Tri životne dôležité rozhovory matky s dcérou: Dovedú ich k sebavedomiu, odolávaniu tlaku a k nájdeniu si vášne
Vzťah matka a dcéra je v živote každej ženy niečím výnimočným. Môžete jej toho tak veľa odovzdať. Vďaka týmto trom dôležitým rozhovorom jej dáte do života sebavedomie, odolnosť voči tlaku rovesníkov a ukážete jej, v čom tkvie jej vášeň.
Budovanie sebaúcty a odolnosti u našich dievčat je kľúčom
V každom čase čelia mladé dievčatá mnohým tlakom. Kedysi bol jedným z nich fakt, že si museli nájsť vhodnú partiu a vydať sa mladé, založiť si rodinu a byť dobrou gazdinkou a paňou domu. Dnes je takýto scenár vo vyspelých spoločnostiach síce dosť pasé, zato na ne číhajú iné tlaky spoločnosti. Ako informuje portál graziadaily.co.uk, časopis Science uviedol, že už 6-ročné dievčatá v seba a svoju jedinečnosť neveria. Že isté činnosti nie sú pre nich, pretože si jednoducho myslia, že nie sú dostatočne pekné či múdre: „Okrem toho narastajú obavy z rastúcej úrovne problémov duševného zdravia, s ktorými sa stretávajú mladé dievčatá, a preto je dôležité, aby sme si našli čas na konverzáciu s nimi a usmernili ich, aby sa stali svojimi najlepšími ja. Budovanie sebaúcty a odolnosti u našich dievčat je kľúčom k tomu, aby sme im pomohli zorientovať sa vo vzťahoch, v práci, v škole i mimo nej,“ vysvetľuje spomínaný časopis.
Mohlo by vás zaujímať: Psychologička Herényiová: Deti nie sú roboty. Chceme od nich výkony, ktoré dištančne nevedia podať
Sebavedomie
Niektoré dievčatá sú jednoducho zakríknutejšie než iné. Nevedia sa rýchlo zorientovať, nájsť si ľahko kamarátov, neodvážia sa skúsiť nový koníček... Prečo? Pretože majú pramálo zdravého sebavedomia. No to v nich môžete prebudiť a povzbudiť rásť. Ako? Tak, že im budete pripomínať, že nezáleží na tom, či vyhrajú alebo prehrajú, dôležité sú skúsenosti a to, že to „čokoľvek“ aspoň skúsili. Že dokážu vyjsť zo svojich komfortných zón. Najlepšie je začať jej to hovoriť už od bábätka, keď sa učí chodiť a padá. Potom jej pripomínajte, aby sa zamerala na svoje prednosti. Môžete ju požiadať, aby napísala tri veci, v ktorých je podľa seba dobrá. Nech si tento papier uloží do bezpečia a vždy, keď bude cítiť presný opak, nech si pripomenie, v čom tkvie jej sila.
Čítajte tiež: Sme priemerom 5 ľudí, ktorými sa obklopujeme: Ktorých z nich sa treba držať a ktorých obmedziť?
Rovesnícky tlak
Ako sme spomínali vyššie, nie všetky si ľahko hľadajú priateľov a zapadnú medzi nich. Niekedy sú kvôli tomu ochotné urobiť čokoľvek, aby patrili k tej vyvolenej skupine rovesníkov zo školy. Nastáva ten moment, kedy robia veci pod tlakom v snahe zapáčiť sa. Inak povedané podliehajú tlaku rovesníkov. Tu sa vytvára priestor na to, aby matka dcére objasnila rozdiel medzi zdravými a nezdravými vzťahmi. Opýtajte sa napríklad dcéry: "Mám zo seba dobrý pocit, keď som s touto osobou?“ Pravdou ostáva, že ak sa rozhodneme tolerovať negatívne alebo nezdravé správanie, môže to mať vplyv na našu sebahodnotu. Naše dievčatá musíme posilňovať v tom, aby rešpektovali vlastnú sebahodnotu. Ak ju budú mať, potom sa nenechajú ovplyvňovať inými.
Neprehliadnite: 7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu
Premena ich vášní na možnosti
Všetky dievčatá snívajú o tom, kým a čím by chceli byť, keď raz vyrastú: „Profesie, po ktorých túžia už od mladosti, sú často tými, ktoré vidia vo svojom bezprostrednom okolí. Takže ukazovanie ďalších nápadov, koníčkov a športu im rozšíri sféru,“ informuje portál ďalej. Treba im však pripomínať aj to, že nemôžu byť dokonalé a stopercentné vo všetkom. Že sa treba zamerať na veci, ktoré ich robia šťastnými, v ktorých vynikajú. Musíme aktívne podporovať vášne našich dievčat. Povzbudzujte svoje dievča, aby skúšalo nové veci, a sledujte ako sa jej oči otvárajú do sveta možností.
Myšlienka na záver... Chváľte ich úsilie, nie výsledky.