Presunúť na hlavný obsah

Vyberte si vhodnú spodnú bielizeň. Tento krok je oveľa dôležitejší, než myslíte

Lifestyle

Nezáleží len na značke, ale aj na kvalite samotného výrobku. Ako si správne vybrať nohavičky, aby vám čo najmenej škodili a čo najviac vyhovovali?

Spodná bielizeň je našou každodennou súčasťou, no napriek tomu jej nevenujeme dostatok času a pozornosti. Väčšina žien na výber kvalitných gatiek kladie dôraz až vtedy, kým jej nevhodný produkt nespôsobí vážnejšie zdravotné komplikácie či alergické reakcie, ktorých sa následne môže telo dávať dokopy až niekoľko týždňov. Čo teda nosiť? 

Na každodenné nosenie je najvhodnejšia bielizeň vyrobená z prírodných materiálov. Vyhýbať oblúkom by ste sa mali práve naopak tým syntetickým, vďaka ktorým nemôžu vaše intímne miesta voľne dýchať. Práve to môže spúšťať kvasinkovú infekciu. Na každodenné nosenie nie sú podľa viacerých odborníkov vhodné ani obľúbené tangá. To však neznamená, že by ste ich zo svojho šatníka mali vyradiť - no mali by ste ich striedať s klasickými a ''istejšími'' strihmi. Pri ich úzkom strihu je totiž dosť pravdepodobný prenos baktérii z análneho otvoru do vaginálneho, čo môže spustiť nepríjemnú mykózu či iné infekcie.

Prečítajte si: Športová podprsenka ako súčasť denného stylingu: Vyberte si kúsky, ktoré sa nedajú prehliadnuť

O čosi opatrnejšie by ste mali byť aj pri cvičení. Tam by ste naopak nemali siahať po bavlnených gaťkách ale špeciálnych športových, ktoré dokážu absorbovať pot. Túto schopnosť totiž klasické nohavičky nemajú a už jedno nešťastné spotenie môže vyvolať kvasinkovú infekciu. Dávajte si však pozor - tento typ spodného prádla by ste nemali nosiť dlhšie, než na dve-tri hodiny a po sprche po cvičení by ste si ho mali vymeniť. 

Mnohé ženy riešia otázku, či spať v gaťkách aj v noci. Na to odpovedajú odborníci rázne - určite nie.  Počas spánku je dobré nechať intímne partie oddýchnuť od akejkoľvek bielizne. V prípade, že máte menštruáciu, odporúča sa nielen počas spánku, ale aj dňa nosiť nohavičky aspoň o číslo väčšie. Nezabúdajte však na to, že by aj v tomto prípade mali byť vyrobené z neškodlivých alternatív, akými sú napríklad bavlna, ľan či lyocell. Vhodnou alternatívou sú aj menštruačné nohavičky, ktoré sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré dokážu absorbovať krv bez toho, aby ste cítili pocit vlhka. Vybrať si ich môžete podľa intenzity svojho cyklu - vydržia dokonca viac, než tampón či vložka.

Neprehliadnite: Slovenka Soňa vyrába naturálnu spodnú bielizeň Créeme: Užívanie vecí je oveľa viac hodnotnejšie