Presunúť na hlavný obsah

Čerstvé kvety doma nie sú vyhodené peniaze: Mali by byť doplnkovým liekom

Lifestyle

Zásielka čerstvých kvetov pre svoju milovanú alebo chorému priateľovi, priateľke je skutočne pekné gesto. No možno ste nevedeli, že aj veľmi prospešné. Nielen vonkajšia krása a vôňa, ale aj pozitívne účinky na naše zdravie.

Roztomilé, ale aj veľmi užitočné gesto 

Každá z nás snáď aspoň raz za život dostala zásielku voňavých čerstvých kvetov, ktoré ulahodili našej duši a vyčarovali nám úsmev na tvári. Či už to bolo od priateľa, manžela, nápadníka alebo len tak od kamošky k narodeninám, od kolegovcov v práci a ďalších ľudí, bolo to roztomilé a potešujúce gesto. No málo z nás vie, že v skutočnosti to bolo aj veľmi užitočné a zdraviu prospešné gesto. 

Mohlo by ás zaujímať: Interiérové tipy ako zakomponovať do vášho bývania kvety: Dekorovanie nikdy nebolo také jednoduché

Pokus na pooperačných pacientoch 

Ako uvádza magazín Harper´s Bazaar, americká spoločnosť pre záhradnícku vedu vykonala jednu štúdiu.  V tej hodnotila, či kvety majú terapeutický vplyv na pacientov po operáciách. 90 pacientov bolo rozdelených do miestností buď s kvetmi, alebo bez kvetín. Výsledky úprimne všetkých prekvapili. Pacienti v miestnosti s nejakým typom kvetu mali výrazne odlišné výsledky než tí, ktorí ho nemali. 

Kvety by mali byť doplnkovým liekom 

Pacienti vystavení čerstvým kvetom mali nižší krvný tlak a srdcový tep. Tiež prežívali menšiu bolesť, úzkosť a únavu. Dokonca sa prejavovali pozitívnejšie a viac spokojní s izbou, v ktorej sa ocitli než pacient bez izby s kvetmi. Po tomto pokuse sa vedci odvážili vysloviť svoje závery, ktoré zneli: „Kvety by mali byť „doplnkovým liekom“ pre zotavujúcich sa pacientov.“

Čítajte tiež: Jacquemus a jeho kvetinový pop-up zožali úspech. Látky z kolekcií recykloval a vytvoril z nich nádherné kytice

Čerstvé kvety rovná sa menej stresu 

Podľa ďalšej štúdie v rámci psychológie a terapeutických postupov v medicíne, nás práve čerstvé kvety dokážu upokojiť a zbaviť nás aj väčšiny stresu. Tieto závery vzišli zase z pokusu na vysokoškoláčkach, ktorým na ich internátne izby dali priniesť vázu s čerstvými kvetmi. Výsledky potvrdili, že práve ony sa cítili viac uvoľnenejšie a bez stresu než tie vysokoškoláčky, ku ktorým sa čerstvé kvety na izbu nepriniesli. 

Neprehliadnite: Váza ako doplnok do vášho interiéru. Nechajte sa unášať aranžovaním priamo od profesionálov

Takže ak sa vám nechce čakať, kto zo známych vás najbližšie obdaruje kyticou čerstvých kvetov, pre svoje vlastné zdravie si ich sem tam kúpte sami. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe