Presunúť na hlavný obsah

Starší muži sú dnes atraktívnejší, ženy sa boja starnutia viac: Vek však nepodmieňuje šťastie a trvácnosť vzťahov

Sex a vzťahy

Kedysi sa muži o seba veľmi nestarali. Dnes je to inak a po štyridsiatke vyzerajú ešte príťažlivejšie. Ako to všetko vnímajú ženy a aký to má dopad na naše vzťahy či manželstvá?

 

Ženy majú potrebu páčiť sa a starať sa o seba evolučne zakódovanú rovnako pred tridsiatimi rokmi ako dnes. Zatiaľ čo v minulosti bol muž mužom, ktorý nevenoval svojmu zovňajšku dostatočnú pozornosť, dnes sa o seba nielenže stará, ale vyzerá v staršom veku lepšie než niektoré ženy v rovnakom veku. Aj preto sa stáva, že opúšťajú svoje manželky po dvadsiatich rokoch spolužitia a zakladajú si nové rodiny s partnerkami, ktoré by pokojne mohli byť ich dcérami. Nie je to však len vekom, so starnutím sa musíme vyrovnať všetci bez rozdielu, no nie každý to zvládne. 

Chlap bol chlapom, keď smrdel od roboty 

Kedysi mužský svet ani zďaleka nevyzeral tak, ako dnes. Slovami mojej babičky, chlap bol skutočným chlapom len vtedy, keď „smrdel od roboty“, neriešil aktuálne pánske strihy vlasov, brady, obleku, nemal poňatia o pánskej kozmetike a nikdy by ste ho neprinútili, aby si ju natrel ešte aj na tvár. Ich povinnou kúpeľňovou výbavou bola voda po holení a týmto sa starostlivosť o sebe u nich začínala aj končila. „Staré pánske časopisy obsahovali témy ako šport, autá, kulturistika, fotografie polonahých žien. Dnes nájdete v obsahu aj návod ako používať pánsku kozmetiku, aký typ brady sa dnes nosí, aké šperky sú v móde. Voľakedy by sa muž pri článku o 10 krokoch ako byť príťažlivým a vtipným, pousmial a schuti si odpľul. Dnes si dokonca môže kúpiť časopis Mužské zdravie,“ dodáva psychologička, Mgr. Marianna Mereššová. Svet sa však podľa niektorých zbláznil a podľa iných len zmenil či prispôsobil aj súčasným potrebám mužov. Starostlivosť o zovňajšok hrá dnes významnú rolu u mužov každého veku a do akej miery, to už je v réžii rovnako každého jedného zvlášť. To napokon potvrdzujú aj informácie od Mereššovej: „Podľa anglického výskumu, Dr. Diedrichs (2012) zistila, že  nielen ženy, ale v súčasnosti dokonca viac muži sú tí, ktorí sa  zaoberajú svojimi telami (81%)  v porovnaní so ženami 75%.“

Vyšší vek mužov ženy priťahuje odnepamäti, nejde o súčasný trend

Zatiaľ, čo na ženy, ktoré sa o seba starajú je tento svet a spoločnosť celkom zvyknutá, na mužov, ktorí vyzerajú k svetu, sa ešte stále dívame s prekvapením a niekedy aj so zatajeným dychom. Vo veľa prípadoch však platí aj to, že čím starší a čím viac sa o seba stará, tým je pre nás väčším pokušením. Starší muži nikdy nevyzerali lepšie ako práve dnes. Aspoň to sme usúdili s kamoškami pri jednej debate pri kávičke, kedy sme jedného takého, ktorý by stál za hriech, videli. No sklamanie prišlo vo chvíli, kedy sme zistili, že dotyčný sexi asi 50-tnik je zadaný. Žiadna panička v rokoch, ako by ste čakali, ale mladá žaba, ktorej mohol byť na prvý pohľad otcom. No keď som sa nad tým zamyslela, žiadne prekvapenie, pretože nielen ona, to on vyzeral fantasticky aj so šedinami po bokoch. Prekvapením to nie je ani pre psychologičku, ktorá na margo toho prezrádza: „Vyšší vek prináša mužom návod, ako sa dostať k zdrojom, ako stúpať po spoločenskom rebríčku, ako dosiahnuť rešpekt a úctu ostatných a to je pre mnohé ženy príťažlivé. Je to už známe odnepamäti, nielen súčasný trend.“ 

Mohlo by vás zaujímať: Priateľkin muž bol chlap, po akom som vždy túžila: Bol vyzretý a všímal si na ženách túto jednu vec, ktorá nás zblížila

Existujú však aj ďalšie dôvody, ktoré rozhodujú o tom, či je pre nás starší muž atraktívnejší. O tých sa tiež zmieňuje psychologička: „Starší muži sú pre mnohé ženy atraktívni, pretože predpokladajú, že budú zrelší, stabilnejší, spoľahlivejší v ich zaopatrení. Možno aj povedať, že berú život vážne... Telesná sila mužov s vekom vzrastá, asi tak do tridsiatky. Okolo 40- 50-tky, nastáva mierny pokles sily. Je však kompenzovaný znalosťami, trpezlivosťou, šikovnosťou a ideálne aj múdrosťou. Možno povedať, že ženské preferencie pre starších mužov pochádzajú z doby lovcov, šikovný lovec priniesol domov lepšiu korisť.“ Ak by sme si teda dovolili zovšeobecniť, mohli by sme tvrdiť, že starnutie mužom na atraktivite skutočne pridáva, a to je niečo, v čom ženy vidia svoju nevýhodu, keď dôjde na debatu o starnutí. 

Ženy sa starnutím cítia viac ohrozené než muži 

Máme teda oproti mužom väčší strach zo starnutia? Starnutie je prirodzenou súčasťou života a starneme v podstate od momentu, ako sa narodíme, a to bez rozdielu pohlavia. Dôležité podľa Mereššovej je práve to, ako dokážeme so svojho starnutia, veku vyťažiť. Avšak rovnako hovorí, že telesná príťažlivosť s vekom klesá a to je práve to, čo je na prvý pohľad zrejmé, zvlášť pre mužov je zraková atraktivita dôležitá: „Podľa istého antropologického výskumu muži aj ženy porovnávali súbor fotografií s tvárami žien s rozdielnym vekom. Čím vyšší bol vek ženy na fotografii, tým viac klesalo hodnotenie jej príťažlivosti. Hodnota, ktorú muži prisudzujú ženskej tvári, so vzrastajúcim vekom klesá rýchlejšie, než ak posudzovali tieto tváre ženy. Muži považujú telesnú príťažlivosť a krásu za dôležitú a viac žiadanú než ženy, ženy ju považujú za skôr žiadúcu,“ dodáva.

Z toho však logicky vyplýva aj to, že starnutia sa viac obávajú práve ženy, ktoré na to majú dobrý dôvod. Ako však hovorí psychologička ďalej, je to len štatistické tvrdenie, vek nie je jediná veličina určujúca príťažlivosť. Nanešťastie, my ženy máme v sebe okrem potreby páčiť sa evolučne zakódovanú aj ďalšiu vec, zveličovať či panikáriť. A tá nám teda rozhodne nepridáva. Samozrejme, nemôžeme konkretizovať, ale vo veľa prípadoch, nielen starnúca žena, ktorá má po svojom boku atraktívneho manžela, sa tak akosi prirodzene sem tam zľakne, či ju ten jej nevymení za mladší model. 

Muži vedia zo starnutia vyťažiť to najlepšie 

Starnutie je teda kapitola sama o sebe. Ženy by o nej vedeli polemizovať a trápiť sa nad ňou donekonečna a muži z nej, zdá sa, vedia vyťažiť to najlepšie. Nielen zrelosť mužov, ale aj citová zrelosť žien a predovšetkým ich zdravé sebavedomie je v tomto smere to, čo môže rozhodnúť a zavážiť viac než obavy zo starnutia či prílišnej atraktívnosti manžela, partnera. Mereššová upozorňuje na to, že dôvera medzi partnermi je to, čo hrá vo vzťahu aj po dvadsiatich rokoch väčšiu rolu než samotný fakt, že obaja starneme: „Či žena pochopila, že nielen pozornosť, status a atraktivita jej muža ju robí šťastnou a spokojnou, je dôležité. Ak by záviselo jej šťastie len od jej manžela, stala by sa obeťou tohto vzťahu a táto skutočnosť by ju ohrozovala. To nie je príťažlivé pre nikoho, sebadôvera  je. Táto žena už má čosi odžité, má skúsenosti, nadhľad, to si žiadna za peniaze nekúpi, je vnútorne bohatšia, niekedy to o sebe nevie a to ju môže ohrozovať.“ 

Čítajte tiež: Môj otec vymenil mamu za dievča mladšie odo mňa: Celý život hral divadielko a to len kvôli tejto jednej veci

Ženatým do 50-tky a potom rozvod, či starým mládencom a založenie rodiny? Spoločnou premennou je mladšia žena 

Nanešťastie niektoré z nás, podľahnú radšej panike a spomínanému strachu, že ju manžel, partner vymení za mladší model a v dôsledku toho, začne robiť veci, kvôli ktorým ju muž nakoniec naozaj opúšťa. Áno, niekedy nemusí robiť celkom nič ani panikáriť, a opúšťa ju kvôli mladšej aj tak. Jednej aj druhej situácie sme dnes pomerne často svedkom v našom okolí. Starší muži sa rozvedú a na prelome 50-tky si zakladajú nové rodiny s oveľa mladšími partnerkami, ktoré by pokojne mohli byť ich dcérami. Dokonca existuje aj trend starých mládencov, ktorí sa rozhodnú na prelome spomínanej 50-tky oženiť sa a založiť si rodinu. Samozrejme logicky si vyberú mladšiu, atraktívnejšiu partnerku, ktorej vzhľad, mladosť a vitálnosť lahodí nielen ich oku, ale aj ich potrebe zabezpečiť si potomstvo.

Ak by sme mali uviesť jedného z rady celebrít, bol by ideálnym príkladom George Clooney, ktorý si vzal mladšiu a krásnu Amal, ktorá mu už stihla porodiť dvojičky. No deje sa to aj v bežnom svete, to nám môžete veriť. Podľa Mereššovej však z tohto vzťahu vyvstávajú aj ďalšie otázky a tiež ju zaujíma, čo sa stane s takýmto párom o pár rokov: „Hľadá si mladá žena náhradu otca, ktorý jej ako dieťaťu chýbal alebo jej chýba aj dnes? Hľadá si muž rovnocennú partnerku alebo niekoho, koho môže ovládať? Podľa psychologického výskumu v Atlante (2014) pri vekovom rozdiele 20 rokov a viac je veľmi vysoká šanca rozvodu, až 95 percent, najmenšia je medzi partnermi, kde je vekový rozdiel max. 1 rok... Prirodzene existujú výnimky. Pri hľadaní partnera je vek len jedným z kritérií, existujú iné dôležité charakteristiky a hodnoty – láska, spolupatričnosť, udržanie  záväzku.“

Ľudská túžba po novom je stále prítomná a u mužov oveľa častejšia 

Rozvod po dvadsiatich či tridsiatich rokoch manželstva je dnes rovnako aktuálnym problémom, preto má aj otázka toho, či dnes reálne dokáže muž vydržať po boku jednej ženy od momentu ako si ju vezme až do smrti, v súčasných vzťahoch svoje miesto. Nakoľko dokáže byť vernosť zachovaná vo vzťahu dvoch ľudí? Je pre nás naozaj neprirodzená tak, ako to prezentujú mnohé výskumy? Máme sa teda inšpirovať východným svetom a kultúrami, v ktorých majú muži niekoľko žien? Má byť toto prirodzené? Nakoľko sme schopné to akceptovať? Odpoveď znie, my, súčasné ženy západného sveta, veru neveru len tak stráviť nedokážeme a už tobôž nie predstavu, že sa o manžela delíme s viacerými ženami.

Mereššová na margo tohto dodáva, že hoci by si to niektorí muži aj takto predstavovali, sami by opačný model, jedna žena a viacerí muži, akceptovať nedokázali: „Ľudská túžba po novom je stále prítomná. Muži vo väčšine kultúr prahnú po mimomanželskom sexe oveľa častejšie než ich ženy... Muži na celom svete chcú telesne príťažlivé, mladé a sexuálne lojálne partnerky, ktoré im ostanú verné až do smrti. Oni sami najradšej  majú „cudzie“... Žijeme v instantnej dobe, ak sa objaví potreba, je najlepšie ju uspokojiť hneď, snažia sa nám to nahovoriť aj reklamy. Freud by povedal, že sa tak riadime princípom slasti. Ide vlastne o veľmi detské správanie, z ktorého vývinom pomaly rastieme a začíname sa riadiť princípom reality.“

Staršia žena vymenená za mladší model sa chce zbaviť negatívnych emócií čo najrýchlejšie 

Staršia žena sa preto logicky obáva, že ju jej rovnako starý manžel, partner, vymení za mladší model, ak ho prestane priťahovať. Ak k tomu aj reálne dôjde, potom bojuje s pocitmi poníženia a má tendenciu robiť naozaj radikálne rozhodnutia, aj ohľadom svojho zovňajšku. To napokon potvrdzujú aj slová psychologičky: „V stave ohrozenia môžu mať ženy sklon reagovať pod vplyvom negatívnej emócie a chcieť sa jej zbaviť čo najrýchlejšie. Ak ju opustil manžel a pripadá si málo príťažlivá, alebo svoj vek a vzhľad považuje za príčinu rozchodu,  môže tak chcieť rýchlo na sebe vykonať vylepšenia.“ Tu už sa dotýkame inej témy, ktorá súvisí s plastickou chirurgiou a rôznymi skrášľovacími procedúrami. „V ženách je zabudovaný psychologický mechanizmus, že chcú byť krásne a príťažlivé, podstatným je, ako sa na tieto kvality dívajú. Ak je to len o zovňajšku, tak môže túžiť po dokonalom nose, perách, poprsí, na hlavu si nechá pripevniť  cudzie vlasy, vybieli si zuby resp. nasadí si nové. Je už potom šťastnejšia? Je jej bolesť z rozchodu a neistota znesiteľnejšia ?“ Myslím si, že odpoveď už poznáme.   

Žijeme vo svete polarít, ktorý chce vidieť dokonalosť aj prirodzenosť 

No v dnešnom svete sa toho skutočne deje viac než dosť, a predovšetkým na sociálnym sieťach. Práve tu môžeme vidieť rôzne navzájom opačné javy. Napríklad aj to, ako ženy bojujú či protestujú a hrdo vystavujú na obdiv známky svojho starnutia, prirodzene šedivé vlasy, tvár s vráskami a bez make-upu. Ako opisuje aj psychologička: „Žijeme vo svete polarít. Umelo udržiavaná mladosť a krása až na hranu bizarnosti prináša aj svoj opak, módne fotografie sivovlasých starších dám a citlivo vybrané fotografie nenalíčených celebrít... Starnutie je vždy prirodzené, okrem nevýhod, prináša aj výhody – stabilitu, zrelosť, múdrosť, možnosť odovzdávať svoje skúsenosti. Minule som počula ako jedna štyridsiatnička povedala „ach mať tak znova dvadsať....“ a dodávam, že spolu so štyridsaťročnými skúsenosťami, to by bola kombinácia hodná Nobelovej ceny.“ 

Neprehliadnite: Zamilovala som sa do muža po päťdesiatke: Dokázal mi dať to, čím mladší muži doslova pohŕdajú

Vek nepodmieňuje trvácnosť a šťastie našich vzťahov

Čo dodať na záver? Starnutiu sa nevyhneme, či sme dospelý muž, žena alebo dieťa. Starneme všetci bez rozdielu a každý deň. Vek však nie je tým, čo určuje trvácnosť a šťastie v našich vzťahoch. Vek a s ním súvisiaci vzhľad nepodmieňuje ani to, kým sme či to, ako by sme sa mali cítiť a správať voči osobám, ktoré milujeme. A už vôbec nie to, či by sme sa mali strachovať, že o neho kvôli jednému či druhému prídeme. Dospelý človek by mal byť schopný prijať starnutie ako prirodzenú súčasť života. „Prijať zodpovednosť za svoj zovňajšok, nebyť nevedomou obeťou neprirodzeného kultu mladosti a krásy a na druhej strane potláčania prirodzenej ženskej túžby byť krásnou a sebaistou. Je to proste v nás,“ dodáva na záver psychologička. 

Viac zaujímavých rozhovorov nájdete v aktuálnom magazíne FEMINITY JESEŇ 2018, ktorý je v predaji v stánkoch.