Presunúť na hlavný obsah

Najväčšie mýty o bohatých mužoch a krásnych ženách: Čo myslíte, je na tom niečo pravdy?

Lifestyle

V sociológii je známy pojem „výmena statusu krásy“ – atraktívna osoba si vezme bohatú alebo inak mocnú osobu a obaja vyhrajú. Klasický príbeh starého miliardára, ktorý krásou neoplýva, no ožení sa s mladou modelkou, ktorá veľmi túži vycestovať do Paríža, pričom ho ani nevie nájsť na mape. Pravda či mýtus?

Ekonomicky úspešný muž sa spája s krásnou, trofejnou manželkou ako samozrejmosťou

Možno sa pár takýchto prípadov skutočne nájde, no nemá to dlhú trvácnosť. V praktickom a najmä reálnom svete sa toto nevyskytuje. Ako objasňuje sociologička McClintock pre portál theatlantic.com: „To, čo sa javí ako výmena krásy za sociálno-ekonomický status, často v skutočnosti nie je výmenou, ale sériou vzájomne prepojených cností. Ekonomicky úspešné ženy sa spájajú s ekonomicky úspešnými mužmi a fyzicky atraktívne ženy s fyzicky atraktívnymi mužmi.“ Inak povedané, ľudia s vysokým socioekonomickým postavením sú v priemere hodnotení ako fyzicky atraktívnejší než ľudia s nižším postavením, preto je toto skutočne len mýtus

Mohlo by vás zaujímať: Aké typy žien sú pre mužov lákavými manželkami? Od tejto vlastnosti závisí, ako dlho vydrží váš vzťah

Ženy vymieňajú svoju krásu za peniaze alebo veľa úspešných mužov spolupracuje so ženami, ktoré vyzerajú lepšie ako oni

McClintock ďalej rozpráva, že ženy trávia snahou vyzerať dobre oveľa viac času než muži. No v priemere jednoducho ženy vyzerajú lepšie než muži. Realita je taká, že existuje veľa mužov, ktorí sú v partnerstve so ženami, ktoré vyzerajú lepšie než  oni. A faktom zase je, že muži či chceme alebo nie, stále zarábajú lepšie než ženy. To vytvára samotný mýtus bohatý a úspešný muž a krásna žena.

Čítajte tiež: Mužov 21. storočia priťahujú takéto ženy: Presvečte sa, či ich dokážete naozaj zaujať

Krásne ženy vyhľadávajú mužov s bohatstvom

Vec sa má takto. Či chceme alebo nie, svet ešte stále zaobchádza s fyzicky atraktívnejšími jednotlivcami prednostne. Majú lepšie výsledky v škole, väčší pracovný úspech, vyšší zárobok... Ako hovorí McClintock ďalej: „Bolo by veľmi ťažké oddeliť triedu a príťažlivosť, pretože sú tak zásadne prepojené.“ Preto ženy v skutočnosti nehľadajú mužov s väčším bohatstvom ako oni sami, ani muži nehľadajú ženy, ktoré by krásou prekypovali. „Skôr, ľudia hľadajú kompatibilitu a spoločnosť. Hľadanie týchto vecí je motivované zosúladením svojich silných stránok s partnerom, ktorý je podobne obdarený, a nie snahou vymieňať láskavosť za vrúcnosť, humor za svedomitosť, kultúrny dôvtip pre kutila alebo absolventské tituly za predajné zručnosti,“ dodáva sociologička. 

Neprehliadnite: 5 mýtov o vzťahu s mladším mužom: Pre toto vám zväzok so zajačikom prospeje

Krásna žena po boku bohatého muža je od neho ekonomicky závislá a nedokáže byť sama úspešná 

V preklade krásna manželka svojho bohatého muža musí byť zákonite hlúpa a nevie si zarobiť na život aj sama. Preto sa musela spoľahnúť len na svoju krásu, aby sa dobre vydala. Ako hovorí sociologička, „áno, v rámci modelu výmeny rodového statusu krásy môže fyzická príťažlivosť ženám umožniť triednu mobilitu“. No s týmto nemá ekonomická závislosť krásnej ženy od bohatého muža nič dočinenia: "Pravdou je, že ľudia hodnotia ženy pre ich vzhľad a hodnotia mužov pre ich vzhľad. Ženy sú plytké ako muži, pokiaľ ide o vzhľad, a mali by sa sústrediť na svoje vlastné úspechy. Ak ženy chcú dokonalého chlapa, príde to s tým, že budú sami úspešné."

- Najčítanejšie -