Presunúť na hlavný obsah

Feng šuej ako dokonalá predpríprava na Vianoce. Správne zoradenie nábytku vam dokáže priniest šťastie, aj bohatstvo

Bývanie

Na staré čínske umenie, ktoré tvrdí, že správne usporiadanie nábytku a vecí má svoj význam, nedá do dnešného dňa dopustiť milióny ľudí na svete. Podstate nespočíva len v tom, aby ste sa doma cítili čo najlepšie, ale aby vaše bývanie malo tú správnu energiu.

Pozor na zrkadlá 

Hneď pri vstupe do vášho bytu/ domu, by ste mali dávať pozor, aby ste nezabudli na jedno zo základných pravidiel. V chodbe dávajte pozor na to, aby sa zrkadlo nenachádzalo oproti dverám. Všetka pozitívna energia by sa totiž pri vstupe odrazila a z vášho domova by sa stalo prázdne, depresívne miesto. V priedsieni by sa malo nachádzať podľa možností čo najviac svetla. Táto miestnosť je ideálna aj na všetky obrazy, kvety, milé fotografie či iné dekorácie, ktoré vám spôsobujú radosť. Práve chodba, ktroá je vstupom do vášho kráľovstva, má totiž podľa čínskeho umenia väčšiu moc, než jej mnoho z nás pripisuje. 

Prečítajte si: Elegantné bývanie v štýle Yves Saint Laurent: Inšpirujte sa krásou spred 60. rokov, ktorá je aktuálna dodnes

Pozor na poriadok

To, že je pre feng šuej dôležitý poriadok a usporiadanie, azda nemusíme hovoriť. O čosí väčší pozor je však podľa tohto typu bývania potrebné dávať na kuchyňu, ktorá má podľa feng šuej obrovskú moc.

Ak vám v živote chýbajú peniaze, pozrite sa na stav svojho sporáka. Ten by mal byť v čo najlepšom stave, zbavený akýchkoľvek mastnôt - a to najmä platí pri rúre. Nečistý sporák totiž zastavuje tok financií do domácnosti. Pre prísun peňazí sú mimoriadne dôležité aj funkčné vodovodné kohútiky - nemala by z nich kvapkať žiadna voda. Číňania veria, že s každou kvapkou totiž nechávate odtekať aj spomínané financie.

Odpadkový kôš symbolizuje podľa feng šuej problémy vo vašom živote. Mali by ste tak odpad združovať výhradne na jednom mieste a nenechávať ho odstávať príliš dlho, inak sa vám v živote budú kopiť aj problémy. Máte pocit, že nie ste v poslednej dobe šťastný? Čínska kultúra tak odporúča vynášať smeti a zbavovať sa odpadu čo najskôr. To zahŕňa aj zvädnuté kvety.

Význam má aj stôl, pri ktorom ako rodina jete. Ten by mal byť podľa feng šuej oválny alebo okrúhly. Okolo neho by mali byť minimálne tri stoličky, a to aj v prípade, že v domácnosti býva jeden človek. Ďalšie stoličky totiž vyvolávajú energiu priťahovania ľudí.

Svetlo ako alfa omega

Pokoj je v obývačke mimoriadne dôležitým aspektom, nakoľko sa v nej stretávame nielen s celou rodinou, ale aj návštevami. Podporíte ho zemitými farbami - béžovou, tmavšou zelenou či hnedou. Dajte si však pozor, aby na druhej strane nebola fádna a nezabúdajte ju doplniť naopak pestrými doplnkami. Najobľúbenejšími farbami feng šuej sú zlatá, biela, červená a čierna, ktoré vám dokážu podľa starého čínskeho presvedčenia harmonizovať energiu. Podstatou ale je, aby bolo v obývačke čo najviac svetla. Cez deň by pre vás malo byť prioritou denné svetlo, večer sa snažte obývačku osvetliť buď lampičkami, ozdobnými svetlami či sviečkami.

Neprehliadnite: VIDEO: Bytová dizajnérka Simona Šándorová: Prezradí vám kľúč k nadčasovému interiéru i jesenné trendy

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe