Presunúť na hlavný obsah

Spomaľte starnutie. Toto sú spôsoby, akým zastavíte rast sivých vlasov

Krása

Medzi najväčšie strašiaky starnutia patria nepochybne sivé vlasy. Aj keď o nich koluje mnoho mýtov, faktom je, že si ich nedokážete privolať napríklad odstránením jedného z nich. Vedeli ste však, že im môžete zabrániť?

Správne potraviny 

Vraví sa, že správna strava je liekom na väčšinu problémov a inak to nie je ani pri starnutí. Vyvážené jedlá si dokážu poradiť dokonca aj s pribúdajúcimi šedivými vlasmi. Ak sa vám začali tvoriť už v mladosti, je pravdepodobné, že je to najmä vďaka nedostatku vitamínu B. Ten by ste si mali dopĺňať najmä v strave. Nájdete ho v kvasniciach, brokolici, vlašských orechoch, ale aj rybách. Ázijské kultúry sú dokonca presvedčení o tom, že práve konzumácia rýb ich privádza k akejsi večnej mladosti. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa im mladosť darí udržať o čosi lepšie v porovnaní s Európankami - a to aj napriek tomu, že využívame desiatky omladzujúcich prípravkov. Základom je tak začať najmä zvnútra, v tomto prípade konkrétne so stravou. 

Prečítajte si: Zázračné náplasti pod oči. Do akej miery nám dokážu pomôcť v boji s vráskami či opuchom?

Hydratačné séra

Ak je vaša pokožka hlavy príliš suchá a žiadne špeciálne šampóny vám nepomáhajú, je čas siahnuť po vyživujúcich sérach, ktoré majú na starnosti najmä vyživenie vlasovej pokožky. Nezabúdajte, že masky a kondicionéry pôsobia len na vlasy - to znamená, že nafolikulu nemajú žiaden dopad a starajú sa len o štruktúru vlasu. Keď chcete posilniť práve folikuly, mali by ste upriamiť pozornosť na účinné oleje zmiešané s minerálmi. Aj v tomto prípade však platí, že menej je viac a predtým, než si budete pravidelne nanášať emulzie ku korienkom vlasov je potrebné, aby ste sa poradili s odborníčkou, prípadne zainvestovali do kvalitnej značky. 

Zbavte sa závislostí

Nezabúdajte, že aj naša pokožka hlavy je rovnako citlivá ako naša pleť či koža na tele. Jedinou jej výhodou je, že je chránená vlasmi - o tie sa však treba patrične starať. Fajčenie, nadmerné konzumovanie alkoholu alebo spomínaná nevyvážená strava sú dôvodmi, vďaka ktorým si už v mladom veku môžete nájsť sivé vlasy. Myslite na to, že vaša pokožka je s vami celý život a tak, ako sa o ňu staráte a vyživujete ju v mladosti, bude vyzerať o pár rokov. A nielen ona - ale aj vaša koruna krásy. Zaraďte preto do jedálnička okrem vitamínu B aj vitamín D3. Ten napomáha udržať melanín a zároveň pôsobí skvelo na pokožku či imunitu.

Prevencia 

Málo ľudí vie o tom, že za vznik sivých vlasov môžu aj závažné ochorenia, ktoré má človek tendenciu dlhší čas ignorovať. Ak sa vám sivé vlasy začali robiť ''z dňa na deň'' ešte pred 30tkou (a samozrejme to nemáte geneticky dané, pozn. redaktora) mali by ste skontrolovať váš zdravotný stav. Šediny sú totiž aj príznakom hormonálnych zmien, ktoré dokážu urobiť v tele šarapatu, v horšom prípade dokonca aj ischemickú chorobu srdca. Vedcom sa len pred pár rokmi podarilo odhaliť súvislosť medzi sivými vlasmi a touto diagnózou, ktorá býva často krát prvým viditeľným príznakom. Zdravotná prehliadka vám okrem iného dokáže prezradiť, či trpíte nedostatkom spomínaných vitamínov alebo telu dôležitými látkami.

Neprehliadnite: Prírodná náhrada retinolu dokáže hotové zázraky. Táto látka vám vyčaruje dokonalú pleť na počkanie

- Najčítanejšie -