Presunúť na hlavný obsah

Máte dlhší prstenník alebo ste závislý na iných? Tieto osobnostné črty vás predurčujú k nevere

Lifestyle

Neexistuje stopercentný indikátor, ktorý prezradí neverníka. Avšak existuje viac faktorov, ktoré podľa odborníkov zvyšujú pravdepodobnosť toho, že niekto je vo vzťahu neverný. Pri týchto pre istotu zbystrite.

„Určití ľudia častejšie podvádzajú kvôli osobnostným črtám, naučenému správaniu od vzorov a kvôli peniazom, kariére, sociálnemu postaveniu a sociálnym kruhom, v ktorých sa pohybujú... Ktorákoľvek z týchto možností alebo akákoľvek ich kombinácia robí z podvádzania možnosť, ktorú by mohli zvážiť, zatiaľ čo niekto s inými osobnostnými črtami, prísnymi hodnotami, jednoduchším životným štýlom, menšími sociálnymi sieťami a/alebo kto je spokojný so svojím primárnym vzťahom by bol nepravdepodobný,“ objasňuje psychoterapeutka a vzťahová koučka Toni Coleman, ktorú oslovil portál bustle.com. 

Inými slovami, mnohí neverníci majú tendenciu mať rovnaké správanie alebo aj osobnostné a fyziologické črty, pri ktorých by sme mali aspoň zbystriť pozornosť. 

Už predtým podvádzali

Tento faktor býva často veľmi pravdivý. Ako sa hovorí, raz podvodník, vždy podvodník. Ako informuje portál bustle.com, výskum v časopise Nature zistil, že ľudia, ktorí podviedli vo svojom prvom vzťahu, mali trojnásobnú šancu podviesť v ďalšom: „Dôvodom je, že keď ľudia podvádzajú raz, majú tendenciu vymýšľať si dôvody na ospravedlnenie svojej nevery, čo ich v budúcnosti znecitliví na podvádzanie,“ hovorí Coleman. 

Majú ťažkosti s ovládaním impulzov

Často ide o ľudí, ktorí vyhľadávajú adrenalín v akejkoľvek podobe: „Byť s niekým, kto je nielen nový a iný, ale aj zakázaný, a vyhýbať sa odhaleniu môže byť vzrušujúca jazda,“ hovorí Coleman. Ľudia, ktorí majú problém s ovládaním impulzov, či už kvôli ADHD, poraneniam hlavy a ich následkom, ktoré zmenili ich osobnosť, tí môžu byť náchylnejší na neveru. Prečo? Pretože nedokážu nechať uplynúť ten lákavý moment, ktorý aj nevera predstavuje. 

Mohlo by vás zaujímať: Nevinné znaky, vďaka ktorým odhalíte neveru: Toto sú prejavy toho, že nie ste jeho jediná!

Neverní muži pracujúci v medicíne či informatike a ženy v odboroch 

Údaje z webovej stránky o mimomanželských záležitostiach zistili, že 23 percent neverných mužov na stránke pracovalo v oblasti medicíny. Ide o prácu, ktorá je náročná na počet odpracovaných hodín a vysoký stres. Rovnako to majú neverní muži pracujúci v informatike či remeselnej výrobe a maloobchode. Medzi ďalšie oblasti, kde zase dominujú viac neverné ženy, patria vzdelávanie, financie a sociálna práca. 

Majú narcistické sklony

Je to práve narcista zahľadený do seba, kto prejavuje extrémnu sebeckosť, potrebu lichotenia a pozornosti, neschopnosť brať do úvahy potreby a pocity iných. „Títo ľudia sú vystavení vysokému riziku podvádzania, pretože si často nahovárajú, že ich partner sa k nim nespráva tak, ako by si zaslúžili, alebo že sú zanedbávaní alebo nedocenení,“ objasňuje Coleman. 

Majú dlhší prstenník

Neverníka verte či nie, môže odhaliť aj fyzická črta na tele akou je práve dlhší prstenník. Ako informuje bustle.com, výskum Oxfordskej univerzity zistil súvislosť medzi dĺžkou prstenníka a pravdepodobnosťou podvádzania: „Dlhšie prstenníky naznačujú väčšiu expozíciu testosterónu v maternici a predchádzajúci výskum zistil, že vyššie hladiny testosterónu môžu ísť ruka v ruke spolu s väčšou sexuálnou promiskuitou v dospelosti.“ Aj keď to nie je vždy práve spoľahlivý indikátor, je to zaujímavý podnet na zamyslenie, čo poviete?

Čítajte tiež: Neverníci ostávajú pri svojich manželkách, tvrdia odborníci. Ako teda odhaliť, či vás vaša polovička podvádza?

Majú rodinnú históriu podvádzania

Faktorom, ktorý ovplyvňuje to, či bude niekto neverný, môže byť aj rodinná história. Ak vyrastal tento človek v atmosfére nevery, podvádzania a zrady, je pravdepodobné že tento model zopakuje v dospelosti: „Niekedy môže úzkosť z podvádzania motivovať partnera k samotnému podvádzaniu,“ hovorí ďalšia psychoterapeutka a odborníčka na vzťahy Tina B. Tessina pre spomínaný portál. 

Majú určitú farbu vlasov

Farba vlasov môže tiež naznačovať, kto sa s väčšou pravdepodobnosťou stane neverným mimo vzťahu. Podľa správy spoločnosti CheaterVille, Inc., ženy s blond vlasmi najčastejšie podvádzajú, zatiaľ čo muži s hnedými vlasmi majú rovnakú tendenciu „zahnúť“ partnerovi.

Boja sa emocionálnej intimity

Rozvíjanie a napredovanie vzťahu, ktorý je plný lásky, môže podporiť aj rozvoj emocionálnej intimity, ktorá môže byť na niektorých jedincov až príliš. Preto sa im v danej chvíli javí nevera ako dobrý spôsob sabotovania, aby prerušili toto intenzívne spojenie, ktoré ich tak povediac desí. Znie to zvláštne, ale aj takí sme. 

Vedú úplne oddelený spoločenský život

Hoci je fajn mať aj svoje vlastné aktivity, ktoré sa nebudú zhodovať s partnerovými, príliš veľa voľného času, ktorý strávite oddelene, je skôr na škodu: „Tento čas s ostatnými oslabuje párové puto a zvyšuje puto s týmito inými ľuďmi. Je tu tiež oveľa väčšia príležitosť, pretože osoba je sama, často tam, kde ju nikto nepozná a má pocit anonymity,“ objasňuje Coleman.

Neprehliadnite: Ako veľký je skutočne vplyv nevery na vaše dieťa? Boli by ste prekvapení

Majú fóbiu zo záväzkov

Niektorí ľudia radi „lovia“. Keď už sa so svojou korisťou začnú nudiť, pretože ranná fáza dvorenia sa skončí, majú tendenciu mať fóbiu zo záväzku: „Začnú sa cítiť fyzicky a psychicky vystresovaní, keď vzťahy začnú byť príliš vážne... Nie je nezvyčajné, že človek s fóbiou zo záväzkov podvádza okolo sviatkov, Valentína, narodenín. Míľniky ho znervózňujú,“  uzatvára oslovená klinická psychologička Dr. Sanam Hafeez pre rovnaký portál. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe