Presunúť na hlavný obsah

Hladovanie je zdravé: Fitness tréner otvorene prezrádza, v čom sú jeho najväčšie benefity

Chudnutie a diéty

Hoci to môže znieť ako sci-fi, vďaka kontrolovanej hladovke sa dokážete skutočne prepracovať k ideálnej postavičke. Jej tajomstvo je pritom jednoduché a naozaj funguje.

Postupne zistíte, že máte viac energie, cítite sa psychicky aj fyzicky oveľa lepšie

Áno, hladovanie je prospešné, ak k nemu pristupujete racionálne, s rozumom a viete čo si môžete dovoliť. Samozrejme žiaden extrém nie je dobrý a aj takýto životný štýl má svoje pravidlá. Lebo kontrolovaná hladovka životným štýlom naozaj je. Môžete sa navyše vďaka nej konečne prepracovať k vytúženým krivkám a postave, o ktorej ste vždy snívali. 

Ideálne je z troch hlavných jedál jedno úplne vynechať. Oporúčajú sa najmä raňajky alebo večera, pretože pri tomto spôsobe sa vám podarí hladovať 16 hodín, ktoré predstavujú najlepšie fungujúci model.

Čítajte tiež: Chyby, ktorých sa pri chudnutí najčastejšie dopúšťame: Výživový poradca prezradil, čo vyhodiť z taniera

"'Prerušovovaná hladovka nie je diéta, ale štýl časovania jedál. Neurčuje nám čo jesť, ale kedy. Je to štýl, pri ktorom 16 hodín nejete a teda hladujete a zvyšných 8 hodín využijete na zjedenie všetkých kalorií, ktoré máte v daný deň prijať. 16 hodinový pôst zahŕňa aj 8 hodín spánku. Tento pomer sa môže líšiť a môže byť kľudne aj dlhšie hladovanie a menšie okno vyhradené na jedenie alebo tak ako Vám to najlepšie vyhovuje," vysvetľuje online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek.

Samozrejme pokiaľ vynechávate raňajky, môžete si dopriať teplý čaj, či obľúbenú šálku kávy. Dokonca vám to ráno urobí dobre a akosi prirodzene svoje telo odľahčíte.

"Keď ráno nejete, šetríte kalórie na neskôr. V tomto okne príjmate, aby Vám to išlo ľahšie kávu, čaj, bezkalorické nápoje, vodu, perlivú vodu a teda veci, ktoré Vás nestoja žiadne kalórie. Následne na to, okolo 13:00, 14:00, prerušíte hladovanie a začnete jesť a do večera do 21:00 hodiny alebo 22:00 podľa toho kedy začnete, príjmete Váš celodenný príjem."

Čo sa týka samotnej skladby jedálnička, doprajte si kvalitné potraviny, zeleninu, ovocie a nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu. Tá je v tomto smere kľúčová.

Pri takomto stavovaní postupne zistíte, že máte viac energie, cítite sa psychicky aj fyzicky oveľa lepšie a ukazuje sa to v pozitívnom smere aj na vašej figúre. Naozaj takýmto spôsobom viete svoj organizmus prestaviť a naštartujete efektívne a účinné spaľovanie.

Výhody kontrolovanej hladovky:

  • účinne redukuje hmotnosť a tuk
  • reguluje cukor v krvi a zároveň aj redukuje inzulínovú rezistenciu
  • zvyšuje produkciu rastového hormónu
  • podporuje zdravie v boji so zápalmi
  • prispieva k správnej činnosti srdca

Príklad ideálnej skladby jedálnička počas fázy, kedy jete:

  • 200 g vareného kuracieho mäsa, 2 plátky celozrnného chleba, polovičná hlava šalátu, 50 g nízkotučného syra. 
  • Sendvič vyrobený z dvoch plátkov celozrnného chleba, polovice avokáda pokvapkaného citrónovou šťavou a dvoch krúžkov paradajky, pohár jogurtu s nízkym obsahom tuku.
  • Polovica tuniaka bez masla zmiešaná s 2 polievkovými lyžicami fazule, jedna čerstvá paprika a trochu chilli, porcia šalátu.
  • Smoothie z menšieho banánu, 100 g jahôd, malín alebo ostružín, 1 dl ovocnej šťavy bez cukru a 1 dl odtučneného mlieka.

Nezabúdajte však, že aj tu platí pravidlo, že váš výdaj musí byť vyšší ako príjem. Táto rovnica skrátka nepustí.

Mohlo by vás zaujímať: Najväčšie chyby, ktoré robíme pri vážení sa: Výsledné číslo je niekedy skreslené kvôli tomuto

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe