Presunúť na hlavný obsah

Rozhovor s modelkou a influencerkou Tatianou Belodedovou: Odfotiť sa pekne na Instagram, neznamená byť modelkou

Slovenské celebrity

Bola jednou z modeliek na Fashion Weeku v Rusku, má fanúšikov zo všetkých kútov sveta a momentálne pôsobí na Slovensku. Kto je ruská modelka Tati Andreevna?

Ľudia, ktorí ťa ako tak registrujú, vnímajú, že si modelka. Ako si sa však k tomuto dostala?

Študovala som interiérový dizajn a práve univerzita mi dala mnoho kontaktov. Spoznala som sa s módnymi návrhármi, ktorí ma začali volať na prehliadky, automaticky ma začali fotiť aj fotografi, dostávala som sa do povedomia.. a práve o tom to pre mňa je. Myslím si, že je to viac o ľuďoch, ktorých človek pozná - a môžem povedať, že som ich v Moskve poznala naozaj veľa.

No napriek všetkému si zakorenila na Slovensku...

To je taký romantický príbeh. Po skončení vysokej školy som sa s kamarátkou vybrala cestovať po Ázii - boli sme napríklad v Singapure, v Hong Kongu, na Bali... a práve na tom Bali som sa na diskotéke zoznámila s chlapom. Povedal mi, že je zo Slovenska, čo pre mňa bolo neznámou, dovtedy som tú časť Európy nevnímala a registrovala som ako tak len Československo. Začali sme spolu komunikovať, prišiel za mnou do Moskvy, zaľúbili sme sa a zavolal ma na Slovensko. Spočiatku som si to nevedela pripustiť, no už som tu štyri roky. Bývala som v Žiline a momentálne fungujem v Bratislave, najmä kvôli práci. 

Neprehliadnite: Rozhovor s Danielou Hantuchovou: Užívam si, že po 25 rokoch môžem byť konečne na jednom mieste

A práve tá tvoja práca je zaujímavá sama o sebe. Si modelka a influencerka, čo je v dnešnej dobe pre mladé dievčatá akýmsi snom. 

Nikdy som neplánovala byť modelkou, ale bolo by fajn byť takou tou, ktorá má možnosť cestovať po svete a spoznávať ho. K modelingu som sa dostala, ako som spomínala, kvôli vysokej škole - od toho momentu som absolvovala nespočetne veľa fotení, objavila sa na ruskom Fashion weeku a podobne. Približne každý týždeň mám nejaké nové fotenie - teraz momentálne fotíme s Mariou Alkhimovou snímky pre značku šperkov. Mám však v pláne aj iný biznis, ktorý mi momentálne pozastavila korona. A netýka sa vôbec Instagramu.

Instagram je teraz ale aj súčasťou tvojej práce. Ako vyzerá taká tá typická spolupráca, čo sa od teba očakáva?

Keď mi niekto napíše na Instagram, nie je to väčšinou príliš seriózne, najlepšia je komunikácia cez mail. Oslovia ma väčšinou s tým, že ich môj profil zaujal a vedia si predstaviť spoluprácu. Je na mne, koľko taká reklama stojí a či to vôbec príjmem. Odmietla som tak napríklad reklamu na tabakové výrobky, nakoľko sa s tým nestotožňujem.

Čo sa týka očakávaní, mám pocit, že v Rusku to bolo o čosi kompletnejšie. Dostali sme inštrukcie, v akých približne farbách by fotografie mali byť, ako produkt umiestniť na fotku - to všetko pre to, aby im to ladilo do ich kontentu. Tu je to také voľnejšie - často príde len požiadavka, aby som sa s produktom odfotila. Spočiatku ho na sebe testujem, vyskúšam. Stane sa aj, že sa mi nepáči kvalita produktu po tom, ako ju uvidím v skutočnosti. Vtedy ho pošlem naspäť a nepropagujem.

Potom ti už len stačí cvaknúť fotku a vyvesiť ju?

Vyzerá to jednoducho - odfotiť sa s niečím. V skutočnosti je to však o čosi ťažšie. Musím vymyslieť oblečenie, miesto, kde to odfotím, ako sa odfotím. Milujem streetstyle a snažím sa, aby fotky nepôsobili prvoplánovo a boli nejakým spôsobom zaujímavé. Potom už prichádza úprava a načasovanie toho, na aký deň fotku pridám, v aký čas a podobne. To všetko si plánujem v inej aplikácii a stáva sa, že mám posty naplánované aj dva týždne dopredu.

Čo však robiť, keď nemáš múzu? 

Mnoho slovenských, ale aj zahraničných influenceriek sa odfotí len tak s produktom na selfie. Ja nie... počkám si a ten nápad stále nejako príde. 

Prečo to tak robia? Čím si to vysvetľuješ?

Teraz je na sociálnej sieti krásna každá žena - aj kvôli Photoshopu a rôznym aplikáciám, ktoré dokážu vytvoriť dokonalú krásu. Nie je ťažké nahnať tých pár tisíc followerov. Mladé ženy túžia po tom, aby sa stali modelkami a influencerkami, pritom netušia, čo to všetko v skutočnosti obnáša. Nie je to len o fotení selfíčok, ale aj o kreativite, plánovaní, komunikácií a podobne. Často je potrebné zaplatiť si fotografa, aby tá fotka bola jednak zaujímavá a jednak kvalitná. Taktiež nahnať followerov v dobe, kedy som začínala ja, bolo úplne iné. Vtedy nebolo na Instagrame veľa ľudí, ktorí vyslovene zaujali obsahom. Málokto z nich cestoval a zohraný, estetický profil, aký mám ja, nebol samozrejmosťou. 

V podstate si už načrtla to, akými vlastnosťami a schopnosťami by mal influencer ovplývať. Čím sa však môžu líšiť modelky?

Pekná tvár nikdy nestačí. Je to o charizme a vystupovaní - keď to jednoducho raz v sebe nemáte, môžete byť úplne krásna, no na ďalšie fotenie vás už nezavolajú. Určite sa tiež netreba zbytočne hrať na viac, než v skutočnosti daný človek je. Ja napríklad odpíšem každému na správu, komunikujem a som otvorená rozprávať sa s každým. Keď sa pozrieme na Victoria's Secret modelky, nie všetky sú najkrajšie na svete, no vyžaruje z nich energia, ktorá vás jednoducho nedostane. 

Prečítajte si: Rozhovor: Daniela Christová o jej skutočnom vzťahu s modelingom: Pre tento jasný dôvod sa vybrala iným smerom

Určite sa však stretávaš s otázkou, koľko času tráviš na Instagrame a čo by si robila, ak by vôbec nebol...

Obyčajne trávim na Instagrame štyri hodiny. Mám svoj profil a ďalšie dve pracovné. Svoj voľný čas určite netrávim tým, že sledujem profily druhých ľudí. Ak by nebol Instagram? Venovala by som sa zrejme dizajnu, nakoľko som to kvôli foteniu a cestovaniu posunula na vedľajšiu koľaj. Veľa ľudí sa ma pýta - dobre a čo budeš robiť o desať rokov neskôr? A ja na to odpovedám to isté: budem fotiť, budem cestovať, nič sa nezmení. Digitálny svet sa stále posúva vpred.

- Najčítanejšie -