Presunúť na hlavný obsah

Ktorý typ športu je pre vás najvhodnejší: Podľa typu postavy by ste mali pracovať aj so svojím telom, tvrdí tréner

Chudnutie a diéty

Zistite, ktorý typ športu je pre vás podľa typu postavy najvhodnejší. Nielenže vám skvele vytvaruje partie, pri ktorých to potrebujete, ale navyše sa vám podarí aj úspešne zhodiť.

Zadefinujte si typ svojej postavy

Pokiaľ sa snažíte zhodiť, no stále sa vám to z kritických partií nedarí, možno robíte chybu, len v nesprávnej forme cvičenia. Ideálne je poznať svoj typ postavy a práve podľa neho, zvoliť aj ten najvhodnejší typ cvičenia. Lebo jedine vtedy docielite efektivitu a výsledky.

 A to je predsa to, čo všetky chceme, no nie? V zásade máme 4 klasické somatotypy: je to hruška, jablko, presýpoacie hodiny a obdlĺžnik. A práve podľa nich sa orientujeme.

Neprehliadnite: Bytový dizajnér André Sedmák: Pri prerábaní vám postačí vymeniť tieto základné veci a máte nový domov

Hruška

Ak máte útle ramená a menšie prsia, no o niečo väčší zadok a stehná, zrejme patríte do kategórie hrušiek. Kým v spodných partiách potrebujete skôr ubrať, vrch postavy by žiadal niečo naviac. 

Ako cvičiť:

"Najprv potrebujete naštartovať metabolizmus a spáliť tukové bunky. Ideálne je začať kardiom. Dobrou voľbou je beh, rýchla chôdza, či pomalý poklus. Zamerajte sa na cviky, kde môžete používať aj činky, aby ste spevnili  vrchné svalstvo," vysvetľuje tréner Mgr. Róbert Nordiak.

Jablko

Tento typ postavy je veľmi typický pre ženy po pôrode. Hoci ruky a nohy majú štíhle, zostanú im veľké plné prsia, bruško, pás im akosi zaniká, keďže trup je guľatejší a často to prechádza aj do väčších bokov. Potrebujete celkovo spevniť telo a naštartovať metabolizmus na rýchle spaľovanie tukov.

Ako cvičiť:

"To čo vám určite prospeje je aerobik, zumba, beh alebo bicyklovanie. Ideálne je striedať tieto formy. Vašou prioritou by malo byť  zamerať sa skôr na posilňovanie vlastnou váhou. Činky používajte len na vyformovanie ramien, či spevnenie stehien."

Prečítajte si: Dodajte domovu punc výnimočnosti a harmónie: Stačí zmeniť týchto pár detailov a budete sa cítiť ako v raji

Presýpacie hodiny

Ide o klasické ženské krivky, kedy sa na vás podpisuje úzky driek a výraznejšie prsia a boky. Väčšinou potrebujete pomôcť s posilnením jednotlivých partií, aby nepôsobili príliš ochabnuto.

Ako cvičiť:

"Výbornou voľbou pre ženy, ktoré majú postavu v štýle presýpacích hodín je jóga, pilates, plávanie, či lyžovanie."

Obdĺžnik:

Sem sa radia ženy, ktoré vlastne nemajú pás. Driek je rovný a často sú skutočne veľmi štíhle. Základom je, aby zapracovali na  vytvorení ženskejších kriviek. Problémom pre ne býva často najmä rastúce bruško, ktorého sa však dá zbaviť vhodnou a dôslednou životosprávou.

Ako cvičiť:

Perfektný je aqua aerobik, plávanie, bežkovanie, lyžovanie. Zamerajte sa na svoj driek, určite venujte pozornosť aj klasickým brušákom. Tie vedia s telom, vrámci pravidelnosti urobiť priam zázraky.

- Najčítanejšie -