Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Dve kamarátky najskôr prešívali second hand kúsky: Dnes navrhujú vlastné kolekcie na Bali

Móda

Minimalistická značka Very Mary, za ktorou stoja kamarátky Martina a Veronika vznikla na exotickom Bali, kde sme sa s Martinou stretli priamo v ich predajni. Čo všetko stojí za značkou, ako vlastne vznikla a čo plánujú pre svojich klientov, nám prezradili v rozhovore.

„V našom oblečení sa má človek cítiť hlavne dobre a pohodlne. Very Mary je značka minimalistických, zaujímavých a tiež originálnych kúskov, ktoré sa nemusíte báť zašpiniť na výlete, poliať pivom na festivale alebo sa v nich celý deň váľať na gauči,“ takto charaktirizujú svoju značku jej autorky Martina a Veronika. Ich kreácie sú k dispozícii areáli Joshua District na Bali (rovnako tak online na ich webe), kde sme sa so symptickou Martinou stretli. Okrem rozprávania ich príbehu sme v priestoroch areálu nafotili aj kúsky, ktoré dokonalo charakterizujú ich tvorbu.

Mohlo by vás zaujímať: Jeho šaty si obliekla víťazka Eurovízie Conchita Wurst. Rozhovor s módnym návrhárom Patrikom Haazom

Ktoré tri slová najviac charakterizujú vašu značku?

Pohodlie, unisex , jednoduchosť.

Spomeniete si na prvý impulz, vďaka ktorému vznikla značka Very Mary? Kto vám ho dal, prípadne čo vás naviedlo týmto smerom?

Prvým impulzom bolo, keď sme sa s Veronikou stretli na Bali. Ona bola v tom čase na materskej a ja som už pôsobila v značke Joshua Design. Veronika hľadala na Bali možnosť, ako sa uplatniť a realizovať sa. Obe nás bavila móda, oblečenie a obe sme boli plné energie niečo vytvárať. V tej dobe nešlo o žiadny „biznis plán“... Všetko vznikalo skôr organicky. A tak slovo dalo slovo, dohodli sme sa, že budeme nakupovať second hand kúsky, následne ich prešívať, prefarbovať a predávať. Náš počiatočný vklad do „firmy“ bol asi 1000 českých korún. Vtrhli sme na balijské trhovisko, ktoré sa od tých európskych second-handov výrazne líši. A tak nejako sa začal príbeh Very Mary.

Kedy ste sa pustili do autorských kolekcií? Akým spôsobom ste sa snažili dostať na trh?

Postupom času nám už nestačilo len recyklovať onosené oblečenie, chceli sme niečo vytvárať, resp. chceli sme robiť autorské kúsky od samého základu. Tak začali vznikať naše prvé modely. Vymysleli sme názov Very Mary – ktorého základom sú vlastne naše mená. Kamarát grafik Jan Prell nám pomohol vytvoriť našu obrazovú formu loga inšpirovaného Pannou Máriou v krajčírskom štýle a druhú, textovú verziu zase prekreslil trojročný syn Veroniky – Kuba, ktorý v tej dobe ledva držal ceruzku. Tým vzniklo superautentické logo našej značky a považujeme to doteraz za niečo kúzelné – detské roztrasené písmo, veľmi ojedinelé, orginálne, s príbehom... Spočiatku sme organizovali „čajové dýchanky“ spojené s predajom second hand kúskov na vilách. Také tie klasické ženské stretnutia, ktoré boli skôr súkromné. Tiež sme často s Veronikou obiehali na motorkách väčšie lokálne víkendové trhy, kde sa predáva oblečenie, doplnky, atď... S naloženými motorkami sme pôsobili ako kočovníčky. Postupom času sme založili Instagram, Facebook a neskôr aj e-shop. 

Neprehliadnite: Rozhovor s módnou návrhárkou Petrou Kubíkovou: Vlastná kolekcia šiat z vás nespraví umelca

Ako dlho trvá proces tvorby?

Vytvorenie novej kolekcie trvá zhruba štyri mesiace. Od samotného návrhu, výberu materiálov až po výrobu. 

Kde nakupujete materiál a kto vám šije veci? Vzniká všetko priamo na Bali?

Všetok materiál nakupujeme v Indonézii. Celú značku Very Mary tvoríme na Bali s miestnou balijskou rodinou, ktorá sa už za tie roky stala veľmi dôležitým článkom celého procesu. Veľmi nás to teší, pretože majú vlastne zabezpečený trvalý príjem a mohli si tak zlepšiť svoj životný štandard, získať prostriedky na vzdelanie detí či lekárske ošetrenie. 

Prečo by mala práve vaša značka zaujať ľudí. Čím sa líši od konkurencie?

To je skôr otázka, na ktorú by vedeli lepšie odpovedať naši klienti.

Prečítajte si: Dve mamy založili značku s detským oblečením: Potrpia si na ručnú prácu a udržateľný prístup, ktorý bude čoraz viac rásť

Koľko kolekcií ročne dokážete vytvoriť?

V súčasnej dobe sú to dve kolekcie v priebehu 12-tich mesiacov. Respektíve nejde o účelné kolekcie v pravom zmysle slova, ale skôr o novinky pre dané obdobie. Teraz sme dotvorili jar/leto 2020 a v šuflíku sú už zo 60-tich % pripravené novinky na obdobie jeseň/zima 2020. 

Aké sú vaše ďalšie plány? Čo by ste v priebehu nasledujúceho roka chceli priniesť na trh?

Nie sme úplne plánovacie typy. Väčšina vzniká viac organicky. Presne tak, ako vznikla samotná značka. Občas máte veľké plány a ono to jednoducho nevyjde a občas je to naopak. Nič neplánujeme, nápady a spolupráce sa hrnú. Veci sa dejú... Takže najbližší plán je predstaviť spomínanú kolekciu a potom tú jesenno/zimnú. Ostatné je nedohľadne. 

VIDEO: Kde a ako vznikalo fotenie značky si môžete pozrieť v priloženom videu

Foto: Veronika Klvaňová /@vero_in_bali

Modelka: Kristýna Machačová/@miss_tyns

Styling: Radka Vargová, Oblečenie: VeryMary/@verymaryclothes

Video: Vojtech Chaloupsky/@voy_tech

Priestory: Joshua District/@joshuadistrict

- Najčítanejšie -