Presunúť na hlavný obsah

Kokedamy ako dokonalá súčasť interiéru: Tieto rastlinky rozžiaria každý príbytok, ak s nimi viete variovať

Bývanie

Malá, nenápadná rastlinka, ktorá na prvý pohľad upúta aj očarí. Aj tak možno popísať kokedamu. Pochádza z Japonska, no v európsych interiéroch zažíva veľký boom. A viete, čo je najlepšie? Zvládnete si ju vyrobiť aj sami.

Vneste domov závan Japonska

V Japonsku sú tieto rastlinky veľmi obľúbené a u nás zažívajú aktuálne veľký boom v interiéroch tiež. Kokedama je niečo, čo možno trošku pripomína bonsaj, no dostane vás svojou variabilitou a ľahkou údržbou. Navyše každý jeden interiér, takýmto prvkom dokážete oživiť a urobiť jedinečným. Kokedama sa nepestuje v kvetináči, ale v zmesi materiálov obalených machom. Zjednodušene povedané, ide o pestovanie rastlín „vo vzduchu“. 

Inšpirujte sa: Vianočná výzdoba interiéru v prírodnom štýle: Maličkosti, ktoré stačí zmeniť a máte bývanie ako z katalógu

Nádherne dotvorí interiér a urobí váš domov krajším. Môžete ju zavesiť v podstate kamkoľvek. Dajte však pozor aby sa nedotýkala steny, nakoľko je permanentne vlhká, mohlo by sa to prejaviť. 

Čo budete potrebovať na výrobu vlastnej kokedamy:

  • rastlinu
  • pôdu vhodnú pre danú zeleň
  • mach
  • špagátik, alebo silon, prípadne sieťku

Postup:

Rastlinu vyberiete opatrne z črepníka a umyjete jej korienky pod vlažnou tečúcou vodou. Vezmete si zem a rastlinku do toho kúska zeme zasadíte a zabalíte do 1.vrstvy machu. Pokiaľ sa vám v rukách rozpadáva, použite sieťku. Môžete ju hore, pri stonke, jemne stiahnuť.

Potom začnite obaľovať ďalšou vrstvou machu, až kým nebudete mať v rukách pevný kúsok. Kokedamu previažte špagátom v prírodnej farbe. Tam, kde nájdete vhodné miesto, priviažete dlhší špagátik, aby ste mohli rastlinku zavesiť.

Kokedama sa vlastne nijako zásadne nelíši od rastlín, ktoré sú v črepníku, musíte ju polievať. Ideálne je podržať ju pod vlažnou tečúcou vodou, až kým sa nenapije a nechať vodu odkvapkať. Listy postriekajte vodou tiež. 

Na tvorenie kokedamy je ideálna orchidea, fikus, filodendróny, či rôzne paprade.  Inak ak ešte nemáte pre niekoho vianočný darček, toto je tiež skvelý tip.

Mohlo by vás zaujímať: Inšpirácie na adventný veniec: Aké sú tohtoročné trendy a akých zásad by ste sa pri tvorbe mali držať?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe