Lekárska, prírodná, bio, či raw: Ktorá kozmetika prináša pre pleť najviac benefitov?
Aj vy sa strácate v informáciách, čo je pre pleť v tomto prípade najlepšie? My sme vyspovedali dermatologičku a prezradila nám, ako to je v prípade kozmetických produktov. Pozrite si jej malý manuál odporúčaní.
Všetko má svoje pre a proti
Ak sa aj vy radíte do kategórie žien, ktorým, záleží nielen na tom, čo majú na tanieri, ale potrpia si aj na to, čo si dávajú na pleť, čítajte ďalej. Áno, vyznať sa v dnešnej dobe v tom, čo je pre pokožku najlepšie dá zabrať. Lebo prírodná, lekárska, bio, či raw, nie je len strava, ale aj kozmetika.
Mohlo by vás zaujímať: 5 najsilnejších zbraní anti-ageingu: Toto naozaj funguje, hovorí dermatologička
Prírodná
"Toto označenie, môže byť použité len v prípade, ak daná kozmetika obsahuje prírodné zložky. Tie sa však môžu pestovať výlučne s použitím syntetických hnojív, či s pridaním syntetických zložiek, ako sú parabény, prípadne parfumácia," vysvetľuje hneď na úvod dermatologička MUDr. Alena Vajnovská.
Bio
"Nesmie obsahovať syntetické farbivá a parfumáciu, silikóny či rôzne ropné produkty. Jej základ majú tvoriť prísady, ktoré pochádzajú z ovocia, zeleniny a z bylín. Navyše rastlinné zložky by mali pochádzať z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo certifikovaného zberu v prírode. Nesmie byť testovaná na zvieratách a používať sa môžu v prípade potreby len umelé hnojivá."
Raw
Tak táto kozmetika by čo sa týka zloženia mala byť tá "najčistejšia". "Zložky takejto kozmetiky rozhodne nemajú v sebe parabény, alkohol, parafín, netestujú sa na zvieratách. Všetky suroviny sa spracovávajú v duchu raw princípov a sú organicky pestované. Na vašu tvár sa tak vlastne dostávajú všetko jedlé produkty, ak by sme to chceli povedať s nadsázkou." Musíte si však uvedomiť, že vzhľadom na maximálne čisté suroviny aj doba použiteľnosti je výrazne nižšia.
Lekárska
Lekárska kozmetika, obsahuje vyššie množstvo či vyššiu koncentráciu aktívnych látok, ktoré majú pomôcť vyriešiť problém, ktorý vás trápi. "Napríklad taký retinol, kyselina salicylová alebo kyselina glykolová sú obsiahnuté v produktoch v malých percentách, no v raw, či bio kozmetike ich zrejme nenájdete. Tieto zložky však výrazne pomáhajú proti akné, pigmentovým škvrnám či starnutiu."
Prečítajte si: Nová pokožka po lete: Tieto 3 procedúry prinavrátia pleti hydratáciu a jas, zároveň zredukujú škvrny
Manuál, podľa ktorého zistíte, čo je pre vás najlepšie
"Ja osobne neodsudzujem, ak niekto používa bio, prírodnú, či raw kozmetiku - len napríklad hlboké vrásky, týmto spôsobom nevyriešite. Rovnako ani intenzívne pigmentové škvrny, či hlboké jazvičky po akné. Tam skrátka potrebujete istú dávku "chémie" a syntetiky. Bez toho to nejde. A kto tvrdí, že áno, zavádza. Pokiaľ však riešite problémy s mladou pleťou, začínajúcim akné, či vráskami, pokojne siahnite po bio, raw, či prírodnej variante. Vtedy je to fajn cesta a teda aj v prípade extrémne citlivej pokožky."