Presunúť na hlavný obsah

Keď home office zabíja vzťah: Odborník prezradil, ako sa vyhnúť vzťahovému vyhoreniu, ktoré sa stalo súčasťou mnohých z nás

Partnerské vzťahy

Žiaľ, mnohí z nás pod tlakom situácie a okolností, zostali na 24 hodín zatvorení doma. Naše rodinné útočisko sa premenilo na pracovňu, školu, jedáleň, len sme akosi zabudli na to, že má zostať aj miestom pre lásku, vášeň a intimitu. Ako sa však v týchto podmienkach, vzťahovému vyhoreniu vyhnúť?

Nervozita a napätie sa stalo prirodzenou súčasťou zväzku, no láska zostala na ústupe

Každý vzťah prechádza rôznymi fázami. Máme ťažšie aj krajšie obdobia a to skrátka k životu patrí. Avšak pandémia podrobila mnohé vzťahy ešte väčšej skúške. Zostali sme zatvorení doma, odrazu sme 24 hodín v prostredí so svojimi najbližšími, častokrát musíme z domu pracovať, starať sa o deti a zároveň akosi v celom tom kolotoči, zabúdame na svoje polovičky. A to rovnako muži aj ženy. 

"Máte pravdu, mnohé vzťahy sa dostali skrátka do nejakého kolotoča, či začaroveného kruhu. Najťažší scenár je, ak rodičia obaja pracujú z domu, k tomu majú doma deti, aj keď toto sa už s otvorenými školami našťastie posúva. No tie mesiace, ktoré boli, jednoznačne vzťahy poznačili. Hoci sme sa venovali práci, starostlivosti o domácnosť, nejako sme zabudli byť aj partnermi."

Neprehliadnite: Dva dni pred svadbou som sa rozhodla, že sa nevydám: Nakoniec to skončilo tak, ako som sama neverila, že to môže dopadnúť

"Nervozita a napätie sa stalo prirodzenou súčasťou zväzku, no láska zostala na ústupe. A niekde za ňou aj intimita a vášeň. Toto je ten najväčší problém. Z toho potom aj pramení vyhorenie vo vzťahu, ktoré v konečnom štádiu, môže skončiť napríklad pri nevere. Ak totiž máme nedostatok pozornosti toho druhého a pridá sa k tomu tlak okolia, nič dobré to neveští," vysvetľuje Mgr. Marek Taraba, psychológ a vzťahový coach.

Práve preto je podľa odborníka, veľmi dôležité držať sa určitých zásad, ktoré nám môžu pomôcť, práve takémuto scenáru predísť. 

"Dobre fungujú pravidlá. Nie však úplné stereotypy. Ja odporúčam klasický scenár. Ráno spoločné raňajky, škola, práca z domu, popoludní, ak sú deti ešte v škole/školke čas rodičov pre seba, individuálne. Fajn je cvičenie, obyčajná prechádzka, niekomu stačí káva v tichu. Čokoľvek, čo máte radi a urobí vám radosť."

Prečítajte si: Skutočný príbeh: Máme otvorený vzťah. Funguje nám to ešte lepšie, než predtým

"Potom aktívny čas rodiny spolu a večer by si rodičia mali chcieť nájsť čas na seba. Nie preto, že musia, ale pre to, že chcú. To je alfa a omega funujúceho vzťahu a rodiny. Lebo ak rodičia nefungujú ako partneri, je len otázkou času, kedy sa celý ten domček, ktorý budujú, zrúti."

Ovplyvnil práve home office Váš vzťah?

spolu hlasovalo 89 ľudí

Áno
44
Nie
45

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe