Presunúť na hlavný obsah

Spoločenský návyk, ktorý môže zlepšiť naše zdravie a pozdvihnúť spoločnosť: Ja som, pretože vy ste

Lifestyle

Všetko a všetci sme svojím spôsobom prepojení. Naše osvojené spoločenské návyky nám dokonca môžu pomôcť dosiahnuť zdravie ducha a tela súčasne. Jedným z nich je aj africký princíp známy ako Ubuntu. V čom spočíva jeho sila?

Ubuntu ako inšpirácia pre zdravie spoločnosti 

Ako informuje portál mindbodygreen.com, interný lekár Rupa Marya, ktorý je aj politickým ekonómom a autorom bestsellerov New York Times, ponúka na úvahu jeden filozofický koncept. Ten sa týka spoločnosti, spoločenských návykov a toho, ako môžu pomôcť zvýšiť  a udržiavať naše prosperujúce zdravie, dokonca aj pozdvihnúť nás ako spoločnosť. Jedným z týchto spoločenských návykov je africký princíp známy ako Ubuntu. Čo presne hovorí a ako funguje na naše telo aj myseľ? 

Mohlo by vás zaujímať: Test osobnosti, ktorý vám prezradí, ako vás vnímajú ostatní: Ste v kolektíve obľúbený alebo vás naopak príliš nemusia?

Ja som, pretože vy ste 

Ako objasňuje, Ubuntu je bantuské slovo, pričom Bantu je jazyk, ktorý používa veľa ľudí v južnej Afrike. Ide v princípe o myšlienku, „že ja som, pretože vy ste“: „Je to myšlienka vzájomnosti, ktorá s vďakou uznáva, že by sme nikdy nemohli ani byť, keby sme nemali dary, ktoré nám dali iní ľudia." Čiže kľúčom k tomu, aby sme ako ľudia jednotlivo prosperovali je to, že budeme sami podporovať spoločnosť, komunity, ľudí v nich, vrátane ich zdravotnej stránky

Pre naše zdravie nie je dobré, ak sa sústreďujeme len na seba 

Podľa spomínaného lekára nie je pre človeka a jeho zdravie dobré, aby sa sústredil len na seba. Ako opisuje, existuje dokonca dôvod, prečo je spojenie sa s komunitou iných ľudí jednou z Maslowových potrieb. V preklade, sme sociálne stvorenia a potrebujeme sa spojiť s niečím väčším než sme my sami. „Ubuntu ako spoločenský návyk predstavuje hlbokú starostlivosť a uznanie ostatných ľudí okolo vás, a ak sa o seba všetci staráme tak hlboko ako sa staráme o svojich blízkych, môžeme pozdvihnúť komunitu – čo môže mať zdravotné výhody pre nás všetkých,“ objasňuje. 

Čítajte tiež: Sme priemerom 5 ľudí, ktorými sa obklopujeme: Ktorých z nich sa treba držať a ktorých obmedziť?

Trik Ubuntu spočíva v každodenných aktivitách 

Pýtate sa ako začleniť tento africký spoločenský návyk do svojho života? V podstate je to veľmi jednoduché. Môžete sa oň snažiť vo všetkých každodenných aktivitách. Napríklad stačí, ak sa pristavíte pri staršom človeku, ktorý sa s vami chce zhovárať, trebárs aj o počasí, a hoci nemáte toľko času nazvyš, urobíte tak, aby ste mu spríjemnili možno osamelý deň. Alebo jednoducho začnite rodinou. Prejavujte svoj záujem o to, ako žije napr. vaša matka na druhom konci krajiny a nevidíte ju až tak často. Vyčleňte si každý týždeň čas na pár minútový telefonický rozhovor s ňou. A ďalšie spôsoby...

Neprehliadnite: Orgánové hodiny ako dokonalý recept k spokojnému životu: Počúvajte ich a zlepší sa nielen vaša psychika, ale aj figúra

Filozofia reciprocity nám dobre slúži 

Verte či nie, ale keď svojimi každodennými činmi uzdravujete ducha, dokážete v mnohých prípadoch uzdraviť aj telo. Ak prejavíte podporu uzdravenia čo najväčšieho počtu ľudí, vráti sa vám to na vašom zdraví: „Táto filozofia reciprocity nám skutočne dobre slúži. Najmä v týchto časoch,“ dodáva.

Myslíte si, že Ubuntu je spoločenský návyk, ktorý skutočne môže zlepšiť zdravie aj pozdvihnúť spoločnosť?

spolu hlasovalo 49 ľudí

Áno
46
Nie
3

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe