Presunúť na hlavný obsah

Sociálne siete nie sú merítkom šťastia. Ak robíte toto, nepatríte podľa odborníka medzi šťastných ľudí

Lifestyle

Často na nás zo všetkých strán vykukujú dokonalé fotografie prezentujúce takmer bezchybný život. Čím viac fotografií však človek postuje, tým viac ho údajne napĺňa neistota.

K dnešnému dňu je na sociálnej sieti Instagram aktívnych viac ako 120 miliónov používateľov po celom svete. Už ani zďaleka však nejde o osobný kontent, ktorým si ľudia vymieňajú vizuálne informácie o tom, čo zažili, ale o prezentáciu nielen seba, produktov, ale aj firmy či dokonca domácich mazlíčkov. Všetko, čo sa na sociálnej sieti nachádza, by malo v prvom rade diváka upútať. 

Práve na to sa podľa psychológov využívajú čoraz nereálnejšie prostriedky. Ľudia na Instagrame, či iných sociálnych platformách, vytvárajú dojem klamu, ktorý im následne pomáha predať seba či spomínaný produkt. „Aj keď to je veľká bublina, ľudí baví pozerať sa na život, ktorý vyzerá ideálne. Podvedome snívajú o tom, že sa podobný scénar môže prihodiť aj im,'' myslí si psychologička Julie Maclean. 

Prečítajte si: Fenomén televíznej šou sa rozrastá. Nielen celebrity, ale aj mladí ľudia na internete odhaľujú svoje súkromie

Veľká radosť 

Podľa prieskumu, ktorý vyplýva pod vedením americkej asociácie psychológov, je takmer polovica šťastných a dokonalo nastajlovaných záberov na Instagrame v skutočnosti nešťastná. Ako je to vôbec možné? Úplne jednoducho - už stará formulka, ktorú poznali naše staré mamy, nám hovorila, že pokiaľ sme šťastné, nič iné nás nezaujíma. To znamená, že ak šťastie naozaj v danom okamihu prežívate, skôr, než na fotenie dokonalej fotky, sa zameriate na prežitie daného okamihu. 

Samozrejme tak, ako vo všetkom, aj v tomto existujú výnimky. Aj na sociálnych sieťach sa nájde zopár ľudí, ktorí zdieľajú skutočne len momentky zo svojich šťastných okamihov. Pokiaľ však vidíte denne niekoľko fotografií od tej istej osoby, ktorá je neustále vysmiata, zrejme to tak v skutočnosti nebude. 

Neprehliadnite: Kráľovné sociálnych sietí. Najsledovanejšiu modelku z prvej pozície ešte nikto nezosadil

Šťastie mimo sociálnych sietí

Je samozrejmosťou, že sociálne siete dnes ovládajú svet a bez ich fungovania si vie život predstaviť už len málokto. Vytvára sa tak čisto technologická skupina, ktorú možno spoznať v terajšej generácii. „Takíto ľudia často skĺznu do toho, že vychýlia rovnováhu zdravého životného štýlu príliš smerom k technológiám. Aj preto tu máme 30-ročných mladých mužov a ženy, čo nemali nikdy poriadny vzťah a celý ich život sa odohráva pred obrazovkami,'' myslí si psychológ Michal Božík. 

Šťastie by sme tak mali hľadať vo veciach, ktoré vieme prežiť aj inak, než len pred obrazovkami telefónov či počítačov. Ľudské vzťahy by sa mali pre svoj zdravý vývoj odohrávať najmä vo fyzickej, nie vo virutálnej podobe.