Presunúť na hlavný obsah

Mali ste pocit, že rovnováha medzi prácou a súkromím nie je možná? Všetko je o určení si priorít

Rodinné vzťahy

Tí, ktorí sa silu mocou snažia o rovnováhu v osobnom aj pracovnom živote, sa pravdepodobne snažia márne. Prečo? Pretože je nereálna.... Namiesto nej sa sústreďte na niektorý z týchto denných postupov, ktorý vám prinesie uvoľnenie, vnútorné vyrovnanie.

Ak máte pracovné ambície, musíte priniesť obeť v osobnom živote 

Ak ste niekedy mali pocit, že rovnováha medzi pracovným a súkromným životom nie je vlastne v skutočnosti možná, možno máte pravdu. Ako informuje portál lifehack.org, bez ohľadu na to, či ste podnikateľ alebo vychádzajúca hviezda vo svete reflektorov, práca si vždy nájde svoje miesto aj v osobnom živote. Alebo zjednodušene povedané, ak máte pracovné ambície stať sa úspešným, musíte priniesť obetu v osobnom živote. 

Všetko je o určení si priorít v danom momente, no fakty sú fakty  

Ako sa hovorí, nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Nemôžete byť skvelý vo všetkom súčasne. V preklade, ak chcete byť 100%-tný manžel/manželka, otec/matka, nemôžete sedieť v práci 12 hodín denne aj cez víkendy. Prečo? Pretože si svoju rodinu nebudete v podstate ani poznať. Naopak, ak chcete byť stopercentný v práci a podávať skvelé výkony, musíte prácu bez ohľadu na okolnosti, vždy uprednostniť. Výhovorka pred šéfom, u ktorého a snažíte o uznanie či postup, že vaša polovička má predsa svoj veľký deň alebo narodeniny, neobstojí. Buď urobíte, čo sa od vás žiada alebo budete považovaný za toho, kto uprednostnil rodinu, a nie je pre firmu. Všetko je o určení si priorít v danom momente, nie o nachádzaní rovnováhy v pracovnom a osobnom živote. 

Mohlo by vás zaujímať: Krehká generácia: Počet mladých v psychologických ambulanciách rastie, v čom vidí východisko odborníčka?

Namiesto nezmyselnej snahy sa sústreďte na denné postupy 

Ako informuje odborníčka v danej oblasti pre spomínaný internetový portál, namiesto snahy o nereálny cieľ, dosiahnutie rovnováhy v pracovnom a osobnom živote, sa treba sústrediť na 5 denných postupov. Tie vám pomôžu udržať myseľ sústredenú a vyrovnanú v osobnom živote medzi svojimi aj napriek rušnému pracovnému dňu. 

Zastavujte sa často! Aby ste si pamätali, že ste si pre niečo vybrali cestu, po ktorej kráčate

Ste podnikateľ, čo vám prináša určitú mieru slobody. Vybrali ste sa vlastnou cestou, tým pádom ste si vybrali prekážky s tým súvisiace. Avšak, pamätajte si na to, že sa hocikedy môžete rozhodnúť odísť z tejto cesty, zavrieť spoločnosť a začať odznova. Napríklad sa presťahovať pre zmenu na farmu, ak vám to dá nový pocit slobody. 

Zoznamy s úlohami sú niekedy viac zdrvujúce než užitočné. Identifikujte priority 

Poznáte to... Urobíte si zoznam, avšak bez ohľadu na to, koľko položiek zo zoznamu vyčiarknete, každý deň pribudne toľko nových, že každý deň máte pocit, že ste nič neurobili, nedokázali. Môže to byť frustrujúce. Namiesto toho odborníčka radí identifikovať si priority a sústrediť sa len na ne. 

Čítajte tiež: 3 pravidlá, ktoré by vás mala naučiť matka: Tento prístup bol pre váš život kľúčový, zažili ste ho aj vy?

Vypíšte sa z problému 

Vyberte si jednu tému, ktorá vás trápi, nastavte si časovač povedzme na 12 minút  a píšte o nej. Vyventilujete sa tým, že dáte priechod svojim emóciám. Nezáleží na tom, ako a čo píšete, ale že o tom vôbec píšete. Pokojne si to po sebe prečítajte, alebo hneď zahoďte. 

Majte svoje rituály uvoľnenia sa, vyrovnania sa 

20-minútová prechádza lesom, so psom, pravidelný kúpeľ so sviečkami v jede večer v týždni a ďalšie... Čokoľvek, čo z vás „zmyje“ problém či negatívnu emóciu z ľudí, vecí, situácií, interakcií či skúseností. Vďaka svojmu rituálu si nič z toho negatívneho nemusíte vziať na noc do postele. 

Všetky tieto spôsoby vám pomôžu prijať fakt, že rovnováha medzi osobným a pracovným životom nie je reálna. Môžete tak lepšie ovládať svoj vlastný život, nemrhať energiou, cítiť sa stabilnejšie, naučiť sa riešiť problémy a kopu iných užitočných vecí. 

Neprehliadnite: Myslíme si, že veci robíme inak, ale v skutočnosti sme ako naši rodičia: Prečo sa im podobáme stále viac?

Tak čo, vyskúšate to? 
 

- Najčítanejšie -