Presunúť na hlavný obsah

Ozdobte si domov vianočne, no vkusne. Rady dizajnérky vám pomôžu vyhnúť sa gýču

Lifestyle

Jeden z najobľúbenejších sviatkov roka sa blíži a zatiaľ čo niektorí ešte len vyťahujú vianočné ozdoby z krabíc, nájdu sa aj takí, ktorí majú výzdobu už od konca novembra. Či patríte k jednému, alebo druhému tímu, dôležité je dodržať zopár zásad, ktoré dodajú vášmu miestu šmrnc.

Menej je niekedy viac 

Základné pravidlo, ktoré platí pri všetkom, čo robíme. Ak aj vy patríte k milovníkom Vianoc, nenechajte sa uniesť atmosférou až príliš - a stále pozerajte na váš príbytok ako komplexnú vec. Jednotlivé ozdoby totiž môžu vyzerať samostatne dobre, no v konečnom dôsledku môžu pôsobiť gýčovo a prehnane. Často je to spôsobené tým, že jednoducho využijeme všetko, čo doma máme. 

„Ľudia sú tak nadšení, že vytiahnu všetko zo svojich šuflíkov a garáži a vystavia to naraz,'' prezrádza dizajnér Ginger Curtis a pridáva sa k nemu aj odborníčka Mimi Meacham. „Ak je to zlomené, opotrebované alebo skutočne už za tým najlepším obdobím, vyhoďte to. Obklopujte sa len kúskami, ktoré milujete alebo k ním máte špeciálny vzťah,'' dodáva dizajnérka s tým, že ako vo väčšine prípadov platí kvalita je viac než kvantita.

Prečítajte si: Feng šuej ako dokonalá predpríprava na Vianoce. Správne zoradenie nábytku vam dokáže priniest šťastie, aj bohatstvo

Zelená domov rozžiari

Správa, ktorá poteší najmä milovníkov jednoduchosti - a možno aj tých, ktorí sa príliš nenesú na vianočnej vlne. To, že idú Vianoce, neznamená, že sa vaše bývanie musí automaticky zaplniť svetielkami, napodobeninami sobíkov či iných polárnych zvierat alebo inými klasickými vianočnými vzormi. Ak patríte k minimalistom, už jednoduchá zelená farba v podobe rastlín dokáže váš príbytok rozžiariť. 

„Ja osobne milujem doplnky, ktoré si môžete zadovážiť už v jeseni a vydržia až do zimy, napríklad rôzne vetvičky ihličnatých stromov či imelo,'' prezrádza Kristin Bartone. Sviatočnú náladu vám dokáže vyčarovať napríklad aj veniec na dverách či viaceré mini stromčeky v kvetináči, ktoré sú jednoduché, no mimoriadne vkusné, nenápadné a v neposlednom rade krásne. 

Vianočná paleta ako základ

Posledné, tretie pravidlo je dôležité - a bez neho by ste dekorovať rozhodne nemali začať. Ešte predtým, než vytiahnete všetky vianočné ozdoby a pustite sa do ich vystavovania, je potrebné zamyslieť sa nad tým, v akých vianočných farbách sa bude vaše bývanie niesť. Nemusí ísť o kombináciu klasickej červenej a zlatej farby, práve naopak. Vyberte si odtieň, ktorý vám je najbližší a podľa neho sa riaďte. 

„Najčastejšia chyba, ktorú vidím je, že mnoho z nás sa drží typickej červenej a zelenej farby. V skutočnosti tak však vôbec nemusí byť. Zapozerajte sa do vášho priestoru a vyberte si paletu odtieňa, ktorá je vo vašom bývaní už prítomná,'' radí Becky Wright, ktorá osobna vsádza napríklad na kombináciu bielej a horčicovej farby. Nemusíte sa báť, to, že sa budete držať istého odtieňu neznamená, že nebudete môcť mať stromček či spomínaný veniec. Práve naopak, v už danej škále farieb vynikne.

Neprehliadnite: Vianočná výzdoba interiéru v prírodnom štýle: Maličkosti, ktoré stačí zmeniť a máte bývanie ako z katalógu

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe