Presunúť na hlavný obsah

Inšpiratívna TTAPPLE začala ako blogerka a v oblasti módy je dnes fenoménom: Čomu sa venuje a aké sú jej ďalšie sny?

Lifestyle

Väčšina jej nápadov vzniká intuitívne. Svoj originálny štýl a vkus pretavuje nielen do módy. Už teraz má v hlave množstvo rozbehnutých projektov, ktoré chce zrealizovať. Čo nám prezradila nielen o nich, ale aj o sebe?

Žiť v prítomnom okamihu ma napĺňa najviac 

„Úprimná, empatická, citlivá... Niekedy melancholická, s detskou dušou vo vnútri a hravou energiou, ktorá ma napĺňa šťastím... Žiť v prítomnom okamihu ma napĺňa najviac a to dokážu deti a zvieratá najlepšie, preto trávim rada čas v ich spoločnosti. Som vodnár, preto som tak trochu snílek, ale som zároveň pragmatická a občas vzťahovačná... Rada sa smejem!“ Tak takáto je módna influencerka Ttapple, ktorá sa za posledné roky síce zmenila, ale jej core vlastnosti zostávajú.

Čím viac rastiem, je pre mňa dôležitejšie, aký kto je a či mi sedí ľudsky

Podľa svojej rodiny je aj vtipná s vycibreným estetickým cítením. A je to práve rodina, ktorá ju inšpiruje ľudsky: „Mamina ma naučila súcitu a pragmatickosti, otec sa deliť a mať režim, sestra ma učí byť otvorená a veriť v samu seba a brat ma naučil trpezlivosti a poriadku. Po profesijnej stránke sa snažím sústrediť na to, aby som sa nevzdávala a veci doťahovala do konca a v tom ma inšpiruje každý, kto to dokáže.“

Začínala si ako blogerka vo svete blogerov, v ktorom ich už bolo veľa... Čo ťa k tomu viedlo?

K písaniu ma motivovali moje myšlienky, ktorých som mala neúrekom a cítila som, že si ich nechcem nechať len pre seba. Preto som sa rozhodla ich začať zdieľať. Je náročné byť zrani-teľnejšia pred svetom, otvárať sa, ukázať svoje vnútro. Ale ja osobne som spoznala cez moje písanie super ľudí, s ktorými som si vymenila veľa a vyrástli sme spoločne. Pár neprajníkov nevadí, bez tých by to predsa nešlo. 

Konkurencia vo svete blogerov je pre ňu relatívny pojem, ale v  rámci nej by ju potešilo, keby si vzájomne viac pomáhali: „Pretože predsa len, každý máme svoju estetiku, cestu a pre každého sa nájde miesto. Je to o tom sa vzájomne zdieľať a pomáhať si. Veď prečo nie.“

Vyštudovala si však módu... Čo ťa najviac na nej baví? 

K móde som mala blízko už odmala. Vyštudovala som módny biznis, a preto mám taktiež základy biznisu, ktoré sa mi hodia do akéhokoľvek odvetvia. Baví ma kombinovanie, rozmanitosť a sloboda v obliekaní. Je mi to prirodzené, a keď mi niečo ide, tak je to príjemný pocit. 

Mohlo by vás zaujímať: Stíha bežnú prácu, modelingovú kariéru a popritom je hviezdou na sociálnych sieťach. Rozhovor s Jankou Slačkovou

Jednoznačne LA, ale aj ono má svoje temné stránky 

V rámci svojho štúdia Ttapple aj veľa cestovala... Paríž, Miláno, New York, Los Angeles... každé z týchto miest si našlo špeciálne miesto v jej srdci, pretože veci, ktoré v ňom prežila,  ju posunuli a v každom jednom z nich rástla v rôznych oblatiach svojho života: „Som za to vďačná. Ak by som si z nich mala vybrať jedno, mám v tom jasno, bolo by to jednoznačne Los Angeles. Sedí mi tam počasie, nálada ľudí a zapadám tam aj štýlom. Cítim, že sa to ľudom páči, chápu tú inakosť a neodsudzujú ma za ňu a to je veľmi fajn. Každopádne aj LA má svoje temné stránky a som si ich vedomá.“

V Paríži sa z malého dievčaťa stala menej naivná mladá žena 

Paríž je podľa nej špecifické mesto, ktoré buď milujete alebo nie. Ttapple v tomto meste študovala a žila rok a za ten čas spoznala veľa ľudí: „Bolo ťažké sa dorozumieť a necítila som sa tam bezpečne... Pochopila som, ako to približne funguje v brandži, v ktorej som chcela pracovať. A aj keď niektoré skúsenosti boli tvrdšie, z malého dievčaťa som vyrástla v menej naivnú mladú ženu,“ opisuje svoju skúsenosť zo života v Paríži. 

Momentálne žiješ v Prahe... Ako vyzerá tvoj život v tejto svetovej metropole a čo je na Prahe najlepšie? 

Praha je krásna. Stále tu objavujem niečo nové a mám rada aj miesta okolo nej, tamojšiu prírodu. Cez týždeň pracujem, ale cez víkendy sa snažíme navštevovať okolité miesta a bližšie ich spoznávať. 

Porozprávajme sa bližšie o tom, čo je ti teda blízke, o móde... Ako by si charakterizovala svoj šatník/vkus? 

Nekonvenčný. “Oversized”. Kombo feminného a maskulinného. Netradičný. Farebný. 

Ktorý módny doplnok prevažuje v tvojom šatníku a prečo?

Kedysi ním boli okuliare, dnes sú to kabelky. Okuliare sú stále najdôležitejším doplnkom, ktorý mám asi skoro na každej fotke, pretože už sú takou mojou súčasťou a skoro stále mám “len tie jedny” značky Mykita v kolaborácii s Maison Margielou. Kabelky mám najmä vintage, ktoré som postupne nachádzala počas niekoľkých rokov za super ceny a je to premyslené, pretože budú súčasťou jedného môjho projektu. Nosím ich, ale dávam na nich maximálny pozor. Super dolaďujú môj outfit a náladu. Rovnako ako aj tenisky. Ako by som na nich mohla zabudnúť, aj tie tvoria dôležitú súčasť môjho outfitu.

Ktorý módny trend ťa dostal, a ktorý by si si na seba nikdy nedala? 

Neriadim sa trendmi, aj keď sa musím priznať, že kedysi som mala menej pozitívny názor na ponožky v sandáloch a teraz sa mi to páči. Možno je to tým, že žijem v Česku a podľahla som tomuto trendu aj ja? (dodala žartovne)

Čo by mal tvoriť základ šatníka každej ženy, ktorá chce vyzerať podľa teba nadčasovo? 

Úplná klasika sú kvalitné džíny, nie ale úzke, skôr voľné. Ďalej biele, čierne a sivé tričko, kvalitný kabát, tenisky a oversized sako s kabelkou a okuliarmi. Stačí aj len jedna kvalitná kabelka. To je klasika, ktorá nikdy nesklame a sedí každému. Plus nikdy nevyjde z módy. Ja tieto veci nosím taktiež, ale musím tomu vždy dodať farby, to je taká moja klasika. 

Kožuchy sú už naozaj pasé, nestoja za to, aby zvieratá trpeli

Ako vraví, snaží sa nesúdiť ľudí aj čo sa obliekania týka, pretože nemá rada, ak naopak niekto súdi ju. Napriek tomu na otázku, v čom v rámci módy robia ženy najväčšiu chybu, nám dala odpoveď: „Každopádne, čo už je naozaj pasé, sú kožuchy. Vintage ešte áno, ale nové, to už sa naozaj nenosí. To nie je len o Slovenkách, ale celosvetovo. Je to zbytočné, aby zvieratá trpeli, len pre tento produkt, ktorý podľa môjho názoru nie je ani vkusný.“

Na čom by mohla podľa teba popracovať slovenská móda, aby bola viac svetovou? 

Možno by bolo dobré sa viac otvoriť inakosti a experimentovaniu s módou. Je to ale veľmi individuálne. To, čo sedí jednému, druhému nemusí a to je prirodzené. Nech robí každý tak, ako to cíti. Pomocou módy vyjadrujeme svoju osobnosť a náladu.

Ak online, tak len secondhand/vintage vzácne kúsky za super cenu

Jej proces nakupovania sa za posledné roky veľmi posunul. Nakupuje podľa vlastných slov menej a s rozmyslom, aby bolo nakupovanie investíciou: „Ak nakupujem online, je to takmer stále len na secondhand/vintage shopoch a nachádzam tam najlepšie kúsky. Také, ktoré sú vzácne, ale zároveň za super cenu. Kvôli projektu, ktorý pripravujem, niekedy strávim na týchto stránkach hodiny. Ale kto hľadá, nájde.“  

V rámci uvedomelej „slow fashion“ móde dnes prichádza módny trh s množstvom alternatívnych materiálov, z ktorých sa dá vyrobiť nositeľné oblečenie. Tomuto trendu je naklonená aj ona: „Teším sa, že je veľa slovenských a českých návrhárov a vybrali si túto cestu. Baví ma moja kamoška Mimieux, Nehera, LaFormela, Kristínka Ptačin…atď. Mám od nich nadčasové kúsky, ktoré majú super kvalitu. Fandím im,“ priznáva. 

Čítajte tiež: Dominika spolu s kamoškou založili projekt Šumné: Aby oblečenie nestálo zabudnuté v skrini, ale mohlo zažiť ešte veľa príbehov

S akými módnymi značkami spolupracuješ aktuálne a podľa čoho si vyberáš? 

Momentálne mám spolupráce viac zamerané na vlasové prípravky či kozmetiku. Začala som experimentovať s farbou vlasov, strihom a začala som sa o ne starať viac a s tým prišli prirodzene aj spolupráce. Nepromujem nič, čo nepoužívam. Z kozmetiky som sa otvorila clean beauty značkám, a aj keď som nevedela, ako bude moja pleť reagovať. Keďže ju mám veľmi citlivú so sklonom k akné, som s nimi nadmieru spokojná. Ak vás zaujíma clean beauty, pozrite si Byssine Club či Líčírna organics. Majú super veci. V móde to mám v našich končinách trošku komplikovanejšie, samozrejme som ale vždy otvorená aj tomuto smeru. 

Ako móda celkovo ovplyvňuje tvoje preferencie v iných sférach, napr. hudbe, možno jedle? Dá sa to takto vôbec prepojiť? 

Napadlo mi, že odkedy som plant based, počúvam menej rap, ale stále si ho občas pustím. Rap a hip hop ma ale stále inšpirujú v štýle. Myslím si, že všetko je spolu prepojené, a preto  premýšľam stále nad tým, aké alternatívy voliť, aby som pri tom zohľadňovala prírodu a zvieratá. Je to proces. Nie som v tom dokonalá, ale snažím sa.

Mojou cestou je inšpirovať

Ttapple hovorí, že v jej živote sú rôzne obdobia a momentálne nezdieľa svoje myšlienky na sociálne siete tak ako kedysi: „Možno sa k tomu raz vrátim. To nič nemení na tom, že to beriem zodpovedne a vždy budem. Snažím sa žiť tak, aby som bola spokojná a zodpovedná voči sebe, druhým, či planéte a zvieratám,“ opisuje a zároveň dodáva, že každý má svoju cestu a nikoho nenúti a nechce ovplyvňovať. Jej cestou je inšpirovať a ak sa niekto inšpiruje práve ňou, vždy ju to tak úprimne teší. 

Boj s veternými mlynmi nikdy nevyhráš, preto nebojujem

Samozrejme na tejto ceste influencerstva sa stretáva aj s negatívnymi reakciami. A ako priznáva, je to náročné navigovať: „Je prirodzené, že na chvíľu ma to zamrzí. Som človek, je to ľudské, ale ak poznáte čo je to zrkadlenie, tak sa vždy vcítim do daného človeka, že reflektuje svoje vnútro cez kritické oko na moju osobu. Ako ma môže súdiť niekto, kto nevie, kto som. To je predsa nemožné a nemôže to byť ani konštruktívne,“ zamýšľa sa. Na svojej pravej ruke, ktorou píše, si dala vytetovať bielym atramentom holubicu mieru od Picassa. Práve tá jej stále pripomína, aby zostala v mieri: „Boj s veternými mlynmi nikdy nevyhráš. Preto nebojujem.“

Kým si momentálne najviac? Blogerkou, influencerkou, dizajnérkou?

Nad týmto rozmýšľam posledné roky aj ja. Úplne sa nestotožňujem ani s jedným. Som z každého trochu, ale nechcem sa definovať len s jedným, pretože cítim, že je to obmedzujúce. Veď môžeme byť kýmkoľvek, tak prečo sa limitovať...

Ako vyzerá tvoj deň? Zakaždým inak alebo máš aj nejaké svoje zaužívané stereotypy?

Som skôr nočná sova než ranné vtáča. Každopádne potrebujem mať osem hodín spánku. Po prebudení sa snažím neotvoriť hneď telefón, pretože cítim, že mi to nerobí dobre. Ráno začínam s teplou vodou a citrónom a rada si dám kávu. Na tie sú rôzne názory, ale ja ju mám rada, doprajem si ju. Stravujem sa plant based, raňajky väčšinou nemávam, ale zato si doprajem výdatný obed. Začala som si taktiež písať denník, verím že je dobrý na našu psychiku. Píšem si doň myšlienky a za čo som vďačná, plus manifestácie (úsmevne). Moja práca je flexibilná, preto si môžem zariadiť, ako a kedy si naplánujem deň. No baví ma aj kolektív. Taktiež sa snažím hýbať. Je jedno ako, každý deň mať nejaký pohyb. Začala som s pilates, je to veľká makačka. Večer si rada pozriem dobrý seriál alebo film. Je to pre mňa najväčší relax.

Si skutočne všestranný človek a stíhaš toho dosť... Ako najradšej relaxuješ? 

Rada pozerám seriály, pritom niečo jem a som v dobrej spoločnosti, čo znamená niekedy byť aj sama. Relax pre mňa sú aj vaňa a sviečky. Prechádzky v prírode. Najlepšie so psíkmi. Čaj a debaty. Dobrá kniha. Dobrá hudba. Keď navarím večeru a pustím si pritom jazz. Túto tradíciu som začala v Prahe.

Neprehliadnite: Rozhovor so stylistkou Mirkou Dobiš: Čo nesmie chýbať v šatníku každej ženy?

Aké sú tvoje ešte nesplnené sny a ciele? 

V poslednej dobe ma začala opäť lákať škola a odbor psychológie. Pôvodne som sa rozhodovala medzi módou a psychológiou, tak sa k nej možno vrátim, aj keď nie som úplný študák haha a škola ma stresuje. Chcela by som veľmi rozbehnúť môj vintage projekt, pretože je to super kombo módy, udržateľnosti, predaja, komunikácie a marketingu. Toto všetko ma veľmi baví a je mi to blízke. Veľmi ma bavia aj charitatívne projekty, preto by som to možno chcela nejako prepojiť. Chcem na sebe stále pracovať, učiť sa a rásť, je pre mňa dôležité sa posúvať. Uvidíme, kam ma život zavedie. Čo viem ale určite je, že chcem byť šťastná a tým prispieť k tomu, aby sa svet mal lepšie. Len spokojný človek chce robiť svet lepším miestom pre život a tam smerujem. 

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce. 

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe