Presunúť na hlavný obsah

Dodajú vám silu a zároveň vás zbavia stresu. Na čo všetko slúžia esenciálne oleje?

Zábava

S esenciálnymi olejami sa v poslednej dobre roztrhlo vrece. Dokážu vraj totiž nielen vyliečiť zdravotné ťažkosti, ale zároveň pomôžu vytvarovať psychickú pohodu či obmedziť chuť do jedla.

Ak si myslíte, že sú esenciálne oleje nejakým novodobým vynálezom, ste na omyle. Ich vznik sa datuje už stáročia dozadu. Zatiaľ čo niektoré zdroje uvádzajú, že im holtovala samotná Kleopatria, ďalšie apelujú na starovekých Grékov či samotné kresťanstvo. Škoricu, myrhu, kadidlo či santal nevyužívali len na terapeutické masáže, ale zároveň na osobnú hygienu či odstránenie zdravotných komplikácii. Ich skutočný, overený zdravotnícky potenciál, bol však zistený až počas II.svetovej vojny. Doktor Jean Valnet ošetroval zranených vojakom z dôvodu nedostatku materiálu čistým levanduľovým olejom. Po úspešnej liečbe boli skúmané pozitívne účinky viacerých esenciálnych prírodných olejov a zistilo sa, že majú oveľa väčšiu moc ako urýchľovať hojenie zranení. Pripomeňme si teda to, čo už kedysi vedeli naše babky. 

Prečítajte si: Chuť na sex, dobrá pleť aj kvalitné vlasy dosiahnete, len ak budete mať tieto hormóny v harmónii

Levanduľa ako upokojujúce sérum

Ak ste náchylný k úzkostiam a trápi vás stres, najlepším pomocníkom je práve olej z fialovej rastlinky. Účinok pocíte takmer okamžite, nakoľko sa sila esenciálneho oleja prejaví už do pár minút. Sila levandule vás dokáže uvoľniť aj počas najstresujúcejších stavov, nie nadarmo sa tento kvet taktiež nazýva prírodným ópiom.

Rozmarín na jasnejšiu myseľ

Výskum dokázal, že práve rozmazín s kombináciou mäty pomáha hyperfaktívnym jedincom sústrediť sa na jednu vec. O rozmazíne je celkovo známe, že priaznivo pôsobí na starších ľudí s demenciou a pomáha im lepšie sa orientovať. U bežných ľudí má naopak priaznivé skúsenosti s pamäťou, ktorú zlepšuje.

Šalvia ako liek na nestabilitu

Šalvia pôsobí podobne ako antidepresíva - pomáha udržovať psychickú pohodu a vyrovnáva hormonálny stav v tele človeke. Nie nadarmo je skvelým pomocníkom pre ženy, ktoré si prechádzajú práve rôznymi hormonálnymi zmenami. Pri menštruácii dokonca prináša väčšiu úľavu ako lieky s paracetamolom. Nehovoriac o tom, že rieši zápaly, čím vyrovnáva nestabilitu v podobe akné na pleti a na tele.

Grep ako pomocník pri chudnutí

Štúdia z roku 2014, ktorá bola publikovaná v známom časopise Autonomic Neuroscience, ukázala, že práve inhalácia grepového esenciálneho oleja stimuluje rozkladanie tukov a využívanie kalórií na tvorbu telesného tepla. To vytvára efekt, že nie sme hladní, ale naopak - naše telo má dostatok potrebnej energie z jedla. Inhalácia tohto oleja tak pôsobí proti prejedaniu, zatiaľ čo levanduľa presne naopak - podporuje chuť do jedla.

Neprehliadnite: Ženy sa stresujú viac než muži. Prečo? Dá sa s tým niečo robiť?

Eukalyptus ako pomoc pri dýchaní 

Ak vás trápia dýchacie problémy, zbystrite pozornosť. Práve eukalyptus má silné antiseptické, antivírusové a protistafylokové účinky. Jeho uplatnenie sa už roky využíva v zdravotníctve - či už pri tvorbe nosných kvapiek alebo vykašľavacích sirupov. Okrem toho pomáha aj pri bolesti krku, hrdla či hlavy. Jeho pozitívne účinky boli oficiálne známe už v 19.storočí, a tak sa radí medzi najstaršie a najpoužívanejšie esenciálne oleje.

Nie všetky esenciálne oleje sú však čisté a prírodné. Práve tam nastáva chyba - pri ich vnútornej konzumácii totiž dokážu človeku viac ublížiť, než pomôcť. V takýchto prípadoch sa používa len inhalácia prostredníctvom aromalampy alebo difúza. V žiadnom prípade by nemali poputovať do nášho tela či na kožu. Ostražití by sme však mali byť aj v prípade, že tieto výpary dýchame - njamä mamičky, ktoré sú v prvom trimestri tehotenstva. Nekvalitný esenciálny olej by im totiž mohol ublížiť.

Prečítajte si aj: Zbavte sa emočných blokov pomocou cvičenia: Zvládnete to aj v práci a pomôže vám to vo vzťahoch