy?

Zahraničné celebrity

Tragický príbeh, ktorý obletel celým svetom, sa odohral v roku 1996. Malú kráľovnú krásy našli zavraždenú v pivnici rodinného domu, kde bývala.

JonBenét Patricia Ramsey sa narodila do veľmi dobre zabezpečenej rodiny v Colorade. Zatiaľ čo bol jej otec John úspešným podnikateľom, jej mama Patsy, po ktorej zdedila stredné meno, bola bývalá modelka a výherkyňa súťaže krásy. Od svojho druhorodeného dieťaťa, dcérky JonBenét, očakávala, že pôjde v jej šľapajách. Už od útleho veku tak stálo rozkošné dievčatko na pódiách, kde nepredvádzalo len svoj výzor bábiky, ale zároveň aj rôzne tanečné fotografie. JonBenét mala len šesť rokov, keď sa jej dostalo nevýdaných úspechov - získala šesť titulov Miss a zároveň sa objavila na titulke známeho magazínu s označením princezná krásy.

Zvrat nastal len deň po Vianociach v roku 1996. Počas toho dňa si malé dievčatko spolu so svojím bratom Burkeom užívalo darčeky, ktoré dostali na Vianoce. Malá JonBenét sa stihla tešiť z bicykla len pár hodín, nakoľko sa celá rodina vybrala na vianočný večierok. Vrátili sa približne okolo pol jedenástej večer, pričom JonBenét uložil na spanie jej otec John. To, čo sa udialo po tom, je do dnešného dňa pre políciu, ale aj celý svet, zahádou.

Prečítajte si: Marilyn Monroe by sa dožila 94 rokov. Toto sú najväčšie tajomstvá jej krásy, nebudete veriť, čo robila

Zvláštna žiadosť o výkupné

Približne o piatej hodine ráno Patsy vstala s tým, že si ide urobiť kávu. Na stole v kuchyni našla list od únoscov, ktorí tvrdili, že žiadajú za JonBenét výkupné. Okamžite vybehne skontrolovať svoje dievčatko a keď ho nenájde v posteli, prebúdza svojho manžela. Rodičia okamžite kontaktujú políciu, aj keď je v listoch uvedené, že tak robiť nemajú. Áno, v listoch. Údajní páchatelia totiž pri únose JonBenét mali dostatočný čas na to, aby napísali takmer trojstránové oznámenie o únose. Priniesť z domu si ho nemohli - nakoľko papier a pero pochádzali z domu Ramseyovcov. Ďalšou zvláštnosťou bola požadovaná suma za kráľovnú krásy. Únoscovia žiadali netradičnú sumu 118-tisíc dolárov, čo bola mimochodom presná suma vianočnej odmeny, ktorú zinkasoval John.

Netrvalo dlho a dom bol plný policajtov, vyšetrovateľov a hlavne rodinných známych a priateľov. Práve to sa s odstupom času považuje za najväčšiu chybu pri vyšetrovaní - veľké množstvo ľudí totiž pravdepodobne znehodnotilo niektoré dôkazy. Všetci však boli v šoku a susedia tomu vôbec mali problém uveriť. Nič také sa v ich štvrti, ktorá patrí k najbezpečnejším v celom štáte, nikdy nestalo. Pochybnosti mali aj samotní vyšetrovatelia, ktorí od začiatku krútili hlavou nad tým, ako sa páchateľovi vôbec podarilo dostať do vnútra. Dom Ramseyovcov bol nielenže dobre zabezpečený, no okrem rozbitého okna v pivnici, sa žiadne známky po vniknutí nenašli. Dokonca ani len stopy v snehu pri rozbitom okne, kadiaľ sa páchateľ mohol hypoteticky dostať do domu.

Neprehliadnite: Princ Andrew je zapletený do sexuálneho škandálu. Na krku mu visí zneužívanie maloletého dievčaťa

Rodičia podozriví z vraždy

Približne okolo jednej hodiny poobede hlavný vyšetrovateľ poprosí Johna a jedného rodinného priateľa, aby s ním prešiel dom v prípade, že by niečo chýbalo alebo nebolo na svojom mieste. Po tom, ako vošli do spomínanej pivnice, sa im prvýkrát poskytol obraz nielen na rozbité okno, ale aj na mladé telíčko zakryté bielou plachtou. Nikto nepochyboval o tom, že to bola práve JonBenét. John ju zobral pohotovo na ruky a jej telo priniesol do domu - čím opäť stratili dôkazy. Malé dievčatko malo prelepené ústa lepiacou páskou na potrubie, zviazané ruky tenkou stužkou a okolo krku tenký kábel. Výsledky pitvy však preukázali, že smrť bola zapríčinená úderom do hlavy.

Zaujímavým faktom pre políciu bol však odev Patsy. Tá mala na sebe oblečené šaty z predošlého dňa, akoby vôbec nespala. Na otázku, prečo ich má na sebe už od piatej hodiny ráno, odpovedala, že si ich jednoducho obliekla znova. Pitva okrem toho preukázala ďalší kľúčový fakt - JonBenét jedla krátko pred smrťou ovocie pripomínajúce ananás, zrejme spolu so svojím bratom Burkeom. Jeho otlačky sa totiž našli na mise s ovocím v kuchyni. Žiaden z rodičov tento fakt nespomenul, práve naopak. Obidvaja tvrdili, že Burke v tom čase spal. Predpokladaný čas smrti malej kráľovnej krásy sa odhadol približne na polnoc. Všetky tieto udalosti tak viedli k tomu, že hlavnými podozrivými sa stali najmä rodičia JonBenét.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jonbenet Patricia Ramsey(@little_miss_jonbenet),

Teórií je hneď niekoľko. Mnoho ľudí sa uchyľuje k verzii, že ju zabila v afekte práve jej mama, ktorá sa nedokázala zmieriť s tým, že sa JonBenét z času na čas pocikávala. Zo svojej dcérky chcela mať totiž dokonalú princeznú. Tieň obvinenia padol aj na jej brata, ktorý vraj na sestru nezdravo žiarlil. Z času na čas sa prihlásia psychickí chorí ľudia, ktorí tvrdia, že práve oni zabili JonBenét. Je však viditeľné, že to robia pre slávu - ich opis vraždy, ale ani vtedajší výskyt, nezapadá do prípadu... kto vie, či sa niekedy dozvieme, kto rozkošné dievčatko zabil a aký bol vôbec motív tohoto ohavného činu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mystery Machine Radio Show (@mcmysterymachine),

- Najčítanejšie -