Presunúť na hlavný obsah

Fenomén televíznej šou sa rozrastá. Nielen celebrity, ale aj mladí ľudia na internete odhaľujú svoje súkromie

Lifestyle

Dnešná doba je zahltená obrovským množstvom informácií. Veľa z nich je pre nás život nepotrebných, no napriek tomu sa nimi zásobujeme - a čo je horšie, zásobujeme nimi aj my iných.

Keď sa v roku 2009 spustila slovenská verzia už v Amerike rozbehnutej sociálnej siete Facebook, málokto si vôbec dokázal predstaviť, ako dokáže modrá platforma zmeniť naše životy od základov. Spočiatku nevinné uzatváranie priateľstiev a následne nahrávanie fotografií do albumov pôsobilo rovnako, ako do vtedy. Dnes, po viac ako desiatich rokoch, je však jasné, že práve neustále pribúdajúce funkcie na sociálnych sieťach nás poháňajú do extrémov, do ktorých by sa naše staré mamy určite nepustili. Varujú pred nimi aj samotní psychológovia. 

Prečítajte si: Tik Tok sa stáva čoraz populárnejšou sociálnou sieťou. Mladí na nej dokážu zarobiť aj tisíce eur

Zdieľať, zdieľať, zdieľať

Všetko sa to začalo vetou - čo máte na mysli? Postupne sa k nej však pridali aj iné, spomínané aktualizácie, ktoré nám umožňujú zdieľať pocity, fotografie ako príbehy na krátky čas, pridávať polohu, kde sa momentálne nachádzame, ale zároveň si aj posielať peniaze či automaticky vyhľadávať udalosti, ktoré by nás mohli podľa polohy miesta zaujímať. Nebezpečnosť sociálnych sietí si bohužiaľ stále len menšina ľudí uvedomila počas škandálu, ktorý prebehol len nedávno. Zakladateľ Mark Zuckerberg čelil obvineniam z uniknutia obrovského množstva dát práve kvôli používaniu jeho siete. 

Napriek tomu, že Facebook a zároveň aj Instagram (pozn. redaktora, tieto dve sociálne platformy sú k dnešnému dňu prepojené a fungujú na rovnakých princípoch) poskytujú už o čosi väčšiu ochranu údajov, faktom je, že ich využíva stále len mizivé percento ľudí. Mladí ľudia podľa najnovších prieskumov zdieľajú ochotne informácie o svojom živote aj naďalej. Nemajú problém zverejniť to, kde sa momentálne nachádzajú - a to aj tisícovému publiku ľudí, z ktorých väčšinu z nich nepoznajú. Za účelom interakcií a teda obdivu sú mladí ľudia schopní robiť čokoľvek. Prezrádzať svoje tajomstvá, citlivé informácie a odhaľovať sa nielen fyzicky, ale aj psychicky. Aj keď zdieľanie terapiou možno znie ako skvelý nápad, psychológovia na to majú opačný názor. Na sociálnych sieťach riešime príliš veľa vecí, ktoré nemáme v prvom rade vysporiadané so sebou - rozchody, hádky, pohoršenia či neúspechy. V tomto prípade nám môže zdieľanie viac uškodiť, než pomôcť. 

Psychológ Carl Rogers si myslí, že zdieľanie nálad je síce nápomocné - a vidieť ho čoraz viac u influenceriek, ktoré natáčajú videá s plačom či v hneve. Odburávajú tak stigmu ohľadom mentálneho zdravia, no otázkou je do akého levelu to je prospešné. „Približne 43% opýtaných ľudí potvrdilo, že v čase, keď nemajú dobrú náladu, im dokážu pomôcť práve sociálne siete. Netreba však zabúdať na to, že priateľstvá čisto vytvorené na tejto platforme nie sú tak pevné, ako tie v reálnom živote,'' uviedol psychológ. Nemôžeme sa tiež spoliehať na to, že tu bude stále niekto pre nás, kto nám pomôže problém vyriešiť. V prípade, že sa nám nikto ''neozve'' ani na internete, totiž môžeme upadnúť do úzkosti či panického stavu. Pozornosť je totiž jedným zo základných pilierov týchto platforiem - a keď o ňu prídeme, nasleduje väčšinou tvrdý pád.

Neprehliadnite: Podľa psychológov sme najsmutnejšou generáciou. Dôvodom sú aj sociálne siete

Vizitka do budúcnosti

Mnoho mladých ľudí si neuvedomuje tiež jednoduchý fakt a to, že to, čo pridávajú na sociálne média vidia aj iní ľudia, než ich sledovatelia. Aj potencionálny zamestnávateľ či profesor z vysokej školy. Prehnané zdieľanie súkromia o vás totiž napovedá, že niečo nie je v poriadku. Človek, ktorý sa vyslovene neživí zdieľaním postov, nemá čas popri usporiadanom a aktívnom živote pridať denne niekoľko príbehov a tráviť na sociálnych sieťach hodiny.

Čo sa odborníkmi neodporúča zdieľať na sociálnych sieťach:

  • fotografie nahých/ polonahých detí
  • veľké množstvo fotografií maloletých detí
  • fotografie s určenou polohou
  • obnažené, nahé fotografie
  • fotografie svojich rodinných príslušníkov
  • svoje bydlisko - respektíve miesto, kde bývame
  • osobné dokumenty
  • vulgarizmy

Mohlo by vás zaujímať: Ženy si na sociálnych sieťach dokážu zarobiť aj tisíce. Často však za stratou vlastnej hodnoty, varuje odborník