Presunúť na hlavný obsah

7-týždňová výzva na indiánsky beh: Najlepší spôsob, ako zhodiť kilá z celého tela

Fitness

Najlepší spôsob, ako zhodiť kilá z celého tela je jednoznačne beh. Ak však nepatrí medzi vaše obľúbené, vyskúšajte najskôr indiánsky beh.

Indiánsky beh predstavuje kombináciu behu a chôdze, teda jogging a walking. Je to ideálne kardio pre tých, ktorí sa rozhodli schudnúť a zároveň chcú posilniť svoju kondíciu. Ak ste behali naposledy na základnej škole a odvtedy nič, neodporúčame ihneď začať s behom, ale s chôdzou a následne s indiánskym behom. Za nás rozhodne pre začiatok v pomere 2:1, teda 2 minúty chôdze, 1 minúta behu a opakovať tento proces, kým vládzete, no nepreceňovať svoje schopnosti. 

Prečítajte si: Ak priberáte na bruchu, vyskúšajte JEDEN cvik: Cvik so záťažou v sede má super rýchly účinok

Pomaly ďalej zájdeš

V tomto prípade platí – pomaly ďalej zájdeš. Odporúča sa striedanie chôdze a behu tak, aby ste plynule prechádzali z jedného do druhého a naopak, teda žiadne šprinty. Tepová frekvencia by sa mala pohybovať od 50-65% maximálnej tepovej frekvencie. 

Podobne, ako pri klasickom behu, aj pri indiánskom behu je dôležitá výdrž a pevná vôľa. Nečakajte výsledky hneď. Ide o vytvorenie si správneho návyku z dlhodobého pohľadu. Aby ste si ho osvojili, je potrebné nabehnúť na svoje tempo postupne. Čím dlhšie budete „behať“, tým viac sa vám telo odvďačí tým, ako sa začne postupne meniť. 

„Po rozchode s priateľom som nabrala motiváciu niečo so sebou robiť. Ja osobne som najskôr začala pol roka len s polhodinovou chôdzou, potom som prešla na indiánsky beh a asi po dvoch mesiacoch na beh. Z pôvodných 78 kg som schudla na 65 kg,“ prezradila 29-ročná Katka, ktorá má sedavé zamestnanie a túto zmenu životného štýlu si obľúbila.

„Beh som nikdy nerobila a keby som vtedy nevidela svoje známe, ktoré vďaka nemu viditeľne schudli, nikdy by som mu ani neprepadla. Je to jediný spôsob, ktorým som zhodila z brucha. Začala som indiánskym behom a dostala som sa na veľkosť S, ktorú som nosila naposledy na strednej,“ pochválila sa 26-ročná Dominika. 

„Postava po pôrode. To bola moja najsilnejšia motivácia. Nemohla som sa na seba už v zrkadle pozerať a chcela som s tým niečo urobiť. Minimálne vrátiť telo, aké som mala pred pôrodom. Dnes mám ešte lepšiu postavu a to vďaka behu, ktorý robím 3x týždenne,“ dodala na záver 30-ročná Lea. 

Neprehliadnite: 4-týždenný plán na chôdzu, ktorý roztopí neželané tuky: Vďaka tomuto programu schudnete na želanie

Výzva: Indiánsky beh 3x týždenne

Indiánsky beh nemá úplne presné pravidlá a pomer behu a chôdze si môžete nakombinovať podľa vlastných preferencií a vlastného tempa. Na začiatok sme pre vás pripravili 7-týždňovú výzvu, počas ktorej beháte 3x týždenne, túto frekvenciu by ste mali dodržať aj potom, pričom pomer chôdze a behu alebo plynulý prechod k behu si určíte podľa toho, ako vám to pôjde. 

1. týždeň: 4 min chôdza, 1 min beh (3x opakovanie)

2.  týždeň: 3 min chôdza, 1,5 min beh (3x opakovanie)

3.  týždeň: 3 min chôdza, 2 min beh (4x opakovanie)

4.  týždeň: 2 min chôdza, 2,5 min beh (4x opakovanie)

5.  týždeň: 2 min chôdza, 3 min beh (5x opakovanie)

6.  týždeň: 1 min chôdza, 3,5 min beh (5x opakovanie)

7.  týždeň: 1 min chôdza,  4 min beh (6x opakovanie)

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe