Presunúť na hlavný obsah

Vekový rozdiel vo vzťahu. Kedy je v poriadku a kedy nemá románik šancu vydržať?

Partnerské vzťahy

Napriek tomu, že existujú výnimky, ktoré potvrdzujú opak, sa viacero odborníkov zhoduje na tom, že vek skutočne nie je len číslo.

Aj keď vekový rozdiel nie je trendom dnešnej spoločnosti, ale naopak, vznikol už pomerne dávno, až najnovšie prieskumy apelujú na názory ľudí. Je totiž zaužívané, že čím väčší rozdiel sa medzi dvojicou nachádza, tým viac sa ľudia čudujú a mnohí zvyknú pár nálepkovať či dokonca mu prízvukovať, že takýto vzťah nevydrží. Hoc je to každého osobná vec a všetci sme individuálni, odborníci sa zhodujú na tom, že zrnko pravdy na rečiach druhých naozaj je. Podľa štatistík sú takéto vzťahy odsúdené skôr na zánik než dlhodobé vzťahy. 

Dôvodov je hneď niekoľko. Starší muž, ako to vo väčšine prípadov býva, má totiž od života výrazne iné očakávania ako mladá partnerka. Tu treba brať do úvahy aj základný ľudský inštinkt a povahovú črtu - spoznávanie a učenie sa. Zaiaľ čo mladý partner má potrebu skúmať nové veci, objavovať, skúšať rôzne prístupy a postoje, ten starší sa už zo svojich chýb ''poučil'' a takáto ctižiadostivosť mu chýba. Platí to nielen v spoločenskom živote, ale aj v tom súkromnom - a celkovému názoru na veci. Podľa psychológov by mali partneri rásť pri sebe, čo je v prípade väčšieho vekového rozdielu kameň úrazu. 

Prečítajte si: Posteľová revolúcia: Tri tipy ako vrátiť do postele vášeň a užívať si rovnako ako na začiatku vzťahu

Ideálny vekový rozdiel

Prieskumy sa síce snažili prísť na ideálne vekové rozpätie partnerov, no vzhľadom na individuálnosť, životné udalosti a v neposlednom rade faktu, že sa táto spoločnosť zo dňa na deň mení, neprišli s ideálnym číslom. 

Podľa štatistík vekových rozdielov partnerov percento pravdepodobnosti rozchodu sa však vyšším vekovým rozdielom zvyšuje. Zatiaľ čo vekový rozdiel jedného roka medzi partnermi skrýva 3-percentnú šancu na rozchod, 5-ročný rozdiel má 18-percentnú šancu a 10-ročný rozdiel dokonca až 39-percentnú pravdepodobnosť rozchodu. V prípade 20-ročného rozdielu je pravdepodobnosť rozchodu až 95 percent.

Ideálny vekový rozdiel by mal podľa všeobecného názoru psychológov a odborníkov, ak má teda vzťah v budúcnosti vydržať, byť na hranici 7 rokov. Ak je to viac, s vysokou pravdepodobnosťou pôjde len o románik krátkodobého charakteru.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe